Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
20 Mart 2019 05:44
Son 25 Üye

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Selçuk Gündüz

Ali Osman Yıldız

Özgür Çelik

Fuat Yüksek - Foto Galeri
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Ne Kadar İnsanız?

Ali Yüksel / 06 Mart 2007 14:02

sizlere 2003 yılında şavşat'a gittiğimde yaşadığım bir anıyı anlatırsam kendimizi daha iyi anlarız inancındayım.2003 yılının temmuz ayının bir pazartesi günüydü. Şavşat merkez olağan canlılığı içinde ve ben tam hükümet konağının önündeki parktayım. Yanımda 70 yaşlarında olan ve Aydında ikamet eden ağbim var. Ayakkabılarını boyatacak ve gelen ilk ayakkabı boyacısı çocuğu ayakkabılarını boyatmak için çağırdı. Çocuk etnik olarak poşa idi. Etnik olarak poşa olmayanlar için "poşa" kavramı olumsuz bir yargı olarak algılanırsada benim için sosyolojik, etik olarak baktığım için bir etnik grubun adıdır ve asla o kavramı olumsuzlamıyorum. Ama aynı bakış açısına ağbim sahip değildi ve her şavşatlı gibi ağbim o çocuğa:


"-ola san poşamisın?"dedi.


Ve ses tonu poşa olduğu için 10 yaşları civarındaki o güzel çocuğu bilinç altı etkisiyle aşağılıyordu. Ben ağbime tepki verdim, çocukta


"-evet poşayım noolacak?" şeklinde çok haklı bir tepki verdi. Çocukcaydı ama anlamlıydı.
Burada çok önemli bir olgu vardır. Burada bir psiko-sosyal realite vardır. Bir sosyal yara vardır. Es geçmeyi tercih ettiğimiz bir yara. Ve Güya Sosyal demokrat, Devrimci demokrat olduğumuzdan dem vururuz. Sözümona demokratlık bir kenara, insan olduğunu varsayan herkes NE KADAR BARBARLAŞTIĞINI, IRKÇI VE ŞOVEN YAKLAŞIMIN ETKİSİNDE OLDUĞUNU FARKETMEK ZORUNDA. Dağlara taşlara "ne mutlu gürcüyüm diyene" yazısıyla karşılaşmadım ve böyle bir yazıyada taraf olmadığım gibi olması halinde bölücülük yapıldığı gerekçesiyle var olan anayasa maddeleriyle karşılaşılacağı gerçeğini çok iyi biliyorum. Ama birçok etnisiteyi içinde barındıran türkiye cumhuriyetinin her karış toprağına "ne mutlu türküm diyene" yazanlar daha asimilasyoncu değiller mi? sizce?... Ayrıca Gürcistan da yaşamıyor adına Türkiye konulan coğrafyada yaşıyoruz.. Bize egemen olan gürcülermi? Poşa olduğu gerekçe gösterilerek aşağılanan o çocukla "pik" diyerek aşağıladığınız imerhevli çocuklar arasında sizin bakışınızla aşağılama farkı varmıdır?Her insanın bir bilinci olduğu gibi bilinçaltıda vardır. Şovenizm medyasıyla, eğitim kurumlarıyla ve daha bir çok araçla devlet eliyle bilinçaltımıza durmadan zerkedilmektedir. Bundan Sayın HER ŞAVŞATLI 70 Yaşındaki ağbim kadar muzdariptir. Sayın Özer TURAN'ın Poşalarla ilgili yazıyı okuduğumda da bu olumsuz etkilenmenin acı boyutunu gördüm.
LÜTFEN TARİHİ TERS ÇEVİRMEYELİM. OBJEKTİF OLMAYAN VE ŞOVEN RESMİ TÜRK BAKIŞIYLA OLSA OLSA ETNİK FARKLILIKLARI ÇATIŞTIRAN BİR YOLA GİRİLEBİLİR. ETNİSİTE BİR SOSYAL GERÇEKLİKTİR, ASİMİLASYON BİR DAYATMA VE SİZLERDE FARKINDA OLMADAN BUNA HİZMET EDEN ARAÇLARA DÖNÜŞÜYORSUNUZ. AYRIMCILIĞA KARŞI ÇIKMAK YERİNE TARAF OLUYORSUNUZ. OYSAKİ HER ETNİK TOPLUMUN KENDİ ZENGİN KÜLTÜRÜ VARDIR VE BU KÜLTÜRLER GÖNÜLLÜ OLARAK BİRBİRLERİNİ ÖZÜMLEMELİDİR.ÖZÜMLEMELİDİR Kİ DAHA ZENGİN VE ÜST KÜLTÜRLER ORTAYA ÇIKSIN. ASİMİLASYONSA BUNUN TERSİDİR VE KENDİNİ DAYATIRKEN DİĞERLERİNİ YOK ETMEYİ HEDEFLER. DAĞLARA TAŞLARA "NE MUTLU TÜRKÜM DİYE" YAZANLAR ASİMİLASYONCU, DAYATMACI, IRKÇI,GERİCİ VE ŞOVENDİR. BİZLER HER ETNİK TOPLUMA SAYGI DUYALIM, TÜRKİYE TÜRKLERİN DEĞİL TÜRKLERİDE İÇİNE ALAN VE BU COĞRAFYANIN EN AZ 10 000 YILDIR ANADOLUYA NİCE ZENGİN MEDENİYETLER KURMUŞ KAVİMLERİN TORUNLARININDIR. GÜRCÜLER, ERMENİLER, KÜRTLER VE DAHA NİCE ETNİK TOPLULUKLAR ANADOLUYA MEDENİYETLER KURMUŞ O KAVİMLERİN TORUNLARIDIR. ONLARI YOK SAYMAYA VE AŞAĞILAMAYA HİÇ KİMSENİN HAKKI YOKTUR.17.06.2006


Ali YükselDuvar Yazı Yorumları
FARKLI KIYAS

Sıddık Alagöz / 16 Mart 2007 01:08

Mantık kitaplarında buna eski deyişle kıyası meal farıka denir (FARKLI KIYAS) yani yanlış kıyas
ülkenin bir köşesinden küçük yanlışları alıp zumlayarak ülke sathına teşmil edip ve uyuz kaşıyarak ne Gürcü kardeşlerimize ne Göçebe komşülarımıza ve nede ermeni vatandaşlarımıza bir faydamız olmaz .olsa olsa zımmi tahrik olur .yapılan kişisel yanlışların toplumsal bir fenomene dönüştürmeninde hiç bir faydası olacağına inanmıyorum.Bu yazıyı yazmakla Şavşatta anlayışlar değiştimi? Abini bile ikna edebildinmi?hayır edemezsin çözüm iki satır yazıda değil ,şu an başlasan iki asırlık bir eğitim ve değişim ister.Ben hariçten gazel de okumuyorum,bir yaz tatilinde bir saatlik kanaatle ahkamda kesmiyorum.O boyacı çocuklara 7 yıl öğretmenlik yapamış olarak o mahallede herbir ferdi isim isim tanıyarak yazıyorum.O toplumun eğitime işe ,rehabilitasyona ihtiyacı var bunu yapabiliyormuyuz? Elbette şavşat dışından yapılmaz . O mahallede görev yapan öğretmenlerin duyduğu galiz küfürleri yemedin hiç,sıcak ve birebir uzun süre kalmadında .Tabi sadece çözümsüz kınama ve şikayet oldu seninki sadece boyun kaşıma. Kazın ayağı öyle değil tabi.

ilk bakışta çok müthiş insancıl gelen yazı içeriği irdeleninceneler çıkıyor neler gerekiyor tabi şu an oralarda hizmet veren arkadaşlar çok iyi anlıyordur eminim.


Ali Bey'e teşekkürler

Şükran Yılmazlar / 09 Mart 2007 17:21

Dile getirdiğiniz konu son derece önemli. Size katılıyorum. Yazdığınız için teşekür ediyorum.


ALİ ABİ

Özgür Duman / 08 Mart 2007 07:13

DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNE KATILIYORUM
BENCE ÜSTÜNLÜK MİLLETİMİZDE DEĞİL ÖZÜMÜZDE OLMALI


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Felsefe ve Yaşam

Kuşlarda ki Day ...

Hayatın Anlamı ...

Şavşat ta Yaşlı ...

Ekip Çalışmasın ...

Din ve ideoloji ...

Altıncı Yaş Hik ...

Ne Kadar İnsanı ...

Antik Yunan'da ...

Nicelik ve Nite ...

“Her Şey ...

Diyalektik Mate ...

Materyalizm ve ...

Dil Deyipte Geç ...

Aziz Olan Üç Da ...

Olumsuz düşünen ...

Yaşamdan Kesitl ...

Modern Zamanlar ...

Düşün ...

Dünya ...

Neresindeyiz? ...

2006 Yeni Yıl ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları