Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
26 Nisan 2019 07:06

Son 25 Üye

Osman Dündar

ENİS KUMAŞ

TURHAN TÜREMEN

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı


Şavşat
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Deriner Barajı'nın Yok Edeceği Köylerden Çağrı

Kenan Aydın / 22 Aralık 2005 02:00

Deriner Barajı, Artvin’in kültüründe ve bölge ekonomisinde önemli yeri olan, eski bucak merkezi Zeytinlik (Sirya), Kalburlu (İşhalbur) ve Oruçlu (Orcuk) Köylerini, suları altında yok ederek haritadan silecektir. Yok oluşun, geçmişlerini kaybedişin, bilinmeze doğru yol alışın dayanılmaz acısını yüreklerinde taşıyan köylülerimiz, geleceğimizi de yok etmeyin diye feryat etmektedirler.


Bu insanlar; zeytini, üzümü, inciri, kirazı, dutu, armudu, elmayı, ayvayı, narı, sarı hurmayı, mandalinayı, kiviyi, cevizi, fındığı, yenidünyayı ve akla gelen bin bir türlü sebzeyi, sırtlarında taşıdıkları taş ve toprakla elde ettikleri arazilerde yetiştirmeyi başarmışlardır. Bu insanlar; yıllar önce Batum’a, Erzurum’a, Kars’a, Ardahan’a, Trabzon’a, Rize’ye: zeytini, üzümü, inciri, kirazı öğretmişlerdir. Bu insanlar: Türkiye’nin yarısı petrol lambası ile aydınlanırken 1957’ de hidroelektrik santralını kurarak kendi elektriklerini kendileri üretmişlerdir. Bu insanlar; Cumhuriyetin ilk çeyreğinde onlarca insanını Köy Enstitülerinde okutmayı başarmışlardır. Bu insanlar, %100’lük okuma yazma oranına, 1950’lerin başında ulaşmışlardır. Aşağı yukarı her ailede bir üniversite mezunu vardır. Bütün bunları, taşıyarak taşınmaz yaptıkları bir avuç (ortalama1-1,5 dönüm) topraktan elde ettikleri gelirle başarmışlardır. Bu köylerde 25 yıl önce yıkım başlamıştır. Bu yıkımı başlatan neden ise DSİ’nin baraj masallarıdır. Ülkesinin geleceği adına Deriner Barajı’nın yapımını sessizce kabul eden bu insanlara, ikinci darbe devam eden baraj inşaatı sırasında oluşan kimyasal zerrecik dolu toz bulutlarının kiraz ağaçlarını kurutmasıyla vurulmuştur. Örneğin Zeytinlik Köyü’nde 330 m. Kotuna kadar olan bölgedeki tüm kiraz ağaçları kurumuştur. Geçmişleri yok edilecek olan bu insanlara, aynı kurum tarafından bir darbe de kamulaştırma sürecinde vurularak gelecekleri de karanlığa gömülmek istenmektedir. Kalburlu Köyü’ nün kamulaştırılması tamamen bitirilmiş ve sıra Zeytinlik Köyü’ne gelmiştir. Çok yakın zamanda, 23.11.2005 tarihinde Zeytinlik Köyünün bir kısmının kamulaştırılması için hak sahipleri sözde pazarlığa çağrılmış ve DSİ Bölge Müdürlüğü Kamulaştırma Komisyonu tarafından yüzlerine adeta ölüm fermanı okunmuştur. Bu insanlara DSİ’nin 2000-2001 yıllarında ödediği kamulaştırma bedelinin 1/5’i teklif edilmiştir. Masa başında ve bir tüccar zihniyetiyle hazırlanan bu fiyat, 1 metrekare adi yer döşemesinin fiyatıdır. Bu fiyatı hazırlayan, içinde hiçbir üretici köylünün yer almadığı, resmi heyete soruyorum;


• Geçmişini, tüm varlığını karanlığa gömeceğiniz bu köylerin bedeli, bu köylerin 1 yılda ürettiği ürünün toplam miktarını (miktar masa başında belirlenmiştir), Türkiye Ortalaması diye almış olduğunuz bir fiyatla (masa başında 1 kg. zeytinin fiyatı 1.900.000 TL. olarak belirlenmiştir) çarparak mı hesaplanmalıdır?.


• 25 sene önce DSİ'nin baraj masallarıyla bu köylerde başlattığınız yıkımın bedeli bu fiyatın neresindedir?


• Yok olan geçmişimizin yok oluş bedeli bu fiyatın neresindedir?


• Sırtımızda taşıyarak elde ettiğimiz bu toprakların elde ediliş bedeli bu fiyatın neresindedir?


• Zoraki göçün getirdiği manevi ve maddi yıkımın bedeli bu fiyatın neresindedir? Barajın inşaatının oluşturduğu kimyasal zerrecik dolu toz bulutları nedeniyle kuruyan kiraz ağaçlarımızın bedeli neresindedir?


• İnsan! sayın yetkililer insan! bu fiyatın neresindedir? Yaptıklarınız, geçmişlerini yok ettiğiniz bir avuç insanın geleceğini de yok etmeye yöneliktir. Yapılanlar, en büyük insan hakları ihlalidir. Tüm Artvinliler, Artvin Milletvekilleri, Artvin’deki Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanları, Artvin Barosu, Artvin’deki başta Yeşil Artvin Derneği ve diğer Sivil Toplum Örgütleri, Şavşatlılar, Ardanuçlular, Yusufelililer, Arhavililer, Hopalılar, Borçkalılar, Murgullular, Aydınlar, Medya Mensupları, İş Adamları, Bürokratlar bu ihlali görün ve haklı davamızda bizlere destek olun...


______________
içerik ve öneminden dolayı bu yazı duvar gazetesinde yayınlandı... savsat.com web ekibi


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Çevre Sorunları

Yol Bahane Made ...

Çevreciğiz; Ned ...

Şavşat Papart D ...

Fırtına Vadisi ...

Canlıların yaşa ...

Fındıklı Derele ...

Fındıklı Derele ...

Derelerin Karde ...

Her 50 Saniyede ...

İnsanlığa karşı ...

Bir Kitap : Yak ...

Türkiye'nin En ...

Kyoto yük değil ...

Bir şeyler yapm ...

İnsanlık gelece ...

Küresel ısınma ...

Tehditin Boyutl ...

Şavşat ve Köyle ...

Ülkemizin Volka ...

Yaşlı Dünyamızı ...

Dogayı Yok Ediy ...

Sezer: Ormanlar ...

Nükleer santral ...

Çoruh Vadisi ve ...

Barajlar ve Göç ...

Deriner Barajı' ...

Köyümüz ve yoll ...

Barajlar ve Çor ...

Çevre Sorunları ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları