Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
19 Şubat 2019 21:47
Son 25 Üye

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Selçuk Gündüz

Ali Osman Yıldız

Özgür Çelik

Suloban
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Sabah Grubu’nun Akıbeti

Şavşat.Com Web Ekibi / 09 Nisan 2007 22:11

Sabah Grubu’nun Akıbeti - Mustafa Sönmez - 03.04.2007

TMSF’nin 1 Nisan şakası yapar gibi Sabah Grubu’na yaptığı el koyma operasyonunun zamanlaması ve akıbeti merak edilen iki konu. Önce zamanlama. Neden onca yıl duruldu da 2007’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile genel seçimlerin yapılacağı yıl bu operasyon gerçekleştirildi ? İkinci soru: Bundan sonrası ne olabilir, Doğan Grubu satışa dahil olur mu?

Hileli el değiştirme…

Ciner ile Dinç Bilgin arasında anlaşmalı bir alım-satım , ya da hileli el değiştirme olduğu, Etibank’ın içinin boşaltıldığı gerekçesiyle el konulduğu 2000 başlarından beri iddia ediliyordu. Dinç Bilgin’in , onu mahpushanelere düşüren Etibank serüveninin sonrasında, elindeki medya grubunun ne olacağı hep merak konusu olmuş, grubun el değiştirip değiştirmeyeceği hep konuşulmuştu.. Medyanın hegemonik gücü Doğan, “mesleki dayanışma” iddiasıyla Dinç Bilgin’e yanaşmış, Grup TMSF tarafından satışa çıkarıldığında da 500 milyon dolarlık bir teklif götürmüştü. Bunu, 3 Nisan Salı tarihli köşeyazısında Ertuğrul Özkök şöyle ifade ediyor:

“TMSF, daha önce Sabah Grubu’nu Turgay Ciner’e, 10 yıl vadeli, faizsiz 430 milyon dolara sattığında, masanın üzerinde bundan çok daha yüksek üç teklif vardı.

Bunlardan biri Doğan Grubu’nun teklifiydi.

500 milyon dolarlık bu teklifi, götürüp TMSF’ye bizzat ben vermiştim.

Ciner’in verdiğinden neredeyse 100 milyon dolar daha yüksek bir teklifti bu.”

Ancak, ne olmuşsa olmuş, Sabah-ATV’nin Doğan’a gitmesine birileri razı gelmemişti. Rivayet muhtelifti. Rekabet kurallarına aykırı bir durumdan dem vuran da vardı, derin devletin medya gücünün tekelleşmesinden rahatsız olduğunu iddia eden de.

Sonuçta, Sabah Grubu, TMSF’yi ikna eden Ciner Grubu’na bırakılmış, bir dizi kurumsal operasyon da geçirmişti. Ancak, bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretleri son zamanlarda verilmeye başlandı.

Operasyon zamanı

TMSF Başkanı Ertürk 28 Mart’ta CNN Türk televizyonunda Enis Berberoğlu, Bilal Çetin ve Yiğit Bulut’un sorularını yanıtlarken, "Belge gizleyenle anlaşmayı bozar malını katlamalı fiyatla satarız" diyerek Ciner'e “geliyorum” mesajını göndermişti bile.

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, protokollerin eldeki verilere göre yapıldığını belirtirken, "Ama ortaya daha sonra bilmediğimiz ya da gizlenmiş bir ilişki, mal varlığı çıkarsa o protokol geçersiz olur" diyordu. Ertürk bu durumda kamu menfaatini gözeterek eldeki değerleri birkaç katına satacaklarını açıklıyordu.

Ertürk, batan bankalarla ilgili şu bilgiyi veriyordu: "8 bankanın hakim ortağı ile protokol devam ediyor (Toprak Grubu, Zeytinoğlu Grubu, Garipoğlu Grubu, Çağlar Grubu, Korkmaz Yiğit, Cıngıllıoğlu Grubu, Ceylan Grubu ve Erol Aksoy Grubu). Sorunlu olan, protokol imzalayamadığımız 4 tane banka var (Egebank, İmar Bankası, EGS Bank ve Yurtbank). Yurtbank’la imzaladık ama borçlu şartlara uymadığı için geçersiz kıldık, yeniden görüşmeler başladı. Bir de Etibank var. Etibank’ta ilginç bir durum var. Bankanın varlıklarıyla bir kısmı bize geçti. Bir kısmını bir satış sözleşmesi ile sattık ama henüz Dinç Bilgin Grubu’yla bir protokol imzalayamadık. Orada aslında son aşamadayız, birtakım gelişmeler olabilir."

