Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
16 Şubat 2019 19:26
Son 25 Üye

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Selçuk Gündüz

Ali Osman Yıldız

Özgür Çelik

Suloban
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

23 Temmuz; Tam 30 Yıl Oldu

Emin Kara / 23 Temmuz 2009 12:05

30 yıl önce bugün Şavşat'ta 5 kişi yaşamını yitirmişti.

İnsan eliyle üretilmiş doğal afetle Şavşatta 5 kişi çok kısa süre önce yaşamını kaybetti. Şavşatlıların Zayıf ama yerinde bazı tepkilerine rağmen genel refleksleri çok zayıf görünüyor...

Bugün Şavşat'ta HES lerle ilgili önemli bir toplantı var ...

Son birkaç yıldır Şavşat yine bildik fotoğrafını sürdürüyor.

Tapu-Kadastro ile Şavşat'ta kadim hukuğa tabi alanlar Global Sermayenin nakit/likit süreçlerinin parçasına dönüştürüldü. Kadim toprağı yaylalar hazineye aktarılmış ve tamamen elinden alınmış durumda...

HES lerle ekolojik tahribat başladı. Sular yarım yy lık süre ile global sermayeye regule edilecek ekopara sistemine sokuldu.

Şavşat Alternatif hiçbir yerleşim projesi olmadan heyelan alanlarına yüksek ağırlıklı yerleşime devam ediyor.

Şavşat 12 Eylül sonrası oluşan ekonomik süreç ve çıkar ilişkilerini hiç ama hiç geride bırakamadı... Küçük esnafa dayalı küçük hesap ve çıkar ilişkileri ağı iyice pekişmiş çeyrek yüzyıllık çıkar ve egemenlik ilişkileri herşeyi çürütmüş durumda...

Göç ve insansızlaşma süreci devam ediyor... Nufüs emekli ve yaşlı...

Çöpler doğaya savrulmaya devam ediyor.

Hazır olmadığı bir üniversite projesi ile yoruluyor.

Derelerin Kardeşliği Platformu süreci Şavşatın şu anla kurduğu çok zayıf bir bağı ifade ediyor.


Bugün 23 Temmuz 2009, tam otuz yıl oldu... Kardeşlerimizin katledilişinden bu yana tam otuz yıl geçti.

2007 Yılında Mesaj tahtasına yazdığım iki mesaj aşağıda...

Ağla Sevgili Yurdum.
Mesaj Tahtası / 23 Temmuz 2007

Şavşat Katliamını yeni kuşaklar bilmiyor. Bugünkü Şavşatın temelleri o dönemde atıldı. Baskı-terör ve katliamla bir toplumun refleksleri yok edildi. Şavşat ilkel referanslarına itelendi. Maddi ve manevi yoksunluğa.

23 Temmuz 1979 yeni kuşaklara anlatılmadı. Anlatacak - Hesap soracak hiç kimse kalmamıştı. Neden sayısı belirsiz yaralının yanında kurşunlara hedef olanlardan 4 kişi öldü? Neden? Neden? Neden? Toplam 5 kişi öldü o günün sonunda. Onlarca yaralı vardı sokaklarda. Şavşat çok büyük ama acı bir gün yaşamıştı.

23 Temmuz 1979 öncesi yürütülen şikayet kumpasları ile Şavşat türkiye çapında gündeme getirilmiş, hedef tahtasına dönüştürülmüştü. CHP (Ecevit) hükümetince gönderilen komando birlikleri köylerde ve Şavşat merkezde ne olduğu belirsiz bir terör kampanyası yürütüyordu. Tepkiler günler sonra sessiz bir yürüyüşle ve miting kararı ile sonuçlandı. Mitinge hemen izin verildi. Ve miting günü 15 bin civarında insan olaysız muhteşem bir miting yaptı. Şavşat merkeze bırakılmayan Ardanuç grubu, üst yoldan çok geç Şavşata girebildi. Bahane bile yokken bahane yaratılmıştı. Hiç bir uyarı ve gerekçe olmadan Halkevi ve TÖB-DER önündeki gruba göstermelik dipçik darbeleri ardından, büyük kitleyi dağıtmak için havaya yaylım ateşi açıldı. Ardından onlarca insanın gövdesine saplanan mermiler.

Hiçbir dava açılmadı. Hiçbir soruşturma. Böyle bir toplumda ne hafıza olur, nede bir tutarlılık. 12 Eylülde bu toplumun tüm anti-emperyalist ve demokratik refleksleri yok edildi. Hafızası dumura uğratıldı. Şavşat Katliamını bile unuttu Şavşatlılar.1970 li Yıllarda Yaşananlar Kardeş Kavgası Değildi.
Mesaj Tahtası / 28 Temmuz 2007

1960-1982 arası Amerika denetimindeki tüm ülkelerde uygulanan ikili stratejinin gereği "Düşük Yoğunluklu İçsavaş" politikası idi. İkili stratejinin 1.ci döneminin amacı 2.ci dönemi hazırlayacak olan yarı-sivil savaşın ülkelerin kendi koşullarına göre yürütülmesi amaçlı özel harpti. Özel Harp hedefi oluşan uygun ortamda Amerikancı "yurtsever" askerlerin darbe ile cuntalar kuracağı koşulların hazırlanmasıydı.

Türkiye gibi birçok ülkenin içine sokulduğu süreç bir kardeş kavgası değildi, kardeş kavgası bu özel savaşın propaganda (psikolojik savaş) boyutunun sloganlarından birisi idi.

Neyin polemiği sizce bu. Tamda amerikancı yurtseverlerin 1982 Reagan tarafından ilan edilen "DEMOKRASİYE GEÇİŞ" süreçlerinde başvurdukları propaganda sloganlarından bazıları şunlardı: "eski günlere özenmeyin", "küçük şeylerle mutlu olun", "kardeşin kardeşi vurduğu günlere dönmek" vb. (Her emperyal güç böl-parçala-yönet sürecini kullanır. Emperyal bir bölünme kaderini tayin etme hakkı değildir.)

Şavşat katliamında kardeş kardeşimi vurdu? Nedir bu rahatsızlık. Bu ülke Amerikanın bir eyaletine dönüştürüldü. Bu ülke-toplum özel harp ve darbe ile bu günlere getirildi. Siyaset olmadan çıkarlarımızı nasıl savunacağız. Siyasetle herşey Amerika-Amerkancılarca düzenlenirken, zenginlik-konformizm hayalleri ile sürekli aldatılan toplumun büyük çoğunluğunun 1 kilo pirinçle "şükrederek", "toplumun büyük bir çoğunluğu mutlu olduğu için %47 oy verdi" yalanları gibi siyasi propagandalarla mutlumu olmalıyız. 3 adet milyar dolar zengini sayısı 20 küsür oldu. Bu milyar dolarlık zenginliklerin kaynağı ülke borçlarının katlanması olarak karşımızda duruyor. Şuan yüksek faiz-borsa nedeniyle içerde bulunan dış kaynaklı 80 milyar dolar sıcak paranın ani kaçışı-yön değiştirmelerinin, AKP-CHP merkezli siyasetin Türkiye yi içine sürükleyeceği büyük felaketi görmezden gelmek için mi siyasi mesaj-yazı yazmayalım. Bu ülkenin büyük bir çoğunluğu açlık-sefalet içinde hızla yoksullaşırken mi siyaset yapmayalım. Belkide 20 küsür milyar dolar zengininin sofralarından düşecek kırıntıları beklemeliyiz bir köşede %47'yi tamamlayıp ? Bir umut deyip nasiplenmek için %20 yi yada %14.5'u tamamlamak bize siyasi olarak yeterlimi olmalı? Sakın geçmiş defterleri açmayın. Öcüler çıkar içinden. Bu toplumsal psikoz ve korkular bu toplumu apolitik-asosyal-umursamaz yapmıştı zaten. Bırakın insanımız muşavara etsin. Tabiki saygı ve sevgi ile.

1970 li yıllarda-1980 ler başında yaşananlar kardeş kavgası değildi, özel harple bir toplumun anti-emperyalist tepkilerinin, demoratik taleplerinin-örgütlülüklerinin tarihi olarak yenilgiye uğratılmasıydı.Duvar Yazı Yorumları
Selam

Erdal Gün / 22 Eylül 2009 18:28

Tamamen şaçmalamış yorumcu arkadaş


Bence bugün bir sorun varsa oda AKP zihniyetidir

Caner Yeni / 25 Ağustos 2009 23:49

Emin bey yazınız gayet güzel ama bazı yerler bence çok uygun ve aslında doğru olmamış, örneğin şavşat katliamını yapanları dönemin hükümeti ecevit olmasından gerek ecevit olarak göstermenizin sebebi acaba kendi siyasi tercihiniz CHP olmadığından dolayı kendi içinizdeki CHP nefretinin dışavurumu olsa gerek, bir partinin o dönem iktidarda olduğu gerçeği o dönem yapılan tüm kitle kıyımlarından, ölümlerinden sorumlu olduğunu gösterir mi acaba o dönem iktidarda herhangi bir sosyalist parti olsa acaba durum çok farklı mı olurdu, ama ecevitin sanki oradaki insanları öldürmesini emir veren bir insan gibi yazmanız bence hiç doğru olmamış. yazdığınız yazıdan siyasi birikiminizin gayet iyi olduğu türkiye deki kontrgerillanın, özel harbin tarihini, devlet içindeki kurumlardaki gücünü(hele de soğuk savaşın gerilimli olduğu bir dönemde) anlatmama gerek yok. Bence biraz yazınız çok özgürlükçü sol olmuş. bence bununla uğraşacağımıza günden güne tarikatların iyice şavşatın içine nüfuz ettği bugünlerde el-ele birlik olalım, tarih yazayım derken tarihi yanlış yazmayalım bence bugün bir sorun varsa oda AKP zihniyetidir.


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Başyazılar

Şavşat Halkının ...

Su Savaşları Ge ...

Niçin HES'lere ...

Vakıflar Ve 2b ...

23 Temmuz; Tam ...

Çocuklara Çoban ...

Geçmişe Yolculu ...

Şavşat, Şavşat, ...

Düşünceler Pire ...

Ulusal Su Manif ...

Karadenizdeki S ...

Harfana Videola ...

Harfana Videola ...

Şavşat Platform ...

Şavşatın Gelece ...

Kadastro Tüm Şa ...

Hayden Harfanay ...

Şimdi Tapu-Kada ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları