Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
16 Şubat 2019 15:19
Son 25 Üye

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Selçuk Gündüz

Ali Osman Yıldız

Özgür Çelik

Balık Gölü / Suloban
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Ebru Aygen - Öktem / 29 Ocak 2006 20:25

Kim daha iyi görür , gözlerle bakılıp es geçileni? Zifiri karanlık bir odadan dışarı baktığımızda mı daha iyi görürüz çevreyi, ya da son derece ışıklı bir odadan dışarı baktığımızda mı daha iyi görürüz? Işık kümelerinin gözalıcılığı arasından dışarıdaki karanlığa bakmayı kaçımız isteriz ki? Bunu düşünmek bir hatırayı gözümde canlandırdı:
Açlık konusunda pek tecrübem olmamıştı. Ne zaman ki bankalar beni tuzaklarına düşürüp akıl almaz bir borç batağına sürüklediler açlığı öğrendim. Cebimdeki son parayla mahalle aralarında meyve , sebze satan birinden 20 kilo patates aldım.Birkaç ay patatesin her türünü üç öğün yedim.O vakitler düşündüm dünyada açlık sınırına gelenleri, açlık grevine gidenleri, açlıktan ölenleri.Ve ne zaman bütün kışı yakıtsız,sobasız 3-4 battaniye , bir yorgan altında karda yatar gibi eldiven,bere ,boğazlı kazaklarla geçirince anladım evsizlerin derdini.
O gün bugündür evimde ne zaman bir şey yapsam tencerenin yarısını kapıp birilerine götürmek gelir içimden. Ben götüremesem de evime gelen herkes sanki açlık sınırındaymış gibi yedirme alışkanlığımdan kurtulamadım. Bu tecrübeler bana sayısız soruyu beraberinde getirdi.
Gezip gördüğüm ve okuduğum ölçüde gördüm ki Türkiye coğrafik özellikleri sayesinde işlenmemiş altın değerinde.Peki neden bu adar işsizlik?Neden tek olunabilecek meslek memuriyetmiş gibi aileler çocuklarını zorluyorlar..Neden okullarda sabit katsayıları bile ezberletirler de domatesi nasıl yetiştireceğimiz, toprağı nasıl verimli hale getireceğimiz, bir fidanı nasıl dikebileceğimiz bizlere öğretilmez. Neden?? Toprağa bu düşmanlık niyedir? Üretime sırtını dönmek niye? Başka ülkelerden bin bir borç ile aldığımız kredilerin benim kredi kartı yüzünden saplandığım borç batağından farkı nedir??İhtiyacımız olan her hammadde ülkemde varken neden üretemiyorum?
Kendi vatanımda vatanıma hasret olmak neymiş öğrendim.Eskiden şiirlerde okurdum da anlam veremezdim.Ama öğrendim…artık şikayet etmek faslını geçip başka bir gazel okumak istiyorum.Bir terzi gibi kendi elbiselerimi dikebilmek, bir çiftçi gibi toprağımı sürmek,bir marangoz gibi ağacı işlemek, kendi motorumu tamir etmek istiyorum.O zaman kendimi iyi hissedebilirim. Tüketiciliği iliklerime kadar işlerken bir parça üretici olabilme duygusu içimde bırakmak istemeyenlere soruyorum, sizin de dönüşünüz unuttuğunuz toprağadır ergeç…
Güneş pırıl pırıl ülkemde ama biz enerji sıkıntısı çekiyoruz..Karadenizimde dalga ve rüzgar eksik mi? Çanakkalemdeki poyraz hala hatırımda …Rüzgar, deniz, güneş ve toprak hepsi yanıbaşımızdayken tüm bu sıkıntılar niye.Gökyüzünü görmemi engelleyen beton yığınları içimi sıkıyor,ağaç evleri özledim, çadırda kalmak bile daha insan olduğumu hissettirecek bana.

Niye bir şeyler yapmıyoruz, niye düşünmüyoruz? Dışarıyı görebilmek için illa Afrika’ya mı dönmemiz gerekiyor?Bu gün değişik bir şeyler yapın, günde iki paket içtiğiniz sigaranızı bir kez olsun unutun, ya da vitrinde gördüğünüz son moda ayakkabıyı ve bir fidan alın dikin bir yerlere. Tembelliğiniz üzerinizdeyse ellerinizi toprağa sürün ve avucunuza alıp biraz koklayın.Eminim neler kaçırdığınızı anlayacaksınız.Toprak size üretebilme gücünü kendiliğinden verecektir.


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Yaşam

Anne Hakkı ve S ...

ÖCÜ Aslında Ned ...

Şavşat İçin... ...

Unutmamak ve Af ...

Artvini Ve Artv ...

"Şavşat' ta bir ...

Cennet Vatan - ...

NASIL FELSEFE ...

Başörtüsünün Mu ...

Özgürlük Heykel ...

İnsan Neden Evl ...

Saatler Niçin İ ...

Küçük şeylere d ...

Kuşkular ve End ...

Konfüçyüs 'ün Y ...

Mutluluk ...

İnsan Olmak ...

Sahipsiz Toprak ...

Şavşatımızı Ne ...

Dikkat Etmemiz ...

GÜCÜN ÖTESİ ...

NÜKLEER ENERJİ ...

Benim Sadık Yar ...

İnsan Kalabilme ...

Yaşamın Hangi Y ...

Eğik Çizgiler ...

Beyaz Gelinlik ...

Sadece Meraklıs ...

Tedavisi Mümkün ...

Başlığı Yok ... ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları