Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
24 Mayıs 2019 14:06

Son 25 Üye

Osman Dündar

ENİS KUMAŞ

TURHAN TÜREMEN

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı


Fuat Yüksek - Foto Galeri
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Büyük buluşlardan büyük şarlatanlara

Şavşat.Com Web Ekibi / 07 Ocak 2008 08:49

Yoksa şişmanlık bulaşıcı mı?

MEDYANIN sansasyonel haber verme "ilkesizliği ve genel cehaleti" çoğu zaman bilimsel gerçeklerin haberleştirilirken çarpıtılmasına neden oluyor. The New England Journal of Medicine adlı çok prestijli bir bilimsel dergide yayımlanan şişmanlıkla ilgili bir araştırma, dünyanın en saygın kabul edilen gazete ve dergilerinde bile tümüyle çarpıtılarak ha-berleştirildi. Bilimsel araştırmaya göre, şişmanlık sosyal ilişkiler ve bağlar nedeniyle yayılabiliyordu. Eğer eşiniz ya da aile bireylerinden biri aşırı kilolu ise o kişiyle birlikte yaşayanlarda da aşırı yeme ve kilo alma eğilimleri görülebiliyordu. Bilimsel araştırmayı medya, şişmanlığın veba, AİDS gibi bulaşıcı bir hastalık gibi yayıldığı şeklinde haberleştirdi. Haber o haliyle "şişmanlara ölüm" çığlıkları attırabilecek bir düzeydeydi.

Ölümü öngören kedi:

ABD'de Rhode Island eyaletinin Providence kentindeki bir yaşlılar bakımevinde yaşayan Oscar adlı bir kedinin, ölmek üzere olan yaşlıları anladığını iddia eden bir araştırma, yine prestijli bir tıp dergisinde çıktı. Gözlemlere göre Oscar'ın gidip yatağına çıktığı ya da kucağına oturduğu yaşlılar kısa süre sonra ölüyorlardı.

Yılın şarlatanı:

RANDALL Tobias, Amerikan hükümetinin AİDS'le mücadele fonlarının başında oturduğu 2003-2006 yılları arasında, katı ahlakçılığı ile nerdeyse seks yapmanın bile yasaklanmasını savunan tutumuyla biliniyordu. Özellikle seks işçilerine yönelik, onları AİDS kaynağı olarak gören tutumuyla bilinen Tobias'ın görevde olduğu sürece Washing-ton'un en büyük seks işçisi ağına üye olduğu ortaya çıktı.

Yine FDA kaynaklı ilaç skandalları

DÜNYA ilaç pazarının çok büyük bir bölümü Amerikan kökenli çokuluslu ilaç firmalarının denetimindedir. Biraz da bu yüzden Amerikan Gıda ve İlaç Birliği (FDA), ilaçların ruhsatlandırılması sürecinde tüm dünyada genel kabul gören organizasyon olmuştur.

Bir ilacın FDA tarafından kullanılabilir olduğunun söylenmesi hemen tüm dünyada o ilacın ruhsatlandırılmasını kolaylaştırmaktadır. FDA'nın gerçekten insan sağlığını korumayı öncelik olarak tuttuğu ile ilgili şüpheler 1980'li yıllardan bu yana giderek artmaktadır. 2007 yılı da yine küçük büyük çok sayıda FDA kaynaklı ilaç skandallarıyla dolu olarak geçti.

Örneğin Glaxo Smith Klein ilaç firmasının diabet hastalığı için pazara sürdüğü Avandia adlı ilacın kalp krizi riskini yüzde 43 oranında artırdığı gösterildi. Oysa FDA ilacı çok güvenli bulmuştu. ABD'nin en saygın kalp kliniklerinden Cleve-land'ın yöneticisi Steve Nissen ise Avandia'nın bu yan etkisini tam anlamıyla ağzından kaçırdığı için medyanın gözdesi oluverdi.

Merck ilaç firması 2004 yılında piyasadan çekmek zorunda kaldığı Vioxx adlı ağrı kesici ilacına bağlı olduğu anlaşılan ölüm ve kalp krizi kurbanlarına ve yakınlarına 4,85 milyar dolar tazminat ödemeyi kabul etti. Bu ilaç da FDA'den tam onay alınarak piyasaya sürülmüştü.

Nijerya hükümeti Amerikan ilaç devi Pfizer'a, 1996 yılında Nijerya'da bir menenjit salgını sırasında yardım bahanesiyle geliştirmekte olduğu bir antibiyotiği deneysel olarak kullanıp çok sayıda çocuğun ölümüne neden olduğu suçlamasıyla 7 milyar dolarlık bir dava açtı.

Bu skandallara karşın FDA, ABD hükümetinden daha büyük ödenekler almayı başardı.

Genetik devrim:

DOKSANLI yıllardan bu yana hemen her yılın genetikle ilgili bir gelişmeyle anılır olması olağanlaş-tı. Bir de her yılın önemli bir keşfinin o yıl için gerçekten büyük olarak görülmesi ve ardından gelen yıl bu kez keşfedilenin daha da büyük olduğunun söylenmesi olağanlaştı.

Bu yılın genetik başarısı artık genetik çözümlemenin çok basit, ucuz ve hızlı yolla yapılabileceğinin gösterilmesi oldu. Birkaç baz çiftinden milyon-larcalık diziye kadar genetik çözümlemeler artık çok kolay ve ucuz olarak yapılabilecek. Bu yolla kim olduğumuz, kimlerle yakın kimlerle uzak akraba olduğumuz hatta ve hatta binlerce yıl önce Afrika'dan başlayan göçün hangi kolundan geldiğimizi öğrenmek çok kolaylaşmış durumda.

Bir damla tükrük sıvınızı gönderin size kökenlerinizi bildirelim diye slohganı olan web siteleri ortaya çıkmış durumda.

Kök hücre gelişmeleri:

İNSANLIĞIN en büyük buluşlarından biri olmaya aday olan kök hücre teknolojisinde yeni buluşlar iyimserliği daha da artırdı. Kök hücre elde etmek için mutlaka embriyoya gerek olmadığı amniyon sıvısından elde edilen hücrelerin kök hücreye çevrilebileceği gösterildi. Bu yolla kök hücre elde etmek için embriyo öldürmeye "gerek kalmayacağı" gösterildi. Kök hücre teknolojisindeki gelişmeler, insan türünün çok sayıda hastalığının kesin çözümünü ve organ yokluğuna bağlı ölümlerin sonunu getireceğe benziyor.


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Bilim - Bilişim

Sahte antivirüs ...

İnsan evriminin ...

İnsan evrimi hı ...

Yaşam ve Su ...

TÜBİTAK Uyarısı ...

Süt ve 9 Bin Yı ...

Katil Tohumlar ...

IPTV için geri ...

İki dahi bilim ...

Gagama Bakın, N ...

Teknoloji tüm g ...

Büyük buluşlard ...

İnternet sazanı ...

Özgür/ Açık kay ...

Microsoft hem y ...

İnternette 14. ...

Biraz "Biyotekn ...

Yaşantımızda İl ...

Fırtınalı Havad ...

Manyetik Deprem ...

Her Şey Kontrol ...

Teknoloji Hız K ...

''Knight Online ...

Geleceğin bilgi ...

Güneş tutulması ...

Uzayda Yalnız D ...

Güneş'te fırtın ...

Gizli İletişim ...

Kutuplardaki b ...

Güneş Tutulması ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları