Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
19 Şubat 2019 21:20
Son 25 Üye

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Selçuk Gündüz

Ali Osman Yıldız

Özgür Çelik

Süles
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Okuldaki Kabadayılar

Cihangir Kalyoncu / 01 Ağustos 2006 15:35

Yıllar geçtikçe, insanın aklında çocukluk denilince sadece toz pembe anılar geliyor. Peki gerçekten her şey o kadar kolay ve herkes o kadar mutlu muydu? Birazcık düşünürseniz cevabın 'hayır' olduğu hemen ortaya çıkar. Çocukların kendi aralarında bile birbirlerine mutsuzluk verenler var. Diğerleri tarafından alaya alınan, isim takılan, oyuna alınmayan, hakkında olmadık söylenti çıkarılan, hırpalanan, dövülen çocuk az değil. Bu tür tacizlere uğrayan çocuk, evden çıkmak istemez, okula gitme arzusunu kaybeder, olur olmaz hastalık bahaneleri uydurup sosyal yaşamdan uzaklaşmaya çalışır. Bu çocukların depresyona girmeleri daha kolay ve endişeli bir ruh durumuna bürünüyorlar. Tüm bunlar çocuğun okuldaki ve sosyal yaşamdaki başarısını olumsuz olarak etkiliyor. Peki ya o kabadayılar; onlara sorarsanız böyle davranmalarına sebep ya çevresindekilerden öyle gördükleri içindir, ya da ezmezlerse ezileceklerini düşündükleri için. Böyle yaparak diğerlerinden daha parlak olduklarını düşünüyorlar. Bu yapıdaki çocuklarda, ileri yaşlarda alkol ve madde bağımlılığı, şiddete eğilim ve adli suçlar sık görülüyor. Aslında problem renkli kuşlara kargaların saldırması ile aynı. Değişik bir rengi olan çocuk diğer düz renkler tarafından kabul görmüyor, dışlanıyor veya hırpalanıyor. İnsan yavrusunun bu törpülenmemiş vahşi yanını düzeltmenin tek yolu, onları ahlak ve adalet duygusu ile yetiştirmek. Beklide insanlık denilen şey sadece bu eğitim! Çocuklar arasındaki kabadayılık yıllar boyunca istenmeyen ama bazen de kaçınılamayan bir olgu gibi kabul edildi büyükler arasında; sanki büyümeye giden yol buradan geçmeliymiş gibi. Gerçekte ise çocuk için etkileri yetişkinliğine de yansıyabilen yıpratıcı bir süreç. Bundan dolayı sorumluluklarını bilen ebeveynler olarak çocuğunuzun başka çocukların tacizine maruz kaldığını düşünüyorsanız;Her sorununda onunla birlikte olduğunuzu hissettirin; elden geldiğince olaylara dair detaylı bilgi toplayın.Çocuğunuzun öğretmeni ya da müdürü ile bağlantı kurun. Onu okul çevresinde en iyi gözlemleyen, büyük ihtimalle o kişilerdir. Duyup bildikleri bir şeyler var mı diye diğer anne babalarla bağlantı kurmaktan çekinmeyin. Ama bunları yaparken çocuğunuzun arkadaşları arasındaki statüsünü bozmamaya özen gösterin.Çocuğunuzun hırpalandığını, ezildiğini kesinleştirirseniz; sorun nereden kaynaklanıyorsa, çözmek üzere doğrudan ya da dolaylı derhal harekete geçin. Her şey beklemekten daha iyidir.Neyin doğru olduğu çocuğunuzun içinde bulunduğu özel durumla ilgilidir. Bu nedenle aklıseliminize güvenin.Duvar Yazı Yorumları
ilginç!

Fuat Çelik / 04 Ağustos 2006 10:26

Cihangir senin çocukluğunuda biliyorum!Sanırım başlığı tecrübelerine güvenerek yazmışsın.Tam oturmuş.Bu konuda oldukça birikimlisin biliyorum.Şimdi eminim bana kızıyorsundur.Ancak sanırım bazı şeyleri görebilecek olgunluğa ulaşmışsın.Kızmazsın umuyorum.
Asıl ilginç olan Şavşat gibi eğitim ordusunda onlarca üyesi olan bir ilçeden bir öğretmenin değilde senin eğitimle ilgili yazı yazmandır.Bundan dolayıda gösterdiğin duyarlılık çok hoş.Tebrikler sana.
Bir not daha Şavşat'ta bizim zamanımızda olduğu gibi KABADAYI idareci ve öğretmenler günümüzdede her tarafta bol miktarda varsa ne yapmak gerekir?Çözümü nasıl bulmalıyız?


cinoya

Ertan Turan / 03 Ağustos 2006 20:25

cino seni tebrik ediyorum.böyle bir konuya hassasiyetle değindiğin için.kendine iyi bak


meraba cıhan bey

Köksal Gümüş / 03 Ağustos 2006 01:15

makalenızı okudum tebrık edıyorum cok guzel ve dogruları yazmışsınız her velı sızın gıbı düsünmelı saygılar


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Eğitim

Şavşat Bölgesi ...

Karne Günü ...

Demokrasi ve Ok ...

Artvin’de 24 Ka ...

Çağdaş Eğitim ...

Aşk İçin Notlar ...

Gençlerimize Ne ...

BES; Eğitimde D ...

2008–2009 ...

OKS kalktı şimd ...

Eğitimde Katkı ...

Öğretmenim;bana ...

Köy Enstitüleri ...

Öğretmenlik ...

Tatil Biterken ...

Oyunun Çocuğun ...

Herkese Nitelik ...

Eğitimde Anne B ...

Toplumsal Negat ...

Okuldaki Kabada ...

İlköğretim ve t ...

Akıl ve Bilime ...

Karne ve Velile ...

Her Artvinli ...

Eğitim ve Ekono ...

Yeni Bir Eğitim ...

Artvin Tarihi ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları