Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
22 Ekim 2018 10:51
Son 25 Üye

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Selçuk Gündüz

Ali Osman Yıldız

Özgür Çelik

Şavşat
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Unutamadığımız Doktor ...

Fevzi Torun / 13 Kasım 2007 10:35

ŞAVŞATLILARIN UNUTAMADIĞI DOKTOR

Bundan tam 35 yıl önceydi.ilçenin bir çok köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapalıydı.Köylerinde mahsur kalan hamile kadınlar ve diğer hastalar çaresizlik içindeydiler.Acılar içinde kıvranıyorlardı. Çok acil hastalar, tahta parçalarından derme çatma yapılan sedye ile tıpkı ”tabutun taşındığı gibi” kar üzerinde 5 ile 7 saat omuzlarda ya da tek öküzün çektiği kızak üzerinde, ilkel şartlar içerisinde devlet hastanesine yetiştirilmeye çalışılmaktaydı.

Kar kalınlığının iki metrelere çıktığı zamanlarda,1970’li yılların başında, köy yolları kapanınca hastalara yardım elini uzatan, adeta hızır gibi birisi çıktı Şavşat’ta ortaya.İşte o Şavşat Devlet Hastanesi’ne atanan ve hastahanenin tek doktoru Turan Karagöz’dü.

O yıllarda kar nedeniyle kimi köy yolları kapanıyordu.Böyle köylerdeki hastaların dertlerine merhem olmak için ,Dr.Turan Karagöz kar ve tipiye aldırmadan köy köy gezmeye başladı.Yanında bir kılavuzu, ellerinde içleri sağlık malzemeleriyle dolu çantalarıyla düştüler köy yollarına. Ulaştığı köylerde hastalara ilaç vermenin yanında ufak tefek cerrahi müdahaleler de yapmaktaydı.

Yine kar kalınlığının metreleri aştığı bir kış günüydü.Şifa dağıtmak için birlikte yola koyulduk.İçerisi ilaç v.s. dolu oldukça ağır iki çanta vardı elimizde. Güzergahımız; Ciritdüzü, Cevizli, Kayadibi, Saylıca ve Atalar köyleriydi. Bu köylerde birkaç hastayı muayene edip gerekli ilaçlarını verdikten sonra,ilçe merkezine geri dönmek üzere yeniden yola çıktık. Kayadibi köyünde,tam kayanın dibindeki büyük viraja gelmiştik. Aşağıda köyün girişindeki düzlükte büyük bir kalabalık olduğunu gördük. Doktor ,o an bana dönerek heyecanlı bir şekilde;”Hadi gel koşalım, orada ağır bir hasta olabilir.” dedi.Virajdan aşağı doğru kestirme yoldan koşarak kalabalığın yanına ulaştık.Yaklaşık 10-15 kişi adeta bir çember oluşturmuş,ortalarında ise ilkel bir sedye üzerinde 7-8 yaşlarında(Elfaz Gökdemir’in çocuğu) bir kız yatıyordu.Dr.Turan Karagöz çocuğun yanına çömelerek gözlerine ve nabzına baktı.Ne yazık ki çocuk yaşamıyordu. Olayı köylülerden birisi anlatmaya başladı:”. Kızgın sobaya içerisi gaz dolu şişeyi boşaltmış . O anda ateş çocuğun elbiselerini tutuşturmuş. Evde ona yardım edecek başka kimse olmadığından çocuk ciddi bir şekilde yanmaya başlamış. Dışarı fırlayıp bağırmasıyla birlikte biz de yanına gelerek yardım etmeye çalıştık.Olanları çocuk bize anlattı. Hemen komşuları toplayarak sedye ile kar üzerinde 3,5 saat taşıyarak devlet hastahanesine ulaştık.Tam hastahanenin kapısına varmıştık ki hastamızın hayatını kaybettiğini gördük.Artık nefes almıyor, nabzı da durmuştu.Yapacak bir şey yoktu,köye geri getirdik. ”Herkes doktorun yüzüne bakarak sanki bir şeyler söylemesini bekliyorlardı.O da hemen konuşmaya başladı:. ”Bu çocuk kaderinden ölmemiş,yollar kardan kapalı olduğundan hayatını kaybetmiştir.. Çocuğun ölümü ,yanık sebebiyle vücutta meydana gelen su kaybından dolayı olmuştur. Erkenden hastahaneye götürülebilseydi, benim bir hemşirem bile serum vererek yaşamasını sağlayabilirdi.” dedi. Bizim de yapacağımız bir şeyimiz olmadığı için,herkesin elini tek tek sıkarak baş sağlığı dileyip yolumuza devam ettik. Dr.Turan Karagöz’ün buradaki konuşması bile toplumsal sorunlara ne kadar duyarlı olduğunun bir göstergesiydi.

