Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
15 Ekim 2018 19:49
Son 25 Üye

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Selçuk Gündüz

Ali Osman Yıldız

Özgür Çelik

Balık Gölü / Suloban
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Çam Sakızı Yürek Armağanı

Nurşen Kumaş / 28 Aralık 2007 19:28

Eski zamanlardan bir deyimdir ÇAM SAKIZI , ÇOBAN ARMAĞANI. Misafirliğe gidilen yere eli boş gitmemek için ufak tefek bir şeyler alınırdı ve ev sahibine verilirken, çam sakızı çoban armağanı denirdi. Tabi o vakitler yani eski insanlar için bu düşünceli olmanın güzel bir göstergesiydi. Her zaman sevgi ve saygıyla karşılanırdı. Lise öğrenciyken kompozisyon konumdu bu deyim.O zaman neler yazdığımı hatırlamıyorum ama iyi not almıştım o yazıdan onu biliyorum.Şimdi bu deyimin anlamı başkalaştı benim için çam sakızı ,yürek armağanı…

Her Şavşatlı gibi bende çam sakızıyla büyüdüm,tadını ,anlamını,bana neler çağrıştırdığını çok iyi bilenlerdenim.Sakız toplamak için en fazla yarım saatlik bir meşe yolculuğu yapar,iyi ciciplerin olduğu yerleri ezbere bildiğimiz için zorlanmazdık ta toplarken.Bugün O günlerden gelen birkaç çeynam sakız var elimde.Çok uzak ve çok özel yerlerden bana,dostane yüreklerden ta Fransalara kadar ulaştı.

Şavşat Com sayesinde bundan üc yıl önce bir ağabeymle tanıştım, ikimizde gurbet rüzgarı yemiş farklı ülkelere savrulmuştuk. Ekrem Bülbül abim ve ben Şavşat paydasında buluşmuştuk. Abim bu yaz Şavşat’a gitmişti kısa bir süreliğine,ben gidememiştin bu yazın. Çam sakızı toplamış birazcıkta, konuştuğumuzda dedi ki Nurşen sana sakız saklayacağım ve bir şekilde de ulaştırırım dedi. Aradan aylar geçti Kurban Bayramı abımle konuşurken dedi ki sana yarın sakızını yollayacağım,yüzümü bir gülümseme almıştı, abim sözunu unutmamıştı. Çam sakızı 1500km yol alıp Şavşat’tan İstanbul’a, oradan da 3000km devam ederek Almanya’ya ulaşmış ve şimdi de 950km yol daha alarak Fransa Lyon’a bana ulaşacaktı.

Bayramın üçüncü günü sakızı getirecek kişiyle buluşacaktık. Akşam saat altı gibi evden çıktık yanımda Artvinli bir arkadaşım daha vardı. Lyon mevsiminin en soğuk günlerini yaşıyordu. Evden metroya yürüdük, yarım saat metro yolculuğunun da muhabbetimiz sakızdan yanaydı hep. İstasyona vardık, erken ulaştığımız için yarım saatte buluşacağımız kişileri bekledik, soğuk iliklerimize kadar işlemişti ama biz gene de çok mutluyduk. Sonra çam sakızıyla buluşma anı gelip çattı, getirenlerle sohbet edip kocaman teşekkür ettikten sonra sakızımızla birlikte eve doğru yol aldık, iliklerimizi üşüten soğuk dostluk sıcaklığına dönüşmüştü.

Beyaz naylon poşet içinde ki çam sakızı neler anımsatmıştı bana neler…Çocukluğum içine girmiş alışamadığım Lyon sokaklarına gelmişti,kokladıkça bana ait olan her şeyi hissetmeye başladım. Babamın karabağ çalan zurna sesini, yanık yanık söylenen Çift candarma türküsünü, anılarımı, yaramazlıklarımı nasılda sığmıştı poşette. İlk kez farklı bir mekanda bana ait bir şeyler vardı ve ben çok mutluydum. Bildik bu koku buradaki sevmediğim kokuları bastırmıştı. Çam sakızım 5450km lik yol aşıp bizlere ulaşmıştı. Ben kendimi daha güvende hissettim o gece. Mutsuz olduğum bir günü renklendirmişti abimdem bana gelen bu değerli, özel ve çok anlamlı hediye.

Ben bu anlamlı hediyeyi anlamlı dostlarımla paylaştım, herkese birazcık tattırdım, şimdi elimde o beyaz poşet ve bir çeynam sakız var, o öylece kalacak, kıyamadım çiğnemeye, o kadar özel ki benim için , bunu hangi kelimeyle anlatırım bilemiyorum. Onu anlatamayacağım kesin ama beni bu kadar mutlu eden ağabeyime huzurlarınızda binlerce kez teşekkür ediyorum.Çok teşekkurler Ekrem abim binlerce teşekkurler, yüreğine , eline sağlık abim. Çam sakız çoban armağanı değilde bana, yürek armağanı oldu.

Sevgilerle Nurşen KUMAŞ


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Yaşam

Digital Dünya ...

Keşkeler ve geç ...

Kıyamet Tohum D ...

Çocukluğumun Ku ...

Doğan Akhanlı: ...

BES’den 2 ...

Kalbimizin Kuze ...

Savaşların yol ...

Dil yalnız insa ...

Rusya İzlenimle ...

Benim Şavşatım ...

Veliköy Karüstü ...

Tepkiler Bayrak ...

Bizim Yeni Yıl ...

Çam Sakızı Yüre ...

Şavşat'ta öğren ...

Unutamadığımız ...

Annelerimizden ...

Bir Işıktı Ayşe ...

Hayata Dair..." ...

Hayata Dair..." ...

Kermaul ...

Ölüleriniz Deği ...

Her Gün Sınav ...

Her Gün ...

Kültür Etkinlik ...

Müslümanların & ...

Sabah GrubuR ...

Trafik Kazaları ...

1 Nisan Şakasın ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları