Haberler

İkizdere’de taş ocağı yapmak isteyen Cengiz İnşaat topu bakanlığa attı

Birgun.net - 04.05.2021

İkizdere’de taş ocağı yapmak isteyen Cengiz İnşaat topu bakanlığa attı: ’Bakanlık seçti’

Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılmak istenen talana yol açacak taş ocağı hakkında, işletmeci firma Cengiz İnşaat bir açıklama yaparak ”Hammaddenin temin edilmesi planlanan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı, bakanlık tarafından seçilmiştir” dedi.

Rize İkizdere ilçesindeki İşkencidere Vadisi’ne Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen ve büyük bir talana yol açacak olan taşocağına karşı yöre halkının direnişi devam ediyor.

Konunun kamuoyunda genişçe yer bulmasının ardından işletmeci firma Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den yazılı bir açıklama yapıldı.

Doğa tahribatlarına yol açan projeleriyle bilinen Cengiz İnşaat, tüm sorumluluğu bakanlığa attı.

“Rize İkizdere Cevizlik Taş Ocağı hakkında yazılı ve görsel basında yer alan haberlere ilişkin basın açıklaması yapılması zorunluluğu doğmuştur” denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ait ‘Rize İyidere Lojistik Limanı’ projesi, bu işe ait ihaleyi kazanan Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Yapı ve Yapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi İş Ortaklığı tarafından gerçekleştirilecektir. Proje sahasının fiziki koşulları ve limanın inşa edileceği yer sebebiyle liman sahasında dolgu yapılması ve kullanılacak bu dolgu malzemesinin, deniz suyuna dayanıklı olması gerekmektedir. Bu amaçla projenin sahibi olan ilgili bakanlık tarafından yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda uygun taş ocakları belirlenmiş, rezerv miktarı ve dayanıklılık değerleri dikkate alınarak koşulları sağlayan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden ilgili mevzuat kapsamında hammadde üretim izni alınmıştır.

’TESPİT YETKİMİZ YOK’

”Tüm yasal izinlerin tamamlanmasının ardından ‘Rize İyidere Lojistik Limanı’ projesinin inşaat faaliyetlerine başlanmıştır. Bu süreçte yasal olarak hammaddenin temin edileceği taş ocağının seçilmesi konusunda, şirketimizin herhangi bir tespit yetkisi veya tasarrufunun bulunmadığını önemle belirtmek isteriz” denilen açıklamada, ”Hammaddenin temin edilmesi planlanan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı, Bakanlık tarafından seçilmiştir. Çevresel etkileri dikkate alınarak sürecin en başından itibaren hammaddenin temin edilebileceği tüm alternatif taş ocakları Bakanlık tarafından araştırılmıştır” ifadelerine yer verdi.

’AĞAÇLANDIRACAĞIZ’ YALANLARI

”Milletin a.... koyacağız” diyen Mehmet Cengiz’in şirketi olan Cengiz İnşaat, açıklamasında ”Şirketimizin o bölgede yaşayan herkesin görüşlerini hassasiyetle ve ciddiyetle değerlendirdiğini bilmenizi isteriz. İmalatların tamamlanması ve liman için gerekli hammaddenin temini sonrasında taş ocağının rehabilitasyonu şirketimiz tarafından gerçekleştirilecektir” iddiasında bulundu.

Açıklamada, şimdiye kadar karşılığı olmayan ”’Rize İyidere Lojistik Limanı’ projesi ile sınırlı hammadde temini tamamlandıktan sonra toprak üzerindeki bitki ve ağaçlandırma çalışması yapılarak mevcut doğal yaşamın geri kazanılması sağlanacaktır” iddiaları da yer aldı.

Bu İçerik 697 Kez Görüntülendi

Spot Haberler

Görüntülenen : 20 - Toplam : 48
Gidene de Gelmek Var

Gidene de Gelmek Var

İzo Usta Kitapçılarda

İzo Usta Kitapçılarda

Şavşat Gecesi

Şavşat Gecesi

Görüntülenen : 20 - Toplam : 48

Tüm Haberler