Şavşat Duvar Gazetesi Yaşam

Unutmamak ve Affetmeyi Öğrenmek

İrfan Yalduz

Çölde yolculuk eden iki arkadaş hakkında bir hikaye anlatılır. Yolculuğun bir aşamasında iki arkadaş tartışırlar, biri ötekine bir tokat aşk eder. Tokadı yiyenin canı çok yanar; ama tek kelime etmez ve kum üzerine şu sözleri yazar: ”BUGÜN EN İYİ ARKADAŞIM BANA BİR TOKAT ATTI.” Yıkanabilecekleri bir vahaya rastlayana dek yürümeyi sürdürürler. Tokadı yiyen yıkanırken batağa saplanır, boğulmak üzereyken arkadaşı tarafından kurtarılır. Boğulmak üzere olan arkadaş tam selamete çıktıktan sonra bir kaya parçası üzerine şu sözleri kazır: ‘BUGÜN EN İYİ ARKADAŞIM BENİM HAYATIMI KURTARDI.” Tokadı vuran ve sonra en iyi arkadaşının hayatını kurtaran kişi ona şöyle der: ”Senin canını yaktığımda bunu kum üzerine yazdın; ama şimdi kayaya kazıyorsun, neden?” Öbür arkadaş ona şöyle cevap verir. ”Biri bizi incittiğinde bunu kum üzerine yazmalıyız ki bağışlama rüzgarı estiğinde onu silebilsin. Ama biri bize iyi bir şey yaparsa onu kayaya kazımalı ki onu hiçbir rüzgar yok etmesin.”

İNCİNMELERİMİZİ KUMA, GÖRDÜĞÜMÜZ İYİLİKLERİ KAYALARA KAZIMAYI ÖĞRENELİM.

Denilir ki: Özel birini bulmak bir dakikanızı alır, onu değerlendirmeniz bir saat içinde olur, onu sevmek için bir gün yeter; ama sonra onu unutabilmek için bir ömrün geçmesi gerekir.

Not : Bu hikaye bana ait değil bir yerde okumuştum, çok hoşuma gittiği için buraya ekledim. İçinde önemli dersler olduğu kanısındayım.

Bu İçerik 2497 Kez Görüntülendi

Yaşam Üye Listesi