Şavşat.com Mesajlar Genel Mesajlar

Toplam İçerik Sayısı : 842 - Sayfa Başı Görüntülenen İçerik Sayısı: 50

Bu Site Issız Kalmasın
Bu Site Issız Kalmasın
Sema Özeren
25 Şub 2016

Merhabalar,

Değerli Site Yöneticileri ve Değerli Üyeler;

Kıymetli paylaşımlarıyla takip ettiğim ve önemsediğim ilk gözağrısı bu sitenin bu kadar sessiz ve ıssız oluşu üzücü. Artvin gündeminin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde burası niye bu kadar ıssız. Sosyal paylaşım ağlarına ağırlık verildiğinden heralde diye ancak, geçmişten geleceğe ve güncel haberleriyle, duyurularıyla etkinliğini sürdürmeli bu güzel site diye düşünüyorum.

Site yöneticilerinden bir de rica; İlk zamanlarda bu siteyi açtığımızda fonda bir müzik olurdu. "Sigarami Yandurdum" lütfen aynı müziği tekrar koyarmısınız.

Savsat.com
Savsat.com
Barış Küçük
23 May 2014

Sevgili Savsat.com yöneticileri;

Türkiye ve bölgemizin gündemi bu kadar hareketli ve yoğun ilen neden yıllardır bu site güncellenmiyor ?

En kısa sürede eski hereketliliğine dönmesi dileğimle...

Sel baskınları
Sel baskınları
İbrahim Altunal
20 Haz 2013

Değerli Şavşatlı hemşehrilerim.4 yıl önce 5 vatandaşımızı kaybettiğimiz ayni derede tekrar sel baskını olduğunu öğrendim çok şükürki bu sefer her hangi bir can kaybımız olmamış.Bu sele maruz kalan hemşehrilerimize çok geçmiş lsun diyorum.

Değerli şavşatlı hemşehrilerimiz 4 yıl önceki sel baskınının hemen ertesi o derenin ıslahı için çok karşı çıktığımız HES lerden tamamen güvenlik amaçlı yapılmak istendi ancak ilçemizdeki bazı hemşehrilerimizin İSTEMEZUK çu tavırları yüzünden engellenmek istendiğini biliyormuydunuz.Yapılan her şey kötüdür eğer karşı fikirli yöteciler yapıyorlarsa.Bu böyle olmamalı. bu günlerde ilçemizde çevre yolu yapıldığını öğrendim ne kadar güzel bir yatırım

yıllardır tek cadeden hem transit geçit yolu hemde ilçemiz halkının geçiş güzergahı oluyordu özellikle yaz mevsiminde ilçemizin nufusu 3-4 katına çıkıyor trafik keşmekeşi oluyordu belediye başkanımızı kutluyorum çok güzel bir karar almışlar .Bütün hemşehrilerimizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum allaha emanet olunuz

KAYIN SAKIZI
KAYIN SAKIZI
Birgül Erdem Günel
1 May 2013

MERHABA KAYIN SAKIZININ NASIL YAPILDIĞINI BİLEN VARMI ?

MERHABA
MERHABA
Ersin Yeni
19 Nis 2013

Değerli hemşerilerim hayırlı geceler nasılsınız. bana ulaşmak için ersinyeni@hotmail.com adresimi ekleyebilirsiniz. Ayrıca profilimde. Cep telefonumda yazmaktadır.görüşmek dileğiyle allaha emanet olun.

Düşme
Düşme
Emrah Uzun
20 Mart 2012

Düşme düşersen bağamsızlığını ilan eder ilk önce dost bildiklerin

Düşme düşersen isyan edersin ve hayatta sahili olmayan deniz olursun

düşme düştünmü yanında birtek anan olur gerisi yalan olur

sevgilerimle Emrah UZUN 20,03,2012

Dost
Dost
Emrah Uzun
19 Mart 2012

Sen birşeyler verdikçe dost Görünen Çok Olur Birde Sen İste Bak Gör Hepsi Birden Yok Olur 03,01,2012 Emrah UZUN

Sabır
Sabır
Emrah Uzun
19 Mart 2012

Herşey üst üste gelip seni dayanılmayacağın bir noktaya getirdiğinde sakın vazgeçme çünkü orası gidişatın değişeceği yerdir. 16,02,2012 .Emrah UZUN

Tebrik
Tebrik
Akif Telli
27 Ocak 2012

DEĞERLİ HEMŞEHRİLERİMİZ ŞAVŞAT COMA KAYITLI ÜYELERİMİZDEN CEVİZLİ KÖYÜ (TİBET) DOĞUMLU SAĞLIK BAKANLIĞI HUKUK MÜŞAVİRİ BAŞ MÜFETTİŞ KİBAR ALTUNAL BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI REHPERLİK VE TEFTİŞ BAŞKANI OLARAK ATANMIŞTIR. DEĞERLİ HEMŞEHRİMİZE YENİ GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLERİZ. ALLAH UTANDIRMASIN. AKİF TELLİ YONCALI KÖYÜ

Yeni Yıl
Yeni Yıl
Cantürk Bilir
5 Ocak 2012

2012 yılının herkese sağlık, mutluluk, huzur ve güzellikler getirmesini diliyorum.

Yeni Yıl
Yeni Yıl
İlker Balcı
31 Ara 2011

2012 yılı herkese hayirlı uğurlu sağlıklı mutlu ve huzurlu olmasini dilerim.

Af Et Beni Köyüm
Af Et Beni Köyüm
Nizamettin İlhan
25 Ey 2011

Çocukluğumda köyümün öğretmenleri gözümde çok kutsal varlıklardı. Onların köy delikanlılarıyla can ciğer dost oluşları, birlikte şaka şenlik yaşayışları çok hoşuma giderdi. Kış geceleri onların önderliğinde tadına doyulmaz eğlencelere sahne olurdu. Giyimleri kuşamları , konuşmaları , oturup kalkmaları beni çok büyülerdi. O yüzden daha çocukken kafama köy öğretmeni olmayı, köyüme hizmet etmeyi koymuştum.

1979 yılında köyümün ortaokulu müdürlüğüne atandım. Artık hayalimi gerçekleştirme fırsatı bulmuştum. Köyümün her sorunu benimde sorunumdu. Gençlerle genç, yaşlılarla yaşlı oluyordum. Okulda en iyi eğitim yapmaya gayret ediyordum. Evimin bir odasını çocuklara ders vermek için tahsis etmiştim. Akşamdan gelebilen bütün öğrencilere açıktı. Gelebilenlerle ders yapıyorduk. Köyün kooperatifine başkan yaptılar. Onun sorunlarıyla ilgileniyodum. Köyün yaylası, merası, ormanı, su kanalları, yolları vel hasıl bütün sorunları benim sorunum gibi idi. gece gündüz demeden koşuşturuyorduk.

Seksenli yıllar olaylı yıllardı. Sağsol olaylarının yaygın olduğu yıllardı. Bazı kişiler hizmetlerimize kendi gözlüklerinden baktıkları için hep tek taraflı düşünüyorlardı. En iyi yaptığımız işlere bile bir kulp takıyorlardı.

Sonunda büyük bir idealle çalışmaya, hizmet etmeye gayret ettiğim köyümden bir yıl kalamadan sürgün edildim. Bütün ideallerim yarım kaldı. 1981 yılında göçü yükleyip köyümden ayrıldım. Bir iki defa yaşlılarımızı görmeye gittim . Aradan otuz yıl geçti köyüme özlem iyice büyüdü. 2011 Temmuz ayında uzun süreli kalmak amacıyla köyüme gittim.İki ay kaldım. Dönmek zorunda kaldım. Nasip olursa gelecek yıl daha erken gideceğim, daha uzun süreli kalacağım. Gurbetteki bütün hemşehrilerimize çağrıda bulunuyorum. Yazları Şavşata gidelim. Yurdumuzu şenlendirelim. Her şeyden önce kendi sağlımızı şenlendirelim.

Benim köyüm Şavşatın diğer köyleri gibi doğasıyla, havasıyla, suyu ile doyumsuz bir güzellikte. Ancak hizmetten nasibini alamamış. Evlere dağıtımı yapılan su şebekesi dengesiz. Düzenli köyünden sonra yolu asvaltlanmamış yarım bırakılmış. Dört oy fazla çıktı diye benim köyüm adeta cezalandırılıyor.Herkes iyi duysun Kireçli köyünün yolu özellikle kasıtlı olarak asvaltlanmamıtır.Benim köyüm bunu haketmiyor. Bu ayırımı yapanları kınıyorum.

Bütün gençlere sesleniyorum. Basın ve medyayı harekete geçirelim . Kireçli köyünün yolu asvaltlansın. İki ay içinde arabamın tekerlerini yenilemek zorunda kaldım. Bütün arabalar aynı durumda. Bu bir milli servet kaybıdır.

Sloganımız: "KİREÇLİNİN YOLU YAPILSIN"

Arkasından diğer hizmetler istenecektir. Bizden önceki büyüklerimiz bir gecede sağlık ocağının arsa parasını topladı köyümüze birçok köyden önce sağlık ocağı yapıldı. Yine bizden öncekiler ilk kez mandra projesi uygulayan kooperatif kurdular. Bu yolla birçok işçi yurt dışına gitti. Bizlerde onlardan daha çok hizmet etmeyi hedeflemişken maalesef gizli eller buna engel oldu. Bizler köyümüze hizmet etmeden mahrum edildik. Buna rağmen ben kendimi suçluyorum. Biz gerekeni yapamık. Afet beni köyüm. Sana vefa borcumu ödiyemedim. Yeterince hizmet edemedim.

Özlem
Özlem
Oktay Dinçer
26 Tem 2011

Malatya Doğanşehir doğumluyum. Dedemin dedesi Artvin Şavşat İmerxev den gelmiş buralara ,ama hiç orayı görmedim ama bize burda macirli diyorlar bu oturduğumuz ilçenin yerlisiyiz muhakkak görüşmek üzere...

Metin Lokumcu
Metin Lokumcu
Kamuran Aydın
3 Haz 2011

Sen dostluğun öğretmeniydin arkadaşlığın özgürlüğün Bir de atmacaların Ve rakı balık sofrasının Şevket Baba’da Ama en çok küfretmenin öğretmeniydin ağız dolusu lokum tadında Ve de Hopa sokaklarının Kamuran

Nurten KESKIN / Savsat daki cocukluk arkadaslarimizi ariyoruz
Nurten KESKIN / Savsat daki cocukluk arkadaslarimizi ariyoruz
Nurten Rollier Keskin
3 Haz 2011

Hepinize merhaba

Savsat ta cocukluk arkadaslarimiz olan eski petrol istasyonunun sahiplerinden Turgut Yazıcı nin kizlari Fazila ve Nadire Yazici yi ariyoruz.

Babalari Turgut beyin vefatiyla ilgili yaziyi gorduk ve kendilerine bas sagligi diliyoruz.

Belki bu konuda bize yardimci olacak arkadaslarimiz olacakdir. Halit Kaya bey bizimle kontaga gecerse cok sevinirim.

tesekkur ederim

saygilarimla

Nurten

nurten.rollier@yahoo.fr ( dikkat Fransanin .fr !! )

---------------------------------------------

Şavşat"ın en eski petrol istasyonunun sahiplerinden Turgut Yazıcı kontrol için gittiği koşuyolu kalp hastahanesinde 16.40 2009 günü hayatını kaybetti. Cenazesi 18.04.2009 günü öğle namazında Hopa"nın Sugören Köyünde toprağa verilecek. Gülten ablaya, çocukları Fazıla, Nadire ve Ali"ye sabır akrabalarına ve sevenlerine başsağlığı dilerim.

Halit Kaya

---------------------------------------------

ARSİYAN YAYLASINDAKİ BÜYÜK ÇAM AĞACI YIKILDI!!!
ARSİYAN YAYLASINDAKİ BÜYÜK ÇAM AĞACI YIKILDI!!!
Kibar Altunal
8 May 2011

DEĞERLİ HEMŞEHRİLERİM VE DOĞA SEVENLER; YÜZYILLARA MEYDAN OKUYARAK BİZLERE KADAR YETİŞMİŞ, DURUŞU İLE ADETA GEÇMİŞ YÜZYILLARDAN, ATALARIMIZDAN BİZE HABERLER GETİREN, SIRTIMIZI GÜVENLE DAYADIĞIMIZ VE HEMEN DİBİNDEN ÇIKAN SOĞUK PINARINDAN (DORUĞUN SUYU) KANA KANA İÇTİĞİMİZ ARSİYAN YAYLAMIZIN DORUĞU YAŞLILIĞA DAHA FAZLA DAYANAMAYARAK BU BAHAR MEVSİMİNDE MAALESEF AĞAÇLAR AYAKTA ÖLÜR DERCESİNE YIKILMIŞTIR.

BU DORUĞUN YIKILDIĞINI DUYUNCA SANKİ BÜYÜK BABALARIM NİNELERİM GÖÇMÜŞ, YAYLANIN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜ YOK OLMUŞ GİBİ GELDİ. AMA HER CANLI GİBİ BU AĞAÇTA ÖLÜMÜ TADACAKTI Kİ YENİ NESİLLER VE SÜRGÜNLER ÇIKSIN...

