Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
08 Temmuz 2020 14:18

Son 25 Üye

Osman Dündar

ENİS KUMAŞ

TURHAN TÜREMEN

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Şavşat
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Keklik deresi

Tamer Dursun / 01 Temmuz 2010 17:01

Keklik deresi

Geçen seneden bellemiştim. Keklik deresini geçince , üç kestaneden sağa sap, patikayı takip et, bayırın dibideki “bumbul kirazı”. Orasıda ayrı maceraydı. Epeydir sürüyordum ormandaki şoseden. Nereye gideceğimide bilmiyordum aslında ? sürüyordum öylesine; Böyle güzel bir hazirandı. Tabiat bahar çocukluğunu atlatmış onsekizlik delikanlı havasındaydı. Kestane yaprakları bir Uzakdoğu geyşasının elindeki yelpaze gibi salınıyor. Taflanlar her daim yeşil olmanın haklı gururunu yaşıyor. Koca yemiş meyveleri Türkmen kızının al yanakları gibi al al olmuş, leblerinin kırmızılığına doğru zaman eskitmede. Ne ilk yoldan çıkmamdı nede son olacaktı. Böyle bir haziran gününün kuşluk vaktinde ana yoldan patikaya sürüşüm.

İnsanın gözü keklik arıyor etrafta. Nede olsa adını vermiş yahu diyor insan. Olmalı etrafta , ama yok.! "Kuburak, kuburak" ötse etrafta ne güzel olur. Bu kadar sese başka bir tat verir. İki kestane karkası havalandı sol yandan. Bir kubağa atladı dereye, Bir yusufçuk böğürtlenlerin üstüne kondu, İnceden, inceden gelen çan sesleri iyice duyulur oldu. Derenin karşı kıyısından Davarı indiriyordu suya çoban. Sürünün bir yanındaki karabaş; dili bir karış dışarıda köpüklenmiş ağzıyla hem dereye doğru yürüyor , bir yandan beni süzerken ,diğer yandan “arsız, arsız” hoplayıp, zıplayan kuzulara bakıyordu. Fakat Birkaç metre kalınca dereye; suyun cazibesi galip geldi. Vazgeçti her şeyden; vurdu dereye.


Selam kelam faslından sonra çobandan öğrendim. Aslında buralarda pek keklik olmazmış. Amma bu dere sığ olduğundan, adım mesafesindeki taşların ürerinden seke , seke geçildiğinden, buraya Keklik deresi dendiğini. Yani bizim dere insanları keklik gibi zıplatırmış.


Lakin Sıtkı dayı bunu Söyledikten sonra Keklik deresine öyle bir baktı ve iç çektiki. Bende aval, aval yüzüne baktım. Birkaç saniye süren sessizliği gene Çoban Sıtkı bozdu. Santral yapacaklarmış, ceryan vereceklermiş. Ulan Memleketin ceryanını şu bir karışlık deredenmi verecekler. Gözü burayamı diktiler. Ulan bu dere olmasa, burada insan olmaz. sonra diktikleri o direkleri…! Tövbe, tövbeeee...! Öyle gelir gider "HES"’çiler Yok öyle, yok böyle. İyi olacakmış, Yatağını değiştireceklermiş, daha verimli olacakmış dere. "Hasbinallah" "Rabbim bilmemişmi" yani bu dereyi buradan akıtırken'de. Bu deyyuslar biliyor. Gardaş dedi. gardaş; Benim Çocukluğumdaydı. Bizim aşağılarda bir köy var. Ovalı derler. Bunun gibiler o zamanda o köyün kıyısında kurulduğu gölü kuruttular. Daha çok tarla, daha çok arazi diye. Şimdi o köy yok. Her tarafı virane olmuş. Hepsi gurbetçi oldu.


İkram etmişti pelit’in gölgesinde çıkınında ne varsa. Ayrılacağımız vakit. Dediki Gardaş.! Okumuş , Görmüş adama benzersin . Ama sende buralara Sevdalı birine gibisin. Allah aşkına Her gördüğüne deki. "Bizden uzak olsunlar". Deremizden ellerini çeksinler. Ne ceryanlarını istiyoruz nede başka bişeylerini. Yeterki kanımızı kurutmasınlar.


Peki dedim Sıtkı dayı Peki. Söyleyecem nefesim tükendiğinde yazacam. Bir deniz yıldızınıda ben atacam denize. Bizim için belki fark etmez ama Bu dere için fark eder. Ölene kadar bu dereden sekerek geçmek istiyorum.


17,06,2010 Tamer DURSUN


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Kültür ve Sanat

Horavel - Xoraw ...

Suat Yüksel'in ...

Selam Sana Mavi ...

8 MART DÜNYA KA ...

Hopadan Ardahan ...

AF ET BENİ KÖYÜ ...

Bir Hiciv Ustas ...

Deryami Baba İl ...

Keklik deresi ...

Gitti Köy Kültü ...

Uluslararası Ka ...

"Sonbahar" kend ...

Kara Lastik ...

Direnç Gülü ...

Yasak ve Dans ...

Gelme Salim ...

Son Fotoğraf ...

Dillerin Savaşı ...

Köy Yollarında. ...

Hekiyalar Diyar ...

Yeri Dolmayanla ...

''...Motorumu s ...

Gün’e Sel ...

Güz Yangını ...

''...Yarin saçl ...

Birgün ...

Dostça Bir Yazı ...

Çoban Ömer ...

Morbet ...

Hızır ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6780 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları