Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
18 Şubat 2020 01:22

Son 25 Üye

Osman Dündar

ENİS KUMAŞ

TURHAN TÜREMEN

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı


Fuat Yüksek - Foto Galeri
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Siyaset Sektörüne Kurban Selinler

Ertuğrul Törün / 08 Ağustos 2009 17:47

Şavşat’ta yağan aşırı yağışla birlikte yaşanan faciayı hep birlikte izledik. Sonuç hüsran. Her zamanki gibi karşılıklı suçlamalarla uyutulduk. Kimse sorumluluğu üstlenmedi. Üstlenmezde.

Bizde siyaset bir sektördür. Belli kesimlerin yıllarca kazanç kapısıdır. Sermaye koymadan tatlı ve kolay kazanç. Sadece oyuncuları değişir arada bir. Ne devleti idare etme bilgi ve yeteneği vardır, ne de toplumu düşünen. Toplum kendi kaderine terk edilmiş nasıl yaşadıkları siyasetçilerin umurunda bile değildir. Birlik olup haklarına sahip çıkma ya da yapılan yanlışlıklara birlikte hesap sorma bilincine ulaşamamıştır. Sebebi ise bir taraftan pozitif bilimler dâhil hiçbir faydası olmayan eğitim sistemi hüküm sürdürülürken diğer taraftan insan ahlakını düzene sokan, toplumun birlik ve düzenli olarak nasıl yaşaması gerektiğini açıkça belirttiği İslam rehberi kuran yeterince anlaşılamamış insanlara anlatılamamıştır. Şekilci bir inanış tarzı empoze edilmiştir. Büyük çoğunluğu Müslüman olduğu söylenen ülkemiz insanının ne yazık ki yüzde doksan dokuzunun o vasıfları taşıdığı söylenemez. Ahlaki zayıflık dürüstlüğe hâkim olduğundan sorun buradan kaynaklanmaktadır. Küresel yönetmenlerinde devreye girmesiyle siyaset bizde sektöre dönüştürülmüştür.

Ağır vergilerle elinde ne varsa aldıkları kesimlere, emek ve iş gücüyle sömürülen kesimlere hiçbir şey verilmezken, kaynaklar devlete vermesi gerekenlerle siyasi sektör tacirleri arasında paylaşılmaktadır. Bunu gören bürokrasi de kendi çıkarını garantiye almıştır.

Milletin emrine girmek, hizmet, gerekirse hesap vermek için oluşturulan bürokrasi böyle güçlenerek vatandaşı kendi refah ve otoritesinin bir vasıtası olarak görmeye başlamıştır. Bürokrasiye göre vatandaşın hesap sorma hakkı yok. Buna mukabil başta itaat olmak üzere mükellefiyetleri var. Devlet yapı işleyişinde yönetilenler devre dışı bırakılmıştır. Siyasiler sektör ticareti yaparken idare etme ve irade zafiyetleri olduğundan bürokrasiye bu kozu vermişlerdir.

Selin’lerin ve kızını evlendirecek annelerin yaşama hakkını elinden alan deredeki bent ve kanalların hatalı ve eksik yapılmasını, ufacık bir depremde dahi yerle bir olup yüzlerce binlerce cana mal olan özellikle kamu binalarının hatalı yapılmasını, daha yapımı bitmeden bozulan şehirlerarası yolların hatalı yapılmasını, teslimatı yapılmadan bozulan kaldırımların, yolların, caddelerin hatalı yapılmasını kontrol etmeyen, engellemeyen sorumlulara hesap sorup cezalandıracak adaletli yargıyı da bulamazsınız. Siyasi otoriteyi de.

Millete hizmet diye yaptırılan sadece birkaç örnek saydığımız iş ve hizmetler için ödenen her yüz TL’nin kırk TL’si siyasi sektör ve bürokrasi arasında paylaşılmaktadır. Paylaşılmaya devam edecektir. Bu çark döndükçe daha çok Selin’ler kurban olacaklardır.

Ertuğrul TORUN
07.08.2009


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Politika

Ben Ülke Yöneti ...

Namlu İle Satra ...

Doğan Hamşioğlu ...

Hopa ve İki 12 ...

120 bin sıra ne ...

Sınıfsal Bakış ...

Sayın Faruk KAL ...

Deprem Tehlikes ...

Netekim Evren P ...

CHP Nedir? Ne D ...

Neden DTP Kapat ...

Denge bozulmaya ...

12 Eylül İstati ...

Siyaset Sektörü ...

Eminağaoğlu: Da ...

Nevruz Nedir ? ...

12 Eylül Tanığı ...

Kadınlar Günü v ...

Dünyanın Aynası ...

Küresel Krizler ...

Yeni Dünya Düze ...

Siz Kimi Kandır ...

Deniz Feneri Sö ...

12 Eylül ...

Yeni İki Kutupl ...

Hukuk yoksa dev ...

ABD’nin y ...

1 MAYIS ...

Takkiye Amerika ...

Türkiye’d ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6777 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları