Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
29 Şubat 2020 09:13

Son 25 Üye

Osman Dündar

ENİS KUMAŞ

TURHAN TÜREMEN

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı


Pona / Suloban
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Deniz Feneri Sönüyor mu?

Hasan Büyük / 19 Eylül 2008 22:18

Önceki yıllarda Kombassan ve Yimpaş soygunu ile soyulan gurbetçilerimiz şimdide Deniz Feneri soygunuyla soyulmaktadır. Türkiye ve yurt dışı olmak üzere iki ayağı olan bu din ve inanç sömürücülerinin Türkiye ayağı korunup kollanırken Alman makamları bu olaya duyarsız kalmayıp son günlerin en önemli inanç sömürü yolsuzluğunu ortaya çıkardılar. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır.

Almanya’nın Frankfurt eyalet mahkemesi sanıkları dolandırıcılıktan mahküm etti. Yargılama sonucunda Deniz Feneri yöneticilerinden Mehmet Gürhan’ı 5 yıl 10 ay Mehmet Taşkanı 2 yıl 9 ay, suçunu itiraf eden Firdevsi Ermişide 1 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Neydi bu din tacirlerinin suçları:
Alman yargıcın belirttiğine göre, kendi ülkesini terk ederek zor şartlarda para kazanmaya çalışan, vatandaşlarımızın, dini duygularını sömürerek, yardım adı altında 41 milyon euro toplandığını 17 milyon euro nun Türkiye’ye gönderildiğini bunu 8 milyon euro lık bölümünün Türkiye’deki Deniz Fenerine verildiğini geri kalan kısmının ise çeşitli yerlere harcandığını (Kanal 7 ‘ye verildiği) belirtti. Amaç dışı kullanılan paradan sadece 4 milyon euronun Almanya’da kaldığını kaydetti.

Alman yargıç Mülerin tesbitlerinin en ilginci ise,yargılanan bu kişilerin birer piyon olduğu, asıl bunların Türkiye’den yönlendirildiğini belirtmesiydi. Asıl faillerin Türkiyede olduğunu belirtiyor. Bu kişiler ise Kanal 7‘nin sahibi Zekeriya Karaman, RTÜK başkanı Zahit Akman, İsmail Karahan ve Mustafa Çelik

Alman makamlarınca, Bu soygunun bir ayağının Türkiye’de olduğunu,din ve inanç sömürüsüne ortak olan kişilerin adlarının açıkça belirtilmesine rağmen bizde bir soruşturma açılacak mı? Yetimlerin hakkını kimseye yedirtmem diyen başbakanımız bakalım nasıl tavır sergileyecek. Bu olayı yazan basına bağırıp çağıracağına bu tepkiyi din tacirlerine göstermesi lazım değil miydi. Zahit Akman neden halen görev de Sessiz kaldığı sürece bu sorumluluğa ortak oldukları anlaşılmaz mı?

Sonuç olarak, insanlarımızın bu gibi konularda uyanık olmaları,din ve inanç sömürücülerine kanmamaları, ayrıca bu kişilerin yargı önünde hesap vermeleri isteğimiz olmalıdır.Duvar Yazı Yorumları
Kamu vicdanın da nasıl aklanacaksınız?

Hasan Büyük / 21 Eylül 2008 18:11

Bu dolandırıcılık olayının burada kapanmıyacağı, ayrıca Zahit Akman'ın iktidarın himayesine rağmen mutlaka istifa edeceği anlaşılıyor. Çünkü Alman makamlarınca kendisi ve arkadaşları hakkında kooperatif dolandırıcılığı ile ilgili dava açılmış bulunmakta.

2005'te 1300 üyelik Yapı kooperatifi kuruyorlar. Bu kooperatif için vatandaşlar aidat ödediği yanında Alman makamlarıncada kooferatif için kişi başına (4000-8000 eüro Arasında) hibe olarak verilen parayı da alarak 8,5 milyon eüroluk kazanç sağlıyorlar. Fakat 2007 yılında kooperatifin feshini istiyorlar. Alman makamlarıda kooferatife avans olarak verdiği parayı faizi ile birlikte vatandaşlardan almak üzere.

Duruma bakın ki paralarını kooperatife kaptıran vatandaşlar buda yetmiyormuş gibi hiç almadıkları parayı faizi ile birlikte Alman devletine ödeyecekler.

Sizce bunda bir yanlışlık yok mu?

Bu durumda iktidardakiler tarafın dan korunuyorsunuz ama kamu vcidanında nasıl aklanacaksınız. Öteki Dünyada bunun hesabı yok mu?


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Politika

Ben Ülke Yöneti ...

Namlu İle Satra ...

Doğan Hamşioğlu ...

Hopa ve İki 12 ...

120 bin sıra ne ...

Sınıfsal Bakış ...

Sayın Faruk KAL ...

Deprem Tehlikes ...

Netekim Evren P ...

CHP Nedir? Ne D ...

Neden DTP Kapat ...

Denge bozulmaya ...

12 Eylül İstati ...

Siyaset Sektörü ...

Eminağaoğlu: Da ...

Nevruz Nedir ? ...

12 Eylül Tanığı ...

Kadınlar Günü v ...

Dünyanın Aynası ...

Küresel Krizler ...

Yeni Dünya Düze ...

Siz Kimi Kandır ...

Deniz Feneri Sö ...

12 Eylül ...

Yeni İki Kutupl ...

Hukuk yoksa dev ...

ABD’nin y ...

1 MAYIS ...

Takkiye Amerika ...

Türkiye’d ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6777 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları