Haberler

Sen misin doğaya sahip çıkan

Erzurum'un Bağbaşı Beldesi'nde Hidroelektrik Santralini (HES) protesto eylemlerine katıldığı için Tortum Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 'HES çalışma alanlarında bulunmama ve eylemlere katılanlara görüşmeme' cezası verilen ve o dönem 17 yaşında olan Leyla Yalçınkaya hakkında bu kez 3 ayrı suçlamayla 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Tortum İlçe Jandarma Komutanlığı'nda er olarak vatani görevini yapan 22 yaşındaki Abdullah Teke, Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği dilekçede, 5 Ağustos 2011 günü Leyla Yalçınkaya'nın attığı taşla yaralandığını, er Adil Aldemir ise aynı gün kendisine ' hakaret ettiğini iddia etti. Leyla Yalçınkaya ise hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

SAVCILIK İKİ AYRI DAVA AÇTI
Ancak Tortum Cumhuriyet Başsavcılığı, Leyla Yalçınkaya hakkında Çocuk Mahkemesi sıfatıyla Tortum Sulh Ceza Mahkemesi'nde 'hakaret', yine Çocuk mahkemesi sıfatıyla Tortum Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'hakaret', 'görevi yaptırmamak için direnme, kasten yaralama' suçlarından dava açtı.
21 Şubat günü Tortum Adliyesi'nde başlayacak ilk duruşmayı, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur başkanlığındaki bir heyetin de izleyeceği belirtildi.

KARGALAR BİLE İNANMAZ'
Leyla Yalçınkaya'nın savunması üstlenen avukat Ercüment Şenol, Bağbaşı'nda yurttaşların HES yüzünden güvenlik kuvvetleriyle karşı karşıya geldiğini anımsattı. Cumhuriyet savcılarının bir takım davalar açtığını anlatan Ercüment Şenol, çocuk mahkemesinde yargılanan bir kızın jandarma Abdullah Teke'yi dövdüğü, yaraladığı ve hakaret ettiğine 'kargaların bile inanmayacağını' söyledi. Avukat Ercüment Şenol şöyle konuştu:
"Bay Teke iftira etmiştir. Aslı astarı yok. Adalete inanıyoruz. Leyla duruşmada beraat edecektir. Bay Teke'nin attığı iftiradan yüzü kızaracaktır. Devletin silahlı görevlisine bir kız çocuğu nasıl engel olur? Leyla, HES mağdurudur. Güvenlik kuvvetlerinin aşırı güç kullanımına maruz kalmıştır. Geleceği karartılmak istenen insan konumundadır. İkinci kez, inşallah mahkemede mağdur olmayacaktır.

NE OLMUŞTU?
Erzurum Tortum İlçesi'ne bağlı Bağbaşı, Serdarlı ve Pahlivanlı beldeleriyle Dikmen, Uzunkavak köylerinden geçen Ödük Çayı üzerine kurulması planlanan üç ayrı HES'e karşı yaşam alanını savunan bölge halkı, uzun süre iş makinelerinin çalışmasına izin vermemişti. Ödük Vadisi'nde 'Canımızı verir, suyumuzu vermeyiz' diyerek sık sık eylem yapan köylülerle güvenlik görevlileri arasında arbede yaşanmıştı. Güvenlik görevlilerinin sert müdahaleleri karşısında bazı kadınlar ve çocuklar baygınlık geçirmişti. Eylemlere katılan kadın ve erkeklerin bazılarına 250'şer lira para cezası verilmişti. O dönem 17 yaşında olan Leyla Yalçınkaya'ya ise mahkeme tarafından, 'HES'in çalışma alanlarında bulunmama ve eylemlere katılanlara görüşmeme' cezası verilmişti. Yalçınkaya, aynı evde yaşadığı büyükannesi ile de, eylemlere katıldığı gerekçesiyle konuşmama cezasına çarptırılmıştı.

BirGün.Net

Bu İçerik 1135 Kez Görüntülendi

Spot Haberler

Görüntülenen : 20 - Toplam : 48
Gidene de Gelmek Var

Gidene de Gelmek Var

İzo Usta Kitapçılarda

İzo Usta Kitapçılarda

Şavşat Gecesi

Şavşat Gecesi

Görüntülenen : 20 - Toplam : 48

Tüm Haberler