Bilgin gemileri yakıyor…

Anlaşılan TMSF, Dinç Bilgin’i sıkıştırmaya başlamıştı. Dinç Bilgin de Ciner ile yaptığı gizli protokol gereği, kendisine gelmesi gereken paraları alamamaktan sızlanır olmuştu. Belli ki, Ciner, Dinç Bilgin’e vaat ettiklerini vermiyor, Bilgin de TMSF’den yakasını kurtaramıyordu. TMSF sıkıştırmaya karar verince Dinç Bilgin de Ciner’den tahsilat yapamayınca gizli protokoller ortaya döküldü. Görünen şu ki, Sabah Grubu, bu noktadan sonra ne Ciner’e ne Dinç Bilgin’e yar olacak.

Üstelik Şişli Cumhuriyet savcısı nitelikli dolandırıcılık soruşturmasını bu patronlar için başlattı bile...

Sabah ve ATV’nin TMSF’ye geçmesi demek, daha güdümlü ve AKP yanlısı bir yayının daha elverişli iklimini ele geçirmek demek ve AKP bunu tepe tepe kullanacaktır. Önceki yazılarımdan birinde bu durumu „Medyayı Rehin Almak“ diye özetlemiştim. Şimdi rehinlikten sahipliğe giden radikal bir hamle yaşandı seçim arifesinde.

Seçim için teçhizatlanma

Kamu yayıncısı TRT, İslami medya ve rehin alınmış Doğan medyanın yanında „devletleştirilmiş“ Sabah Grubu ile medya gücünü iyice kontrolüne almıştır AKP. Bu, seçimler öncesi çok önemli bir teçhizatlanma demektir.

Sabah Grubu’nun satışı, ancak seçimler sonrasına kalır. Satışın kime yapılacağı ise seçim sonrasının konjonktürel durumuna bağlıdır. Doğan Grubu’nun ele geçirme hesabı içinde olması pek muhtemel değil. Nitekim Ertuğrul Özkök, Salı yazısında bunu beyan etti. Hem Doğan’ın doğrudan kontrol ettiği medya niceliği Rekabet Hukuku açısından da uygun değil. Kontrol edeceği birilerine satın aldırması için, medyanın “silah” niteliği özendirici değil, çünkü elinde o silahtan yeterince var, satın almak için “ekonomik“ bir cazibe olması gerek. Oysa öyle bir durum söz konusu değil. Sabah Grubu, gazeteleri ve dergileri ile zarardadır. ATV’nin reklam gelirleri TV’lerin ve gazete-dergilerin açığını kapamaya yetmemektedir. Dolayısıyla, Sabah Grubu’nu, yine „medya silahlanmasına“ niyetli birileri alacak, gerekli sübvansiyonu yapmak şartıyla kullanacaktır. Bunun AKP’ye yakın bir sermaye grubu olması daha muhtemeldir.

Yabancılar, yazılı basına değil, ama belki ATV’ye talip olabilirler (Fox örneğinde olduğu gibi). Ama bu bile bir serüvendir. Nedenini başka bir yazımda uzun uzun anlattığım için (Zararına medya, telafisi avanta…) tekrarına gerek yok..

Tahminim şu: Sabah Grubu, seçimlere kadar AKP’nin elinde kalır, tepe tepe kullanılır, seçimlerden sonra da AKP’ye yakın bir sermaye grubuna AKP emrinde bir silah olarak kullanılmak üzere „satılır“…


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Yaşam

Digital Dünya ...

Keşkeler ve geç ...

Kıyamet Tohum D ...

Çocukluğumun Ku ...

Doğan Akhanlı: ...

BES’den 2 ...

Kalbimizin Kuze ...

Savaşların yol ...

Dil yalnız insa ...

Rusya İzlenimle ...

Benim Şavşatım ...

Veliköy Karüstü ...

Tepkiler Bayrak ...

Bizim Yeni Yıl ...

Çam Sakızı Yüre ...

Şavşat'ta öğren ...

Unutamadığımız ...

Annelerimizden ...

Bir Işıktı Ayşe ...

Hayata Dair..." ...

Hayata Dair..." ...

Kermaul ...

Ölüleriniz Deği ...

Her Gün Sınav ...

Her Gün ...

Kültür Etkinlik ...

Müslümanların & ...

Sabah GrubuR ...

Trafik Kazaları ...

1 Nisan Şakasın ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları