Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
16 Şubat 2019 13:58
Son 25 Üye

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Selçuk Gündüz

Ali Osman Yıldız

Özgür Çelik

Karçal / Şavşat
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

OKS kalktı şimdi sıra ÖSS'de

Şavşat.Com Web Ekibi / 02 Şubat 2008 03:18

Eğitim Sistemimiz kökten değişiyor! OKS'nin resmi olarak tasfiye edilmesinin üzerinden henüz yalnızca aylar geçmişken ÖSS'nin de kalkacağına dair duyurular yapılmaya başlandı. Yani nasıl ortaöğretim öğrencilerimiz artık sınava girmiyorlarsa, lise öğrencilerimiz de bundan sonra sınava girmeyecekler!!!

Şaka bir yana, galiba SBS'yi sıyırdıklarını düşünerek sevinen 8. sınıf velileri sınav fırtınasına lise de yakalanacaklar. Yani tıpkı, ortaöğretim kurumlarında olduğu gibi liselerde de öğrenciler her öğretim yılının sonunda bir sınava girecekler. Bunun anlamı ve etkileri neler olabilir? Ortaöğretimde çoklu sınava yöneltilen eleştiriler çoklu ÖSS için de geçerli olabilir mi? Gelin birlikte düşünelim; Genel olarak SBS -ya da ortaöğretim kurumlarına yönelik herhangi bir sınav- daha küçük bir öğrenci ve veli grubunu etkiler. Çünkü her ne kadar 8. sınıf öğrencilerinin büyük bölümü sınava girse de, az sayıda aile sınavı gerçekten dikkate alır. Bu sınav ulusal düzeyde değil, bölgesel ya da il düzeyinde bir öğrenci hareketliliğine neden olur. Yani örneğin Aydın'lı bir öğrenci SBS sınavında Ankara'dan bir okul tercih etmez. (Eğer yerleşeceği okul Ankara Fen Lisesi değilse..)

Oysa ÖSS toplumun çok daha geniş kesimlerini etkiler. Çünkü bulunduğu yer, okuduğu lise neresi olursa olsun her aile kendi çocuğunu üniversitede görmek ister. Bu nedenle lise son sınıflarda okuyan tüm öğrenciler, yerleşemeyen lise mezunları ve hatta yerleşmiş olan öğrenciler bile ÖSS'ye girerler.

Bu yapı içinde her yıl sınava giren yaklaşıkı milyon 500 öğrencinin yaklaşık yüzde 20-25 kadarı ilk yıllarında yerleşebilirken, bir başka yüzde 25-30'luk bölümü 2. yıllarında yerleşir. Kalanların daha küçük bir bölümü 3., 4. ve hatta 5. girişlerinde bir programa yerleşebilirken, öğrencilerin bir başka büyük bölümü ise hiç bir zaman yerleşemez.

Olası ÖSS değişikliğinin hedefi öğrenci seçme sürecinin daha nitelikli hale getirmek olabilir mi? Avrupa'nın en büyük genç nüfusuna ve öğrenci başına düşen üniversite kontenjanı sayısında en düşük orana sahip olan ülkemizde, -435 bin kontenjana, 1 milyon 500 bin öğrenci- sınav sistemini tekli, ikili, üçlü ya da onlu yapmamız sistemin kalitesini arttırmaz. Örneğin daha nitelikli öğrenciler yetiştirilmesini sağlamaz, gençlerin kendi niteliklerine daha uygun bölümler seçebilmelerine de katkıda bulunmaz, ulusal meslek profilimizi geliştirmez, gelecek kuşakların daha duyarlı, sorumluluk sahibi insanlar olmasını da sağlamaz. Yalnızca aileleri ve gençleri 4 yıl daha oyalar ve dikkatlerini dağıtır.

İhtiyacımız olan günü kurtaracak, politik çözümler yerine, yapıcı sonuçlar üretecek çözümler bulunması. Eğer bugünden doğru çözümleri tasarlayamazsak, önümüzdeki yıllarda sınavlar içinden hiç çıkılmayacak bir hale gelecek.

Aylin Göçmen


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Eğitim

Şavşat Bölgesi ...

Karne Günü ...

Demokrasi ve Ok ...

Artvin’de 24 Ka ...

Çağdaş Eğitim ...

Aşk İçin Notlar ...

Gençlerimize Ne ...

BES; Eğitimde D ...

2008–2009 ...

OKS kalktı şimd ...

Eğitimde Katkı ...

Öğretmenim;bana ...

Köy Enstitüleri ...

Öğretmenlik ...

Tatil Biterken ...

Oyunun Çocuğun ...

Herkese Nitelik ...

Eğitimde Anne B ...

Toplumsal Negat ...

Okuldaki Kabada ...

İlköğretim ve t ...

Akıl ve Bilime ...

Karne ve Velile ...

Her Artvinli ...

Eğitim ve Ekono ...

Yeni Bir Eğitim ...

Artvin Tarihi ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları