Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
02 Haziran 2020 08:31

Son 25 Üye

Osman Dündar

ENİS KUMAŞ

TURHAN TÜREMEN

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı


Şavşat
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Papağ

Şener Altun / 04 Aralık 2006 18:15

Tüfek icat oldu mertlik bozuldu, misali salon düğünleri ve de otomobilli gelin almalar köy düğünlerinin gizemini yok etti.


Bilmeyen yoktur kız istemeyi nişan vermeyi, alınca nişanı gözünaydın nişanın kabul oldu demeyi. Bilmeyen yoktur, gelin görmede el öptürmeyi, ayağa yün çorap alıp bahşiş vermeyi, huzura varınca temenna almayı.


Nişanda düğünde kahve içmeyi sanmam ki bilmeyen olsun gelin alayının yolunu kesip bahşiş almayı kendine güvenip güreş tutmayı. Herkes bilir sanduğa oturup kapı tutup kaynatayı yormayı, eniştenin sırtını yumruğlayıp kız tarafını ağırlamayı.


Bir tek Şavşatlılar bilir ve söyler


BU GECE GINA GECESİ

BAŞINDA MUMLAR YANASI

HANİ BU KIZIN ANASI

GALSIN GÖRSÜNDE AĞLASIN


diye.
Herkes papayı Vatikan’da papağı takke olarak bilir Şavşatlılardan gayri.


Papa en acil yemek papağsa çıkan bilir..


Magar ileri gelenleridir toy sahibinin. Yeni elbiseli temiz ayakkabılı gönlü zengin olanlarıdır. Hakaret sayarlar toy babasının verdiği bahşişi geçmeyi. İsim okunmaz anons yapmazlar bir bir verdikleri parayı ama sağduciya tamamlatırlar sonu sıfırlı olsun diye.


O magardur dügüne şekil veren dügünün asaletini belirleyen. Yaşlılar atıyla gelirde kantarmayı tutturmazlar at yorğa gedanda dörtnala sürmezler atın şanına gölge düşürmemek için. O magar karar verir yemek yerken, yolda giderken, kahve içerken barda iyhu çekerken kaydesine. O magar izin verur sağduciya enişteyi hazırlasın diye yolun yarısında önde gitmeye. O magar içinden çıkar günün şampiyon maratoncusu at binicisi.


Yollar kat edilir davullu zurnalı. Nasip kısmet işi yavuklu bazen karşı komşuda bazen karşı köyde bazen arşın arşın uzaklarda. Ama değişmez adetler sofra sofra yenen yemekler gibi.


Bellidir her düğünde Veli Efendi hipodromu gibi koşulacak mesafe. Bilir her at sahibi yokuşun dibinde arpanın kar etmeyeceğini de ondandır aylar önce samana arpa katması.


Magar izin verir papağcılar sürsünler atları diye. Öncü birliktir onlar haberci. Hep iyidir haberleri. Evde yol gözleyen kaynanaya güvegiye son bir şanstır hazırlıkların kusursuz olması için papağcı.


Kurşun sesine yada hakem düdüğüne ihtiyaç yoktur yarışın başlaması için. Magar serbes bıraktımı gerisi al atın dor ata kır atın demir kıra imrenipte kamçı yerine çırpılan üzengi ile koşmasıdır dügün evine kadar.


Dügünde kız nağırda öküz seçilmez ama ne delikanlılara göz koyuldu en güzel utangaç kızlar tarafından papağa at sürerken. Hele birinci gelmişse onca at arasından. İlk gelen at nefeslensin diye dolaştırılır ev etrafında. Birinciye kahve verilir en telvelisinden Atın madalyası renkli yazma ince oyalısından. İkinci üçüncüde alır oyalı yazmayı telveli kahveyi. Papağa çıkmak sorumluluk almaktır.


İçince kahveyi sıra gelmiştir şişi almaya. Özenle hazırlanmıştır şiş kesilen davarın ya da dananın etinden. Aldın almasına şişi ama papağa at sürmene izin veren magar şişi yemenede verir karar.


Bir elinde şiş bir elinde dizginler magara karşı giderde gösterir altın madalyalı dünya şampiyonu gibi göğsünü gere gere. Magarla birlik gelirsin düğün evinede kazanmak kadar korumak ister şişi. Çıkar elinden almak isteyen üç beş kişi. Magar oturdumu magar olan sofraya sesiyle birlikte masalara, kimse yemez bir lokma şiş gelinceye kadar huzura. Papağa çığan gaturupta gösterirse şişi sorun yoktur. Ama yemişse gizli gizli çıkar karşiluği misli misli.


Çığacağ at kalmayınca papağa gençlar koşar oldu. Oyalı yazmalar kollara bağlandı konvoyda aynaya bağlanan peşkirler gibi.

Salonlar salon düğünleri icat olduda ne ög yenga kaldi neda geriki yenga. Kalmadı atını sürüpte papağa çıkan yürek yakan.

Duvar Yazı Yorumları
ASLA UNUTULMAYACAKLAR

Erol Temel / 17 Aralık 2006 16:15

Sevgili Şener ALTUN hep özlemle andığımız hatırladıkça iç geçirdiğimiz,harmanda ağırbar oynamayı makara şabaş çekmeyi,gelinin attan inme merasimini,bacadan enişte kaçırmayı,karakış ayında kız köçürmayi,ahordan gelina bahşiş çiharmayi makarda molla bağırmayi,yemekten önce sağdıcı çağırmayı,makarın önünda karda güreş tutmayi aşçıyla makarbaşı çatışmasını,gelin damat taraflarının türkülü atışmasını yaşayan unutabilirmi bunları bizlere hatırlatıp tekrar yaşamış kadar etkilediğin için sonsuz teşekkürler. benim bulunduğum düğünlere bilmem rastlayabildinmi onun içindir Şavşat türkülerini öyle içten okumam.o sedadır,o özlemdir beni o günlere götüren.elbette unutulmaz.Erol TEMEL


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Kültür ve Sanat

Horavel - Xoraw ...

Suat Yüksel'in ...

Selam Sana Mavi ...

8 MART DÜNYA KA ...

Hopadan Ardahan ...

AF ET BENİ KÖYÜ ...

Bir Hiciv Ustas ...

Deryami Baba İl ...

Keklik deresi ...

Gitti Köy Kültü ...

Uluslararası Ka ...

"Sonbahar" kend ...

Kara Lastik ...

Direnç Gülü ...

Yasak ve Dans ...

Gelme Salim ...

Son Fotoğraf ...

Dillerin Savaşı ...

Köy Yollarında. ...

Hekiyalar Diyar ...

Yeri Dolmayanla ...

''...Motorumu s ...

Gün’e Sel ...

Güz Yangını ...

''...Yarin saçl ...

Birgün ...

Dostça Bir Yazı ...

Çoban Ömer ...

Morbet ...

Hızır ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6779 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları