Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
21 Ağustos 2019 11:08

Son 25 Üye

Osman Dündar

ENİS KUMAŞ

TURHAN TÜREMEN

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı


Fuat Yüksek - Foto Galeri
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Kadastro Tüm Şavşatın Sorunu

Yılmaz Kurtuluş / 08 Mayıs 2006 20:21

Sevgili Hemşerilerim. Bildiğiniz gibi çok yakın tarihte güzel ilçemiz şavşatta Kadastro çalışmları yapılacaktır. Sadece ögle denilmektedir. Bu vesileyle muhtarlarımıza dogru dürüst bilgi verilmeden imzaları alınmıştır. Ancak biz şavşatlılar olarak bu kadastro çalışmalarına ilk etapta sıcak bakanda vardır bakmayanda vardır. Eğer insanlar magdur edilmeden yapılacaksa evet diyoruz .Ama işin özünde aslında başka seylerin döndüğünü de biliyormusunuz. Bazı yerlerde maden yataklarının olduğu harkesçe malumdur. Burada amaç köylünün elinden meralar, yaylalar ve köyün ortak mallarının tamamen elinden alınmasıdır. Daha çok bazı yabancı firma veya kişilere rant sağlanmasıdır.Sevgili Hemşerilerim unutmayalımki savşat sadece Şavşatta değil türkiyenin her tarafında her kademesinde çeşitli yerlerde görev yapan duyarlı insanlarımız vardır. Esas Şavşat, Şavşat dışındadır. Kesinlikle herkes bilmeli Şavşat-Şavşatlılara yapılan haksızlık karşısında susmayacağız. Hakkımızı kimsenin yemesine müsade etmiyeceğiz. Bu nedenle 28 mayısta yapılacak harfana buluşmasında da yanyana olalım. Tüm Şavşatlılardan isteğim herkesin duyarlı davranması ve savşatımıza sahip çıkmalarıdır.Saygı ve Sevgilerimi Sunuyorum.

08.05.2006

Yılmaz KURTULUŞDuvar Yazı Yorumları
Toprak ekenin su içenindir

Bayram Gökbaşı / 30 Haziran 2006 17:15

bizim kültürümüze mülkiyetçilik anlayışı sonradan girdi diye düşünüyorum bizler batılılaştıkça kapitalistleştikçe herşeyi para ile sahiplik ile ölçmeye başladık parselledik dünyayı. şimdide orası senin burası benim yer kavgasına düştük sınırların olmadığı bir dünya düşleyerek başlamalıyız kadastroyu yorumlamaya ve eğer kadastro çizecekse sınırları o zamanda gerçekçi bakmalıyız olaya diye düşünüyorum. aslında bunu böyle yapan devlet değil biziz çünkü devleti böyle yapan bizleriz çıkan yasalar kanunlar bizim davranışlarımıza göre şekilleniyor ve bizim dediğimiz, kutan vurduğumuz, tırpan salladığımız yerler orman olmuş hazine bizden alıyor diyoruz. biz kutana tırpana devam ettikmi ? etmedik, başka geçim kaynakları bulduk yarın geriye döneceğimiz, dönsek bile aynı işleri yapıcağımız mechul. ben de işim gereği o kadastro komisyonlarında görev alıyorum sınırları geçiriken 1955 in memleket haritalarına ve arazinin fili durumuna göre karar veriyoruz. yüzyıllardır armanla birlikte yaşayan orman köylüsünün bu durumdan madur olduğu kesindir ama mülkiyetçilik gereği devlette bu kadastroyu yapmak zorundadır çünkü gayri resmi olarak biz bunu köylerde zaten yapmaktayız. kardeşler arazilerini bölmüyormu, sınır taşlarını dikmiyorlarmı bu yeni bişey değiki eskiden sınır kavgaları olmuyormuydu devlette, mülkünün sınırlarının nerde başlayıp nerde bittiğini bilmek istiyor bu art niyetli bir davranış değilki bizim yüzyıldır yaptığımızı devlet yeni yapmaya başlamış. madem sınır istiyorduk,madem komşu köyün çobanlarını dövüyorduk, alın size resmi sınırlar dedi devlette bu kötü bi durummu. kötü ise eğer bunu biz yaptık mülkiyetçiliği özümüze biz yerleştirdik.
bence şimdi bizim yapmamız gereken şey, o eski karadüzen köylülükten kurtulmak gerekiyor hükümetlere toprak sınıflandırması yaptırmak için baskı yaptırmak gerekiyor. eski haritalar eski sınırlar göz erdı edilerek. topraklarda yapılan analizlerden sonra tarıma elverişli yerler tarıma ormana elverişli yerler ormana meraya uygun sahalarda meraya ayrılarak kadastronun yeniden şekillendirilmesi için hükümetlere baskı yapmak yaptırmak gerekiyor................


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Başyazılar

Şavşat Halkının ...

Su Savaşları Ge ...

Niçin HES'lere ...

Vakıflar Ve 2b ...

23 Temmuz; Tam ...

Çocuklara Çoban ...

Geçmişe Yolculu ...

Şavşat, Şavşat, ...

Düşünceler Pire ...

Ulusal Su Manif ...

Karadenizdeki S ...

Harfana Videola ...

Harfana Videola ...

Şavşat Platform ...

Şavşatın Gelece ...

Kadastro Tüm Şa ...

Hayden Harfanay ...

Şimdi Tapu-Kada ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları