Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
02 Haziran 2020 03:10

Son 25 Üye

Osman Dündar

ENİS KUMAŞ

TURHAN TÜREMEN

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı


Suloban
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

O Kara Lastiklerim

Şener Altun / 05 Kasım 2006 16:34

Değişmem yeni alınmış Trabzon lastiğinin, hele ayakkabı imajı verilmiş olanının vermiş olduğu mutluluğu en lüks köseleye.

Çocuk ayaklarım onun içinde büyüdü çarık görmeden. Düğüne giderken yaylaya giderken, okul yolunda bile oydu ayağımda, tıpkı kendimi Avni Akerde futbol oynuyor sandığım futbol maçlarında olduğu gibi.

Yağmurlu bir günde ayaklarım ıslanmıştıda yaylada ninem ocağa koymuştu kurusun diye. Nerden bilsin pilekinin üstünden közler düşecekte uçları yanacak. Ama ninem akıllı kadındı vesselam. Potlikanın poşetini geçirdi ikiye bölüp iki ayağımın altına bedevra koyarak Köye haber salınıp trabzondan gelmiş kooperatif mallarının içinden alınıncaya kadar idare etsin diye.

Ne kadar üzülmüştüm, düğüne gidecektim de lastiğimin arkasını kopmuş görünce. Babam üzülme oğlum bacada sepetten eş seç dedi ama hepsi sol ayak çıktı eskilerin. Hemen silisyonla yapıştırdı törpüyle zımparaladığı lastiğimi. Kuş gibi kanatlanmıştım bensiz düğün olmazmış gibi.

Sonradan moda oldu, pantolonları yırtarak giymek. Oysa ben dizimdeki yamayı görmesinler diye tek diz otururdum yeni damat misali cemaat içinde. Meğer modayı önden takip ediyormuşuz da benim haberim yokmuş.

Ayakkabıları ortaokulda gördüm, spor ayakkabılarını ablamla ortak giydiğimiz günleri saymazsam. Babam mert ve fedakâr insandır her baba gibi. Hep son parasını bana vermişti ama , ben yaramazlıkta ayaklarıma söz geçiremediğimden o aydınlık günlerin yolunu açan kara lastiklerim kopardı en ummadık zamanda.

Annem kara yünk gulullarından eğirip teşide bükerek hazır bekletirdi bizinin yanında ipleri. Kopunca arkası lastiklerin tamir ederdi çuvaldıza inat ortagöz iğneyle en has kunduracı edasıyla.

Kooperatife mal gelince derbey tipi olanlar ayrılırdı hemen tanıdık eş dosta asıl üyelerden gizli. Arada yetişebilirsen alırsın bir numara büyüğünü seneye ayaklar büyür diye. Ondandır belkide ayakların bu kadar rahatlığı. Kokusunu saymazsan boya derdide yoktu. Her çeşme başı boyacı sandığı gibiydi. Yıkanırdı görenlerden ayıp olmasın diye kertiklerdeki çamur çalıyla çıkarıldıktan sonra.

Birde işaret koymak gerekliydi fabrika tek tip yaptığından. Kimse çalmazdı ama mecliste bulması zor oluyordu da ondandı altına isim yazma bıçağın ucuyla. Hele altları buzda kaymasın diye ökçelere kocaman kertikler açılırda lastikler yeni gibi görünürdü üstüne inat.

O kara lastiklerim kokusuyla, kertiğiyle. O kara lastiklerim kara ipliğiyle dikilmiş yamasıyla. Bu günkü aydınlık günlerimin yolunu açan o kara lastiklerim…Duvar Yazı Yorumları
TEŞEKKÜRLER

Turan Orakçı / 18 Kasım 2006 23:10

ŞENER KARDEŞİM , ŞAVŞATIN ŞAVŞATLININ YAŞAMINDAN BİR KESİT SUNMUŞSUN EN GÜZEL KELİMELERLE, KALEMİNE KUVVET,AĞZINA SAĞLIK
YAD ETTİK BİR DAHA O GÜNLERİ.ÖZLEMLE ACIYLA.BURNUMUN UCU SIZLADI


Dilerim, Yüreğinizden Taşan Bu Güzel Duygular Kaleminizle Hep Buluşsun.

Sema Özeren / 17 Kasım 2006 00:15

Ağzınıza, yüreğinize sağlık. Her yazınızda olduğu gibi yine en yalın duygularınızı, ifade yeteneğinizle buluşturmuşsunuz. Yazılarınızın müptelası olduk. İyi ki varsınız, iyi ki hislerimize tercüman olan bu güzel yazılarınızı kaleme alıp bizimle paylaşıyorsunuz. Bizi bu zevkten mahrum etmemeniz dileğimle devamını diliyor, gönülden tebrik ediyorum sizi.


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Kültür ve Sanat

Horavel - Xoraw ...

Suat Yüksel'in ...

Selam Sana Mavi ...

8 MART DÜNYA KA ...

Hopadan Ardahan ...

AF ET BENİ KÖYÜ ...

Bir Hiciv Ustas ...

Deryami Baba İl ...

Keklik deresi ...

Gitti Köy Kültü ...

Uluslararası Ka ...

"Sonbahar" kend ...

Kara Lastik ...

Direnç Gülü ...

Yasak ve Dans ...

Gelme Salim ...

Son Fotoğraf ...

Dillerin Savaşı ...

Köy Yollarında. ...

Hekiyalar Diyar ...

Yeri Dolmayanla ...

''...Motorumu s ...

Gün’e Sel ...

Güz Yangını ...

''...Yarin saçl ...

Birgün ...

Dostça Bir Yazı ...

Çoban Ömer ...

Morbet ...

Hızır ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6779 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları