Şavşat Duvar Gazetesi Bilim

Yaşantımızda İletişimin Önemi

Ayşenur Şahan

Bu yazımı iletişim üzerine seçtim.İletişim çok önemli! İletişim derken sakın telefon yada İnternet anlamayın, bunlarda elbette iletişimde birer sebep, ama benim demek istediğim ikili ilişkilerde ki iletişim ,yani konuşabilmek.

İletişim içinde olmak. Atalarımız boşuna dememiş ‘Gide gele düşman dost olur, gitmeye gelmeye dost düşman olur.” Aradaki iletişim kesilirse dostluklar biter veya zamanla düşmanlık bile olur. İletişim içinde olunursa, düşmanını bile dost olarak kazanabilir kişi.

Günümüz evlilikleri de eğer sarsıntı geçirip hatta yıkılmaya gidiyorsa bunun sebebi bence iletişimdeki eksiklikte aranmalı.

"Aşk evliliği mi mantık evliliği mi" gibi klişelerden uzaklaşan çiftler artık aşkı evliliğe taşıyabilmenin mücadelesini veriyor!

Aşk ve kadın-erkek ilişkileri üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Gorman, fiziksel anlamda yan yana olunduğunda gerçekte kimin ne olduğunun kolaylıkla anlaşılabileceğini ifade ederek, "Biriyle yüz yüze görüşmek gerçekte onun kim olduğunu anlayabilmek adına en iyi yoldur.

Örneğin; İnternet ortamında çok hoşlandığınız birini gördüğünüzde fiziksel olarak aynı şeyleri hissetmeyebilirsiniz. Yüz yüze gelindiğinde gerçekten uyumlu bir partner bulmak zordur. Her nerede yaşıyorsanız yaşayın ilişkinizi ayakta tutmak adına iletişimi asla aksatmayın. İletişim azlığı her iki tarafta da şüphelere, güvensizliklere ve anlaşmazlıklara neden olabilir. Bu yüzden düzenli iletişim ve birbirini dinleme iyi bir ilişkinin anahtarlarıdır. Birbirinize, birbiriniz hakkında ne düşündüğünüzü ve ne hissettiğinizi söylemeye teşvik edin" dedi.

Bütün iş çiftlerde..

Uzun aşk birlikteliğinin evlilikle sonuçlanmasının bireylere bağlı olduğunu söyleyen Gorman, aşıklara şu önerilerde bulundu:

"Birbirinize aranıza başka hiç kimsenin giremeyeceğinin sözünü verin. Dünyanın farklı kürelerinde dahi yaşayabilirsiniz, ancak teknoloji aşkınızı yaşatmanıza yardımcı olacaktır. Bir araya gelmek için bir gün tespit edin. Eğer gerçekten ilerde hayatınızı paylaşmayı düşünüyorsanız şimdiden ortak zaman geçirmeniz gerekir. Eğer çiftlerden hiçbiri bir diğerinin yanına taşınmayı düşünmüyorsa bunun imkansız bir aşk olduğuna inansanız iyi olur. Bazı insanlar için hislerini yüz yüzeyken dile getirmek zor olabilir. Bu yüzden sık sık mesajlar atın, mektup yazın ve e-mail gönderin. Birbirinize karşı dürüst olun. Uzaklık bir şeyleri saklayabileceğiniz anlamına gelmez."

Evet iletişim eksikliğinden kaynaklanan özellikle eşler arasındaki sorunlar sağlıklı bir iletişim sayesinde aşılacaktır.Eşiniz aynı zamanda en yakın dostunuz olmalı.Her şeyi paylaşabilmelisiniz.Her kesin anladığı bir dil mutlaka vardır.O dilden konuşmayı deneyip irtibat kuramaya çalışmalı kişi.Her insanın iyi ve kötü anları vardır.Bunları iyi gözlemleyip, zamanında ve yerinde kurulan iletişimin geri teptiği çok nadirdir. Sabırlı olmak ve olaylara temkinli yaklaşıp sorunu çözmek gerek.Yoksa çağımız hastalığı demek doğru olacaktır sanırım, ‘stres”insanları bitiriyor zaten. Birde buna iletişim eksikliği eklenince hayat çekilmez olup, geleceğimiz olan yavrularımız en büyük zararı görüyor.

Biraz daha gayretle hoş görüyle karşınızdaki kişinin yerine kendinizi koyarak iletişim sağlamaya çalışın. Anlaşmazlıklar son bulacak, acılar hüsranlar yaşanmayacak. Hiç kimse mağdur kalmayacak.

İletişim kurup konuşmayı, yazmayı, meramımızı anlatmayı terk etmeyelim.

08/07/2006

Ayşenur ŞAHAN

Bu İçerik 638 Kez Görüntülendi

Bilim Üye Listesi