KİBAR ALTUNAL

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Fevzi Torun
8 Mart 2011

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Türkiye’deki Durumu 1857 yılında, ABD’de dokuma işçisi kadınların daha insanca bir yaşam isteğiyle, eşitsizliğe ve ayrımcılığa, uzun ve insanlık dışı çalışma koşullarına karşı mücadeleye başladıkları 8 Mart, ilerleyen süreçte, tüm dünya kadınlarının kutladığı bir gün haline geldi. 1857’den beri dünyanın birçok ülkesinde kutlanan bu gün 1977 yılındaki Birleşmiş Milletler genel toplantısında Kadın Hakları ve Uluslararası Barış günü olarak kararlaştırılmış ve kadınların haklarının verilmesinin dünya barışını güçlendireceği kabul edildi. Böylece 8 Mart Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde ‘Uluslararası Kadın Günü’ olarak kutlanmaya başladı. Osmanlı İmparatorluğu´nun ve Türkiye Cumhuriyeti´nin ilk kadın hakları savunucusu Halide Edip Adıvar olmuştur. Özellikle yayınladığı makaleleriyle ve İstanbul´da işgale karşı yaptığı konuşmalarıyla sadece kadın haklarını savunmakla yetinmedi ve Kuvayımilliye´yi destekledi. Türk kadınları bu protesto yürüyüşünde, kadın hakları için değil, vatanın istiklâli ve hürriyeti için yürüdüler. Kurtuluş Savaşı’na kadınlar yoğun biçimde katıldılar. Genç kız ve kadınlar elde silah bu savaşa katıldılar. Kadınlar, Kurtuluş Savaşı süresince kurulan Müdaafa-i Hukuk derneklerine doğrudan üye olarak katılmadılar. Bunun yerine ayrı ve sadece kadınları içine alan dernekler kurdular. 5 Kasım 1919’da, Sivas’ta, Anadolu Kadınları Müdaafa-i Vatan Cemiyeti’ni kurdular. Kurtuluş Savaşı’nda, Anadolu köylü kadınları geri hizmetlerde aktif rol oynayarak, cephane taşımada önemli rol almışlardır. Günümüz Türkiye’sinde Kadınların Sorunları Resmi kurumlar tarafından açıklanan istatistiklere göre, Türkiye’de kadın cinayetlerinde son 10 yıl içerisinde %1.450 oranında artış olmuştur Türkiye genelinde kadınların neredeyse yarısı şiddete maruz kalıyor. Uzmanlara göre ülke genelinde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı %39. Varoşlarda bu oran %97’lere çıkıyor. Yaşadıkları fiziksel şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranı %48.5. Herhangi bir sivil toplum örgütüne ve polis, savcılık dahil hiçbir kuruluşa başvurmayanların oranı %92. Şiddetin en yoğun yaşandığı bölgeler ise Doğu ve İç Anadolu bölgeleridir. Günümüzde de, çalışan kadınların yüzde 35’i tarım ve hayvancılık sektöründe, ücretsiz aile işçisi olarak sosyal güvenceden yoksun olarak çalışmaya devam etmektedir Bunlarla birlikte, kadın ve erkek çalışanların ücret dengesizliği devam ediyor. Yapılan istatistiklerde, Küresel ve Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde Türkiye 134 ülke arasında 129. sırada yer almıştır. 2010 İstatistiklerine göre Türkiyede 5 ilin nufusu kadar doğu blokundan gelen kaçak bayan çalışmaktadır.Dağılan Bağımsız devletler topluluğundan ülkemize gelen kadınların birçoğu fuhuş tuzağına düşerek kendilerini pazarlamaya başlamışlar ve bu da Türkiye’de pek çok ailenin maddi ve manevi sıkıntılara düşmesi ile birlikte boşanmaların artmasına sebep olmuştur. Kız çocuklarının eğitiminin önündeki engeller • Okul ve dersliklerin yetersizliği; • Okulların yerleşim yerlerinden uzak olması ve birçok ailenin kız çocuklarının bu kadar yol gitmesini istememeleri; • Ailelerin, çocuklarını, fiziksel koşulları elverişsiz, örneğin tuvaletsiz, su şebekesi olmayan okullara göndermek istememeleri; • Birçok ailenin ekonomik güçlük içinde olması; • Ailelerin erkekleri kızlara göre önde tutan geleneksel önyargıları; • Çocukları evde yada başka bir işte çalıştırarak aile gelirine ek katkı sağlama eğilimi; • Birçok ailenin kızlarının bir an önce evlenmesini eğitimden daha önemli görmesi; Ülkemizde kadın haklarının geldiği nokta bakımından yasal birçok kazanımları olmasına karşılık, bu hükümlerin tam anlamı ile hayat bulduğunu söylemek de mümkün değildir. Uluslararasında kadınlar için gelişmiş hakların, kadınların erkeklere eşit şekilde sahip olduğu sosyoekonomik, siyasi ve yasal hakların tamamına kavuşmaları dileğim ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu olsun. Önemli Not: 1950 yılında Mersin’den Belediye Başkanı seçilen Müfide İlhan, Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak bilinse de bu doğru değildir. 1930 yılında çıkarılan Belediye Yasası ile kadınlara da belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanınması ile aynı yıl Sadiye Hanım, Yusufeli’nin Kılıçkaya (eski adı: Ersis) kasabasında belediye başkanı seçilmişti ve dolayısı ile “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” unvanı Müfide İlhan’ın değil, Artvin’in Yusufeli ilçesinden Ersisli Sadiye Hanım’ındır. Araştırmacı-Yazar Fevzi Torun fevzitorun@hotmail.com

Yeni Yılınız Kutlu Olsun
Yeni Yılınız Kutlu Olsun
Şavşat.com
31 Ara 2010

Yine bir yıla, sevdiklerinizle birlikte mutlu, sağlıklı ve barış içinde başlangıç yapmanız dileğiyle.

Sayın Site Yöneticileri
Sayın Site Yöneticileri
Necla Aslan
29 Kas 2010

Bizleri hemşehrilerimizle, dostlarımızla, arkadaşlarımızla ve özellikle Şavşat’ımızla buluşturduğunuz için binlerce teşekkürler. Sayenizde uzaklıklar bizi memleketimizden ayıramıyor. Elinize, emeğinize sağlık. İyi ki varsınız. Necla DURSUN ASLAN

Sevim Hanıma Yanıt
Sevim Hanıma Yanıt
Şavşat.com
29 Kas 2010

New PageSitemizde bir şiir bölümü zaten var. Farklı bir öneriniz varsa bize iletin koşullarımız içerisinde çözüm üretelim...

Sayın Site Yöneticileri
Sayın Site Yöneticileri
Sevim Geçkin
26 Kas 2010

Böyle bir site kurma duyarlılığı gösterip bizilere bu duyguları yaşatığınız için tüm emeği geçen lere minnettarız fakat sitemizde birde şiir bölümü olursa memnun olurum çünkü ev hanımı olduğum için çalışmıyorum ama boşta durmuyorum şiir yazıyorum kitap olarak bastırma olanağım yok bari sitemizde paylaşırım diye düşündüm.Tabii katılırsınız veya katılmazsınız bilemem fikirlerime düşüncelerimi dikkate alacağınızı umuyorum. sağlıcakla..

HES hakkında
HES hakkında
Öncay Eminağaoğlu
24 Ekim 2010

Arkadaşlar uzun zamandır siteye giremiyordum ve bu HES konusunda bilgi alamadım, son duyduğuma göre Rize deki 32 ye yakın HES iptal edilmiş, yanılmıyorsan tesislerin kurulacağı yerler sit alanı yapılmış, böylelikle Rize HES ten kurtulmuş, bilgisi olan varsa paylaşabilirmiz, şavşatta planlanan HES ne aşamada, iptal edildimi, umarım edilmiştir, bilgi verirseniz sevinirim

Hastane
Hastane
Erson Gümüş
20 Ekim 2010

SEVGİLİ HEMŞEHRİLERİM,

YENİ YAPILACAK OLAN BİR DEVLET HASTANESİNE KAVUŞACAKSINIZ ŞİMDİDEN HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Arı Sütü Üreticisi Aranıyor
Arı Sütü Üreticisi Aranıyor
Turan Demirci
15 Ey 2010

Merhaba, savsat ve civarinda arı sütü ve polen üreticisi araniyor. ilgilenenler mail ile irtibata gecebilirler.
tdemirci08@yahoo.de

NEGO Aranıyor
NEGO Aranıyor
Turan Demirci
14 Ey 2010

Özel bir sergide kullanilmak üzere nego ariyorum.. gönderebilecekler iletisime girerlerse sevinirim...
münihde bir sergide kullanilmak icin hayli negoya ihtiyac var hemserilerime duyurulur..
turan demirci
tdemirci08@yahoo.de
münchen

Felaketin Üzerinden 1 Yıl Geçti
Felaketin Üzerinden 1 Yıl Geçti
Ertüzün Aydın
10 Tem 2010

Şavşat"ta mitingin planlandığı tarih, 15 Temmuz 2010... Bu tarih özellikle mi seçildi bilmiyorum ama o gün aynı zamanda sel felaketinin de 1. yıldönümü.

Hani Tigrat deresi taşmıştı da... Lütfiye Acar, Mavinur Durmuş, Özgen Demiral eşi Dildar Demiral ve biricik torunları Selin Demiral"ı alıp götürmüştü ya.

Annesini, babasını ve kızını kaybeden Varol Demiral ve ailesine, annesini kaybeden Orhan Acar"a, ve Durmuş ailesine bir kez daha sabır dilemekle yetiniyoruz.

Ertüzün Aydın

Dileyiş,
Dileyiş,
İlker Balcı
16 Haz 2010

Merhaba hemşerilerim, merhaba güzel yurdumun güzel insanlari.
Evet,ogüzel şavşatimiz ve köylerimizdan iş ,aş için geldığimiz bu büyuk şehirlerde karınca kaderince yaşamaya çalıştik birtürlu yaşamimizi idame ettik ve ediyoruz ancak bu sürelerde hep sıla özlemi çektik o güzel köylerimizin taşıni ,toprağıni özledik.Bazen gittik ,gidemedik derken aylar ,seneler geçti .
Şimdi ben diyorumki bir yolunu bir şekilde bulup bu yaz gidelim köylerimiza,hele bir hassa emekli ler gidelimki gençlerde gelsinler o güzel ,güzel yerleri görsunler inanin ben ve sen gittiğimizde arkadan gelenler pek çok olacaktir.Hayden bu yaz şavşatta ,köylerde ve oralardaki festivallerde buluşmak dileğiyle ,herşey gönlunuzca olsun.

Özlemimiz Savaşsız Bir Dünya
Özlemimiz Savaşsız Bir Dünya
Hüseyin Gezer
12 Haz 2010

Bir insan adaleti nasıl görüyorsa, adalet odur. Adalet bir kalıp değildir. Adolf Hitler"e göre:""-Yahudiler"i fırınlamak adalettir. Buna karşı çıkmak suçtur.""
En kötü şey insanı öldürmektir. Savaştır. İran-Irak savaşı bir kör dövüşü değil miydi? Silah pazarlarının gül açtığı bir kavga alanı değil miydi?
Lübnan, bir başka acı olay... İnancın inanca, ekonominin inanca egemen olma kavgası...
Hitler, Yahudiler"i niçin fırınlamıştı? Yahudiler, Filistinliler"i niçin katlediyor? Bu katliamı ABD ve AB neden alkışlıyor?
Güney Afrika"da beyazın siyahları hor görmesi, katletmesi, zulmü neden?
İnsana saygı duymayan görüşe, saygı duyulmaz. Duyulmamalıdır.
Bizim bir odalı konutumuz, yüz metre kare toprağımız yok kocaman dünyada... Bunlara sahip olma özlemiyle yanıp tutuşuyoruz! .. Savaş ne yapıyor?
Yıkıyor...
İnsanları evsiz bırakıyor...
Öldürüyor ! ..
Özlemimiz Savaşsız Bir Dünya ! ..

Hüseyin Gezer

Yaşam
Yaşam
Emrah Uzun
2 Haz 2010

merhaba sevgili hemşerilerim ve site emekçilerim hayat yaşam mucadele dolu günler zamanlar geçirerek geçip gidiyor ve aslında ömür çok kısa bu busürede hızla geçip gidiyor Hayat bu fırtınalı denizler gibi taşmış ve karayı yutmuş sevgiler saygılar dev gemiler gibi acılar dıramlarda ardında kalmış unutulmuş hayaller oysaki nelerde yaşanılmış dünyada insanlar hep düşmanlık peşinde ölümü göre göre halen yanlışlar örneğin İSRAİL gibi saygı ve sevgilerimle Emrah UZUN 02.06.2010

Yöresel Müzikler
Yöresel Müzikler
Şükrü Oğuz Eminağaoğlu
21 May 2010

Şavşat.com sitesinde online ya da mp3 biçiminde yöresel müzklerimizden,sanatçılarımızdan örnekler olması, iyi olmaz mıydı?
Teknik olarak bir engel mi var?
Teşekkürler.

Tanışmak Kaynaşmak
Tanışmak Kaynaşmak
Emrah Uzun
9 May 2010

Merhaba değerli hemşerilerim ve site emekçilerimiz insanların kendi hemşerilerini tanıması vede kaynaşması nekadar güzel duygular içten olanlara tabi şuan İST da yapılan şavşat futbol turnuvalarında insanların birbirine kaynaşması nekadar mutluluk verici durum ayrıca dahada güzel şenliklerle de yapilıyor onlarda tüm hemşerilerin katılması dileğimle herkese saygı ve sevgilerimle Emrah UZUN 08,05,2010

Anlayış ve Hoşgörü
Anlayış ve Hoşgörü
Emrah Uzun
28 Nis 2010

Merhaba hemşerilereim ve değerli site emekçileri Hayat devam ediyor bizler mucadelemize devam ediyoruz ama herzaman hoşgörü çerçevesinde insanlarımız ne mevkide olursa olsun sevmek hoş görülü olmak bize yakışan budur bu doğrultuda gitmek en güzel erdemliktir diye düşünüyorum herkes saygı sevgi hürmetlerimle Emrah uzun 28,04,2010

Ön Eleme Maçları
Ön Eleme Maçları
Sırrı Özkan
24 Nis 2010

Kirazlı köyü takımının centilmen dostça maçları için köyüm adına teşekkür ederim. Örnek bir maç sergilediler. Her iki takımda Şavşatlıya yakışır bir maç oynadı Sert ve kırıcı oynayan bazı takımlarında örnek almasını ve daha güzel maçlar sergilemesini diliyorum. Oynayan kazansın dostluk kazansın. Emek harcayan tüm köylerin takımlarına teşekkürler.

Ön eleme maçları sonuçlarını yazmışsınız ama saatleri belirtilmemiştir.


Ne Yaptık Övünülecek ve Faydamız
Ne Yaptık Övünülecek ve Faydamız
Emrah Uzun
21 Nis 2010

Merhaba değerli hemşerilerim kıymetli site Emekçilerim herzaman insanlarımız icin elimden gelen tüm gayretleri yardımları iyilik yapmayı icimden gelerek severek yapıyorum çükü bu ölümlü dünyada hakikatten vicdanen rahatım yurdışanda olsun ENKA camiasında olsun herzaman kendi insanlarımı korudum neden her millet gibi bende kendi insanlarımla bütün olmak mutlu huzurlu bir durumda olmak herkese saygı ve sevgilerimle.

Emrah Uzun 21.04.2010

Değerlerimiz
Değerlerimiz
Emrah Uzun
16 Nis 2010

Merhaba sevgili hemşerilerim değerli site emekçileri kendi değerlerimizi herzaman koruyup kollamamız enbüyük kaçınılmaz vazifemizdir.

Bu değerleri elimizde tutmanın enbüyük örneği gelecek nesillere doğruyu düzgünlüğü dürüstlüğü anlayışi aile içi iletişimi akrabaya saygıyı ve ilişkileri güçlendirmek için bayramlarda ziyaretler yaşlılara ve hastalara ziyaret yoksul ve kimsesiz olan insanlarımıza destek olmayı kısacası herkes üzerine düşen görevi düzgün pilanlı bir biçimde yapmasıyla olur. ben yinede sözümün sahibi olarark derimki bir insan en başta eyitimi ailesinden alır kişi ve dünyanın neresine giderse gitsin hiç bir biçimde kimse bozamaz eyer biz gelecekteki nesillere degerleri çok mükemmel yansıtıtsak degerlerimize sahip çıkmaları kolaylaşır bu vesileyle onlarda bir sonraki kuşaklara aktarmaları daha etkili olur böylece kendi değerlerimiz nesiller boyu taşinmış olunuruz. burada herkese sağlık mutluluk huzur dolu gönler diler saygı ve sevgilerimi sunarım.

Emrah UZUN 15.04.2010

Yaşam
Yaşam
Emrah Uzun
13 Nis 2010

Merhaba kıymet bilen değerli hemşerılerim ve site emekçilerim herzaman sözümün sahibiyim birbirimize hayatta iken değer verelim yardımlaşalım nerede olursak olalım haberleşelim çünkü hayat bir süreçtir bu süreçte kimin nerede nezaman neşekilde yaşamı son olur hiç kimse bunun garantisini veremez birbirimizi yanlışlarıylada doğrularıylada kabullenip bir birimize sahip çıkalım diğer toplumlar nasıl sahip çıkıyorlarsa bizde daha fazla bu ölümlü dünyada birbirimizi sevelim çünkü neyaparsak yapalım gidecek yerimiz belli herkes gibi durum bundan ibarettir buradan kazalarda allahın rahmetıne kavuşanların aielerine yüce allahtan rahmet geride kalanlara sabırlar diliyorum HAYATI SEVEN DE ÇOK AMA ÖLÜME GİDEN DE ÇOK Hayata iken kıymet bilelim herkese selam ve sevgilerimle Emrah uzun 13.04.2010

Ya Göç ...
Ya Göç ...
Zafer Odabaş
1 Nis 2010

New PageBizler bugün hes"i tartışıyoruz.Ya geriye dönüp baktığımızda son 30 yılda göçü hesaba almıyoruz. Tarıma, hayvancılığa ve yöremizin geçim kaynaklarına tamamen darbe vurulmuştur. özellikle canımız gibi koruduğumuz ormanlarımız,meralarımız yöre halkının elinden alınmıştır. sınırlandırılan ve reformlar yüzünden terk edilmiş olunan arazilerimiz işlenmediği halde vergisini ödemek zorunda kaldık. işin kısası tarlayı meraya bırak göç et 200 metrekare yere bir ömür boyu çalış taktiğiyle hayat sürdürmekteyiz. memleketimin değerli insanları yakında yollarda satılır. ata diyarına biz ve gelecek nesil zor gideriz.

Doğaya Sahip Çıkalım
Doğaya Sahip Çıkalım
Özkemal Büyük
27 Mart 2010

2009 Ağustos ayı içerisinde Şavşat"a gittim. Bilmediğim bir şey daha öğrendim. Sizlerle paylaşmak istiyorum. Hopadan Şavşat"a kadar belirli yerlere barajların yapılcağını biliyordum. Basından ve ARTVİN haberlerinden bilgi sahibi oluyordum: Fakat Şavşat"ın derelerinin yabancı bir firmaya satıldığını duyunca aşırı derecede üzüldüm. Dereler tahrip edilecek doğanın dengesi bozulacak derelerin etrafındaki bostanlar ve çayırlar ormanlar zaman içerisinde yok olacak ne için birileri para kazansın zengin olsunlar diye, GERÇEKTEN ÜZÜLÜYORUM. Geçtiğimiz sonbaharın Borçka ilçemizdeki derenin nasıl intikam aldığını bütün dünya gördü. Borçka"dan öncede hepimiz biliyoruz, unutmadık Şavşat"taki derenin nasıl zarar verdiğini insanlarımızı nasıl feda ettiğimizi, bunlar hala hafızalarımızda iken neden yanlışlar yapılıyor. Neden bizler tepki göstermiyoruz memleketimize ve vatandaşlarımıza yazık oluyor lütfen duyarlı olalım.

BU İŞLERDE PARMAĞI OLAN BÜTÜN YETKİLİLERE SESLENİYORUM BİZLER YOK OLURSAK SİZLERDE YOK OLACAKSINIZ. ÇOK UFAK İHTİRASLAR UĞRUNA MEMLEKETİMİZİ YOK ETTİRMEYİN.

SAYGILARIMLA ÖZKEMAL BÜYÜK

Hayırlı Müşteriler
Hayırlı Müşteriler
Özkemal Büyük
27 Mart 2010

Sevgili kardeşim Salih ÖZKAN; Şirin Evlerde açmış olduğun, Sahara köftecisi adlı işletmen hayırlı olsun. Site vasıtasıyla gördüm. Müteşebbis ruhun çok güzel başarılarının devamını diler; bol müşterili günlerin seninle beraber olmasını diliyorum. SAYGILARIMLA ÖZKEMAL BÜYÜK

İnsanı Olduğu Gibi Sevmek
İnsanı Olduğu Gibi Sevmek
Emrah Uzun
1 Mart 2010

Merhaba ben cok gurbet yaşıyanlardanım nekadar zor olduğunu ancak yaşayan bilir işte onlardan bilirim bundan dolayı insanları olduğu gibi kabullenmek mükemmel olgunluktur ama bizim şavşat toplumumuz malesef bu konuları aşamadık çükü hep zihinlerde ben çok iyi bilirim denmesi sizce çok okuyan mı çok gezip kendini mükemmel yetiştiren mi her konuda diyorum ki insanlarımızı her haliyle kabuledip doğruları güzel birdille aşılamak.

Herkese saygı ve sevgiler...
01,03,2010 Emrah UZUN

ANMA
ANMA
Neşe Geçkin
26 Şub 2010

Ölümünün üzerinde 16 yıl geçmesine rağmen hala yokluğuna alışamadığımız Çoraklı köyünden canımız merhum emekli öğretmen Necmettin Geçkin"e Cenabı Allah"tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet kabri nurla dolsun.

Bu acımızı bizimle birlikte paylasan tüm dostlara da selam ve sevgiler.

Kızı
Neşe Öksüz (GEÇKİN)
SAMSUN

Merhaba
Merhaba
Emrah Uzun
23 Şub 2010

merhaba değerli hemşerilerim hayat devam ediyor neacıdırki ağasıde paşasıda bu dunyada yaşayıp süreci tamamlayıp göçüp gidiyor ne yaptıkları konuşulur oluyor güzel işler iyilikleri vb.bunun için yaşama sürecini düzgün faydalı geçirenler güzel anılıyor ve allah razı olsun çok işlere katkıda bulundu diyerek anıyoruz yüregimizde hep yaşatıyoruz faydalı olalım bibirimizi arayıp soralım süreci çok iyi derecede geçireerek fadalı tutarlı düzgün dürüst duyarlı olalıp herzaman birbirimizi sevip sayalım sevgi saygı sağlıklı güler diliyorum tüm hemşerilerime slm 23,02,2010 Emrah UZUN

Sahara Köftecisi Açılıyor
Sahara Köftecisi Açılıyor
Ferhan Yeni
12 Şub 2010

SEVGİLİ KARDEŞİMİZ SALİH ÖZKAN ŞİRİNEVLER MAHMUTBEY CADDESİ GİRİŞİNDE SAHARA KÖFTECİSİNİ 14,ŞUBAT.2010 PAZAR GÜNÜ AÇIYOR... SALİH ÖZKAN KARDEŞİMİZE HAYIRLI UĞURLU OLMASINI DİLERİZ...

FERHAN YENİ VE AİLESİ

Dayanışma
Dayanışma
Ataman Dursun
6 Şub 2010

İSTANBUL.VE BURSADA ÇOK GÜZEL DAYANIŞMA.VAR .MAALESEF İZMİRDE.ONU GÖREMEDİM .BENDE .ARTVİNLİ OLARAK .KISKANDIM .BU.KADAR.ETKİNLİK..ÇOK.GÜZEL.EMEĞİ GEÇEN HERKSE.TEŞEKÜRLER.AYRICA BURSA.DAVETİ.İÇİN SİTE YÖNETİMİNE.ÇOK TEŞEKÜRLER.İYİKİ ARTVİNLİLER.VAR.SELAMLAR.SAYGILAR.HERKESE.

HES İlleti Dedikleri Bu Olsa Gerek
HES İlleti Dedikleri Bu Olsa Gerek
İdris Yalanız
13 Ocak 2010

Şair ve Avukatımız Hasan Torun"un yazmış olduğu şiir herşeyi anlatıyor. Tabiki anlayana
İdris YALANIZ
Öğretmen-BEYKOZ

HES İLLETİ

Tarlayı çayırı atın diyorlar,
Suyunuzu verin batın diyorlar,
Oturun yan gelin yatın diyorlar,
Can veririz suyumuzu vermeyiz,
Bundan sonra oyumuzu vermeyiz.

Sabrımızın da bir sonu vardır,
Suyun değişmeyen bir yönü vardır,
Bizce kutsal olan bir yanı vardır,
Can veririz suyumuzu vermeyiz,
Bundan böyle oyumuzu vermeyiz.

Değirmenim bu su ile can bulur,
Pınarlara kaynak olur kan olur,
Rahmet suyu bundan sonra kin olur,
Can veririz suyumuzu vermeyiz,
Bundan sonra oyumuzu vermeyiz.

Bu sudan yoğruldu kanımız bizim,
Bu suyla yıkandı canımız bizim,
Sularla canlandı anımız bizim,
Can veririz suyumuzu vermeyiz,
Artık size oyumuzu vermeyiz.

Kıyak çekilecek suyumuz yoktur,
Atma, palavraya karnımız toktur,
Dereler vatandır vatan da tektir,
Can veririz suyumuzu vermeyiz,
Haşa size oyumuzu vermeyiz.

Derenin sesini kuşun sesini,
Bunlar bilmiyorlar köy hevesini,
Tutar mıyız bizler suyun yasını,
Can veririz suyumuzu vermeyiz,
HES gelirse oyumuzu vermeyiz.

Her yeri sattınız doğa mı kaldı,
Koyun, keçi, sığır, boğa mı kaldı,
Her şey bitti işiniz suya mı kaldı,
Kan veririz suyumuzu vermeyiz,
Alim Allah oyumuzu vermeyiz.

Hasan Torun

HES
HES
Ümit Karagöz
13 Ocak 2010

Şimdi sularımızı koruyalım diyen insanlar şavşat için ne yaptılar ki şimdimi akıllarına geliyor şavşat bence sadece kuru gürültü.

Verxunal - Karaağaç
Verxunal - Karaağaç
Ahmet Özdemir Durmuş
29 Ara 2009

S.A BENİM DEDEM BU KÖYDEN TOKAT’IN NİKSAR İLÇESİ MERCİMEKDÜZÜ KÖYÜNE 1900 YILINDA GÖÇ ETMİŞLER VE ŞUAN İSTANBULDA İKAMET ETMEKTEYİM, ASIL MEMLEKETİMİZ OLAN KÖYÜMÜ RESİMLERDEN GÖRME İMKANIM OLDU BİRGÜN KÖYÜME GİDİP HASRET GİDERMEYİ ÇOK İSTİYORUM VE KARAAĞAÇ KÖYÜNDEN OLAN ARKADAŞLARLA TANIŞMAK İSTERİM SAYGILARIMLA. ahmetim76@hotmail.com

Şavşat İçin
Şavşat İçin
Hanire Özkan
28 Ara 2009

şavşat için doğası bozulmasın üzun yoları kısaltmak akraba ve ailelerımıze daha yakın ulaşim bir hava alanı isterdım baraj değilde

Teşekkür Etmek
Teşekkür Etmek
Hanire Özkan
28 Ara 2009

Evet bizler gurbete üzaktayız vatanımız artvın her şeyı ile güzel doğasıyla insanıyla ve burda emeğı geçen herkese tşk bizler için bu sayfaları hazırladığınız için tşk

HES Paneli
HES Paneli
İlker Balcı
28 Ara 2009

Yapılan toplantida gördumki ,biz şavşatlilar her nerde olursak olalim Şavşatli oluşumuzu ,dik duruşumuzu kayıp etmemişiz . Duyarli bir biçimde değerlerimiza sahip çıktığimizi ,her zaman ,her yerde elele ,omuz omuza verdığimizin kaniti olarak O salonu dolduruşumuz dan belli olmuştur.Bunun için bir teşekkürü borç bildim, teşekkür ederim. Böyle olduğumuz sürece tüm değerlerimiz yok olmayacaktır.
Toplam İçerik Sayısı : 842 - Sayfa Başı Görüntülenen İçerik Sayısı: 50