Haberler

İyidere Limanına verilen ÇED raporunda, İkizdere’ye taş ocağı kurulması yok

Evresel.net - 05 Mayıs 2021

İkizdere'de yapılmak istenen taş ocağından elde edilecek malzemenin kullanılacağı İyidere Limanının ÇED raporu ortaya çıktı. ÇED raporunda yeni bir taş ocağı kurulmayacağı yazıyor.

Rize İkizdere'de Cengiz Holding'in yapmak istediği taş ocağından elde edilecek malzemenin İyidere Limanında kullanılacağı ancak liman için 2019’da verilen ÇED raporunda yeni bir taş ocağı kurulmayacağının belirtildiği ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanı derhal istifa etmeli, İkizdere’deki proje iptal edilmelidir" diye konuştu.

OdaTv'de yer alan habere göre İyidere Limanı ÇED raporunda “Projenin inşaat aşamasında kullanılacak olan dolgu malzemeleri ruhsatlı ve izinli malzeme ocaklarından, beton ise yine ruhsatlı ve izinli beton tesislerinden karşılanacak olup proje kapsamında herhangi bir malzeme ocağı işletmesi veya hazır beton tesisi kurulması planlanmamaktadır” ifadeleri yer alıyor.

"BAKAN İSTİFA ETMELİ, PROJE İPTAL EDİLMELİ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Gürdere ve Cevizlik isimli birbirinden ayrı iki ocak projesi varmış gibi bir algı yaratmaya çalışmaktadır. Oysa ikisi aynı projedir. İki proje de, aynı proje sahibine ait olup, İyidere Lojistik Limanı İnşaatı Projesi kapsamında deniz dolgusunda kullanılacak malzemeyi üretmek amacıyla faaliyet göstermek amacına sahiptir. Toplam alanı itibariyle 25 hektardan büyük olan proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED raporu hazırlamak için başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak, mevcut kapasite artışı başvurusu mevzuata aykırılık nedeniyle reddedildiği için, ÇED gerekli değildir kararı almak için Rize Valiliğine başvurulmuştur. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı derhal istifa etmeli, İkizdere’deki proje iptal edilmelidir.”

CENGİZ İNŞAAT'TAN AÇIKLAMA: TAŞ OCAĞI BAKANLIK TARAFINDAN SEÇİLMİŞTİR

Cengiz Holding'ten de bir açıklama geldi. Şirket tarafından yapılan açıklamada "Hammaddenin temin edileceği taş ocağının seçilmesi konusunda, şirketimizin herhangi bir tespit yetkisi veya tasarrufunun bulunmadığını önemle belirtmek isteriz. Hammaddenin temin edilmesi planlanan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı, Bakanlık tarafından seçilmiştir. İmalatların tamamlanması ve liman için gerekli hammaddenin temini sonrasında taş ocağının rehabilitasyonu şirketimiz tarafından gerçekleştirilecektir. Taş ocağında maden araması yapıldığına, ocağın daha sonra farklı amaçlarla kullanılacağına dair iddialar asılsız olup sınırlı hammadde temini tamamlandıktan sonra toprak üzerindeki bitki ve ağaçlandırma çalışması yapılarak mevcut doğal yaşamın geri kazanılması sağlanacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Bu İçerik 665 Kez Görüntülendi

Spot Haberler

Görüntülenen : 20 - Toplam : 48
Gidene de Gelmek Var

Gidene de Gelmek Var

İzo Usta Kitapçılarda

İzo Usta Kitapçılarda

Şavşat Gecesi

Şavşat Gecesi

Görüntülenen : 20 - Toplam : 48

Tüm Haberler