Büyük şehirlerdeki doktorlar sıcak yataklarında rahat uyurken Turan Karagöz doğanın bütün zor koşullarına inat köy köy dolaşarak hastalarına gitti.

Dr.Karagöz aylar, yıllar geçtikçe Şavşatlı insanların sorunlarıyla daha da yakından ilgilenmeye başladı. Hatırladığım kadarıyla, ilaç parası olmayan fakir insanlara parasız ilaç temin etmek amacıyla hastahane bünyesinde bir dernek kurmuştu. Dernek gelirini sağlık raporu vs. alanlardan elde ediyordu. Hastaya ,reçete yazan doktor, ilaç parası olup olmadığını soruyor, olumsuz cevap alınca da reçetenin arkasına “Reçete bedeli hastahanemiz derneği tarafından ödenecektir. ”diye bir kaşe vurarak vatandaşı anlaşmalı eczaneye gönderiyordu. Böylece parası olmayan hasta hiçbir ödeme yapmadan ilacını alabilmekteydi.

Ne yazık ki parasız ilaç alma uygulaması çok uzun sürmedi. Bu sistemi duyan, parası olan hastalar bile parasız ilaç almaya başladılar. Bu da derneği zor duruma düşürdü. Bundan dolayı uygulamaya son verildi.

Dr.Turan Karagöz,mesleğinin kutsallığını kavrayıp Şavşat’ta görev yaptığı süre içerisinde yandaş kayırmaya, rüşvete, yolsuzluğa, haksızlığa geçit vermedi. Öyküsünde toplumsal boyut var, halk var, her birimizden bir kesit var.Tıpkı şu anda Şavşat Devlet Hastahanesi’nde görev yapmakta olan Dr. Yavuz Akaltun ve Dr. Nurullah Gül gibi.

Sn:Doç.Dr. Turan Karagöz

ORADA BIRAKTIĞINIZ ÖRNEK HEKİMLİĞİNİZ ŞAVŞATLILARIN BENLİĞİNDE YAŞAMAYA DEVAM EDECEKTİR.
Fevzi TORUN
Şavşat-Veliköyü
(Araştırmacı-Yazar)


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Yaşam

Digital Dünya ...

Keşkeler ve geç ...

Kıyamet Tohum D ...

Çocukluğumun Ku ...

Doğan Akhanlı: ...

BES’den 2 ...

Kalbimizin Kuze ...

Savaşların yol ...

Dil yalnız insa ...

Rusya İzlenimle ...

Benim Şavşatım ...

Veliköy Karüstü ...

Tepkiler Bayrak ...

Bizim Yeni Yıl ...

Çam Sakızı Yüre ...

Şavşat'ta öğren ...

Unutamadığımız ...

Annelerimizden ...

Bir Işıktı Ayşe ...

Hayata Dair..." ...

Hayata Dair..." ...

Kermaul ...

Ölüleriniz Deği ...

Her Gün Sınav ...

Her Gün ...

Kültür Etkinlik ...

Müslümanların & ...

Sabah GrubuR ...

Trafik Kazaları ...

1 Nisan Şakasın ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları