Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
08 Temmuz 2020 00:55

Son 25 Üye

Osman Dündar

ENİS KUMAŞ

TURHAN TÜREMEN

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Suloban
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

"Sonbahar" kendi evinde

Turgay Algan / 29 Kasım 2008 00:27

Geçtiğimiz yıl Hopa, Çamlıhemşin ve Kemalpaşa'da Hopalı yönetmen Özcan Alper tarafından çekilen sinema filminin ilk gösterimini kendi evinde gerçekleştirdi.

Türkçe, Hemşince ve Gürcüce dillerinin kullanıldığı politik ama aynı zamanda psikolojik bir film olan SONBAHAR filminin Arhavi Çarmıklı Sinema salonunda galası yapılarak halkın beğenisine sunuldu.

Herkesin merakla beklediği galaya Hopa Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu, Arhavi Belediye Başkanı Musa Ulutaş, Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu ve Çamlıhemşin Belediye Başkanı katıldı. Filim çok başarılı bulan katılımcılar Yönetmen Özcan Alper’i ayakta alkışladı. 6 haftada Hopa, Çamlıhemşin ve Kemalpaşa' da çekilen filmde, genç bir üniversite öğrencisi olarak girdiği cezaevinde ölüm orucuna giren ve 10 yıl sonra özgürlüğüne kavuşan Yusuf’un çocukluk ve ilk gençlik yıllarının izini sürerek geçirdiği son iki ayının öyküsü anlatılıyor.

Kısa film ve belgesellerle kendini geliştiren Özcan Alper ilk uzun metraj filmi Sonbahar ile Adana Altın Koza Film Festivali’nde en iyi film ödülüne laik oldu.

İlk defa gösterildiği bu festivalde “En İyi film” ödülünü alarak sinema dünyasının gündeminde olumlu tepkiler alan Özcan şu açıklamayı gerçekleştirdi.'Film Karadenizli bir film olduğundan çok mutluyuz..Bundan önce hemen hemen bütün filmler Temel ve Fadime gibi oyuna sergileniyordu.Bizde artık bunun olmadığını göstermek istedik.

Aynı zamanda Karadeniz kendi türküleriyle, dilleriyle ilk kez Fadime ve Temel değil kendi kimliğiyle oynadık. Gerçek kişiliğiyle görecekler. İlk kez 4 mevsim Karadeniz’i çektik. Kışın Kaçkar Dağlarında çok zor oldu çekimlerimiz. Fakat Karadeniz’i en iyi şekilde yansıtmaya çalıştık. O yüzden burada gösterime girmesi bizim için çok önemli. Doğru ve iyi şeyler yapıldığı zaman tepkilerde güzel oluyor. Gerçekten çok samimi bir ortam burası. Film gösterime girerken Arog gibi popüler filmlerden dolayı mümkün olmadı daha erken Vizyona girmesi. Ruhumuzu filme yansıtmak istedik. Bu film Kolektif bir film oldu. Sanat gerçekten farklı bir şey o dizilerde sizi siz gibi değil başkalaştırmaya çalışıyorlar. Biz şaka olacak konularla değil güzelliğe güzellik katmak için iç içe diliyle, kültürüyle, çok farklı insanlardır. Karadeniz insanı karikatür değildir..

Filmde elimden geldiğince bunu yansıttım. Hepinize ve ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.'dedi. Kendi evinde gerçekleştirmiş olduğu gala sonrası tebrikleri kabul eden Özcan ALPER'in başarısını tescilleyen ödüller ise ;
15. Altın Koza Film Festivali

En İyi Film Ödülü: ‘Sonbahar’

Jüri Özel Ödülü: ‘Sonbahar’ filminin yönetmeni Özcan Alper, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran ve sanat yönetmeni Canan Çayır’a gitti.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: ‘Sonbahar’ filmindeki rolüyle Megi Kobaladze'ye verildi.

Öncelikle kendi yöre halkının beğenisine sunulan sonbahar filmine gösterilen katkılarından dolayı Hopa belediye başkanı Yılmaz Topaloğluna teşekür edildi. Kollektif bir film olduğunu belirten ALPER sinema salonundaki izleyicilerin yarısının filmde rol aldığını ve bunun kendisine onur verdiğini belirtterek herkese teşekkür etti.


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Kültür ve Sanat

Horavel - Xoraw ...

Suat Yüksel'in ...

Selam Sana Mavi ...

8 MART DÜNYA KA ...

Hopadan Ardahan ...

AF ET BENİ KÖYÜ ...

Bir Hiciv Ustas ...

Deryami Baba İl ...

Keklik deresi ...

Gitti Köy Kültü ...

Uluslararası Ka ...

"Sonbahar" kend ...

Kara Lastik ...

Direnç Gülü ...

Yasak ve Dans ...

Gelme Salim ...

Son Fotoğraf ...

Dillerin Savaşı ...

Köy Yollarında. ...

Hekiyalar Diyar ...

Yeri Dolmayanla ...

''...Motorumu s ...

Gün’e Sel ...

Güz Yangını ...

''...Yarin saçl ...

Birgün ...

Dostça Bir Yazı ...

Çoban Ömer ...

Morbet ...

Hızır ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6780 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları