Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
19 Şubat 2019 21:20
Son 25 Üye

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Selçuk Gündüz

Ali Osman Yıldız

Özgür Çelik

Şavşat
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Şavşat ta Yaşlı Olmak

Hasan Büyük / 09 Ekim 2007 17:10

Onlar orta yaşlıydılar. Çocukları vardı. Çocuklar büyümüş her işte onlara yardımcı olmaya başlamışlardı. Bu onları çok mutlu ediyordu. Oysaki çocuklarda okumaktan başka çarelerinin olmadığını biliyorlardı. Onun içindir ki büyük çoğunluğu okudu. Bazıları öğretmen, bazıları hemşire, bazıları da çeşitli devlet memuru olarak yurdun çeşitli yörelerine dağılırken okuyamayanlar ise iş buluruz umuduyla büyük şehirlere giderek Şavşat’ı terk ettiler.

Anne ve babalar için özlem ve hasret başlamıştı.Tek düşünceleri çocuklarıydı.Umutlarla yaz mevsimini beklerlerdi.Torunlarını bağrına basıp onlara peynir eritmek gevrek pişirmek,kuymak yapmaktı.Onların en lüks ikramları buydu.

Bu arada yıllar su gibi akıp gitmekteydi.Orta yaşlı olan anne ve babalar artık yaşlanmış elden ayaktan düşmeye başlamışlardı.Bazıları ise eşlerini kaybetmişlerdi.Onlar için zor günler kapıya gelip dayanmıştı.Çocuklarının gurbet hasretini çeken insanlar bu sefer gurbetin yollarına kendileri düşeceklerdi.

Köye gittiğimde yaşlı bir teyzeye nasıl olduğunu sordum .Oda “of oğul of nasıl olayım keşke olsamda kurtulsam”Niye sorunca “Koyda kimsa kalmadi.Bir inegımız var onida kayırmaya verıp dedeynan beraber İstanbula oğlumun yanına gedacağız”Ne var bunda iyi ya daha rahat edersiniz deyince teyzenin gözlerinin dolduğunu gördüm.Hafif iç çekerek “oğlumuz ne kadar dersan eydur ama gelın pek yuz vermiyer dediğinde ona hak vermeye başlamıştım.

Gerçektende yaşlılar için gurbet çok zordur.İstemiyerek giderler umutla beklerler baharın nezamangeleceğini.Şehirdeki yaşam haç ilgilendirmez onları Onların aklında hep doğup büğüdüğü yerlerin özlemi vadır.Tek arzuları öldükleri zaman cenazelerinin kendi köylerine götürülmesidir.Fakat bunu oğullarından istemek çok zordur.

Hatta gelinleri onlara bir isimde bulmuşlardır. ”KIŞLIKLAR” gelinin biri diğer bir gelinle dertleşmektedir. ”Bizim kışlıklar geldi.Sizinkiler ne zaman gelecek.”Öteki gelinde içini çekerek “Bilet almışlar geliyorlarmış.Belki Allah getirmesin.”Ama bilmiyorlar ki onlarında bir gün kışlıklar durumuna düşeceğini

Yine yaşlı bir amcanın eşi ölmüş gurbette oğlunun yanına sığınmıştır. Tek vakit geçirdiği yer camidir. Sabahları erken kalkıp namazını camide kılmaktadır. Erken kalkması kapıların açılıp kapanması gelini rahatsız etmektedir. Gelini bir gün eşine bağırarak.”Usandım bu senin babandan söyle ona bir daha erken kalkıpta beni rahatsız etmesin yoksa sonu kötü olur.”

Yan odada yatan yaşlı adam uyumamaktadır.Gözlerini tavandaki bir noktaya dikmiş olup bitenlere bir anlam vermeye çalışmaktadır.Ölen eşini hatırlar.Ara sıra ona bağırdığı için pişmanlık duymaktadır.Kaldıkları evi alırken her şeyini satıp oğluna verdiğini düşünürken ,uykuya geçmiştir. Rüyasında köyünü ölen eşini görmektedir.Artık çok mutludur. Fakat mutluluğu uzun sürmez. Uyandığında kan ter içerisinde kalmıştır.Bu arada sabah ezanı okunmaktadır. Yavaşça kalkar. Üzerini giyinir zemin katta olan odanın penceresini aralayarak suçlu edasıyla çıkmaya çalışır. Camiye gitmek istemektedir.Adımını dışarı attığında kendisini polislerin kollarında bulur. Arabaya bindirilip karakola getirilmiştir. Kendisine hırsızlık muamelesi yapılmaktadır. Yaşlı adam durumu anlatmaya çalışsa da polisleri ikna edemez. Neyse ki oğlu gelirde yaşlı babasını kurtarır.

Sonuç olarak yaşlı insanlar çocuklar gibidir.Onlar hep sevgi ve şefkat isterler.En küçük yanlıştan bile kendilerine pay çıkarırlar.Onlara saygı duyalım.Onları koruyup gönüllerini alalım.Onların yerine kendimizi koyalım.Bilmeliyiz ki bir gün bizde yaşlanacağız. Çocuklarımızın bizleri izlediklerini unutmayalım.

Hasan Büyük


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Felsefe ve Yaşam

Kuşlarda ki Day ...

Hayatın Anlamı ...

Şavşat ta Yaşlı ...

Ekip Çalışmasın ...

Din ve ideoloji ...

Altıncı Yaş Hik ...

Ne Kadar İnsanı ...

Antik Yunan'da ...

Nicelik ve Nite ...

“Her Şey ...

Diyalektik Mate ...

Materyalizm ve ...

Dil Deyipte Geç ...

Aziz Olan Üç Da ...

Olumsuz düşünen ...

Yaşamdan Kesitl ...

Modern Zamanlar ...

Düşün ...

Dünya ...

Neresindeyiz? ...

2006 Yeni Yıl ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları