Şavşat Duvar Gazetesi Yaşam

Vucüdtaki yenilenme...

Ayşenur Şahan

Bahar aylarının ilk müjdecisi olan cemre havaya düşmüş olsa da hastalıklar için çok önemli bir dönemeçteyiz. Özellikle gribal enfeksiyonların yoğunlukla yaşandığı günlerdeyiz. Her gün bir yerlerden mutlaka duyarız.”taze kana ihtiyaç var ‘anonsunu.Bir gün belki bizlerinde ihtiyacı olacak o taze kana!

Kan bağışlamanın ne faydaları olduğunu isterseniz aşağıdaki paragraflarda beraber takip edelim;

Kan vermenin genç kan üretimine yardımcı olduğu, kan veren kişilerin savunma mekanizmasının güçlendiği, grip başta olmak üzere birçok hastalığa karşı daha dayanıklı hale geldiği bildirildi. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kan Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mahmut Baykan, kan vermenin, toplumsal, insani bir görev olmasının yanında, kişinin sağlığı için de yararlı olduğunu belirtti.

Kan bağışının, toplumda henüz yeterince duyarlılık gösterilen bir konu olmadığını belirten Prof. Dr. Baykan, kan vermenin kişiye sağlıklı yaşam için sağlayacağı avantajların bilinmesinin, bağış oranını artırarak zor durumda olan kişilerin hayatını kurtaracağını ifade etti. Kan vermenin vücudun adeta yenilenmesi anlamına geleceğinin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Baykan, ''Kan vermek, içinde yeni ve genç hücrelerin bulunduğu kanın üretimi için fabrikayı çalıştırmak demektir'' dedi.

Kan bağışı yapılmasının ardından, eksilen kanın tamamlanması için vücutta kan üreten kemik iliği, karaciğer gibi organların faaliyete geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Baykan, şunları kaydetti: ''Kan vermek adeta, bir askeri birliğin, savaş durumuna geçmeden önce tüm kuvvetleri içtimaya çağırması gibidir. Bu aynı zamanda, dışarıdan girecek virüslere karşı, vücudun savunma mekanizmasını kendiliğinden güçlendirmesi, zırhlanması anlamına gelir. Üretilen taze kan içinde bulunan genç kan hücreleri, vücuda giren, grip başta olmak üzere enfeksiyon mikroplarını kolaylıkla yok eder. Çünkü yeni kan içindeki kan hücreleri donanımlı bir asker gibi savaşır. Zamanla eskiyen, mücadele gücünü yitirmiş eski kan, taze kanla karıştığı için vücudun genel kan yapısında önemli bir gençleşme gözlenir.''

Bütün site takipçi arkadaşlarımıza sağlıklı günler dileklerimle...

Ayşenur ŞAHAN/23.02.2006

Bu İçerik 688 Kez Görüntülendi

Yaşam Üye Listesi