• Çermik

    Çermik (Mikelet) Köyünden bir enstantane - Orhan Durmuş

Çermik

Artvin ili sınırları içinde aynı değerlere sahip bir örneği daha yoktur. Şavşat ilçesi Çoraklı-Mikelet-Ilıca köyleri arasında yer alır.

ULAŞIM : Bu üç köyün servisiylede sağlanır.

SICAKLIK : 34-37 Derece

DEBİ : 0,5-2,0 Litre/saniye

Kaynak üzerinde konaklama yapmaya müsait eski tek katlı bir tehsis mevcuttur.

TAD : Maden suyu tadındadır.

NELERE İYİ GELİR :

Sıcaklığından dolayı cilt, romatizma, adaleve kas ağrıları, ürolojik rahatsızlıklar.
Termal suyun bekleme süresi bir gündür. Onun için bir yere götürüleceği zaman bu süre göz önüne alınmalıdır.

TAMER YALANIZ
JEOLOJİ MÜHENDİSİ

Çermik Görseller

Çermik (Mikelet) Köyünden bir enstantane

Çermik (Mikelet) Köyünden bir enstantane

Orhan Durmuş
23 Haziran 2005

Çermik Yorumlar

Hepimizin Ayıbı
Hepimizin Ayıbı
Orhan Altun
24.01.2012

Degerli doslarım bilindigi gibi harıka bir cermigimiz vardi. vardı dıyorum cunku atalarımız dedelerimiz bundan 50 sene kadar önce o zamanın şartlarında guzel harıka bır tesıs yapmışlar. o tasısın uzerıne başka kımsa bir cıvı bile cakmamış.

Coraklı Koyu kalabalık oldugundan mahallelerınden 2 koy oluşmış. Şenkoy ve Çermik koyleri ama Çermiye bir turlu ne bakım olmuş nede bir yatırım. koyler arasında davalar acılmış çermik senındır benımdır diye. yıllarca mahkemeler surmuş ve sonuç cermık yıkılmış ve kullanılamaz bir hale gelmiş. devlette çermigi ozel idareye devretmış.

Ben soruyorum hepımız akrabayız dosttuz neyı bolemiyoruz. Batı illerimizde oldugu gibi o güzelim şifa dagıtan kaplıcamıza neden sahıp çikamıyoruz ve oraya neden harıka bir tesız yapıp işletmiyoruz gercekten yazıktır. Böyle bir tesısın harabe şeklınde olması ve hepimizin ayıbıdır. Lutfen kişisel çıkarlarımızı bir kenara birakalım ve neler yapabilecegımızı konuşalım. Dahası buraya harıka bir tesıs yapalım. Eger yapamıyorsakta yatan degerlı girişimcilerimize engel olmayalım. Gerekırse bizde yardimcı olalım. Teşekur ederim.

Çermikteki Şifa
Çermikteki Şifa
Temel Çapkun
24.05.2009

Sene 1959 - 60 yillari olacak. 9-10 yaslarindayim. Mevsim ilkbahar. Hayvanlarimizi otlatmak icin komsu cocuklarla cobanlik yapiyoruz. Sabahlari kalktigimda dizlerimi hareket ettiremez oluyordum. Birkac dakika ugrasidan sonra degenega dayanip hayvanlarin pesinden gidiyordum. Aradan bir kac gün gecmedi ki yürüyemez oldum. Rahmetlik babam beni ata bindirerek mikeletin cermigine götürdü. Hareket edemedigim icin kucaginda tasimisti rahmetli. O harika Sifali Sicak suyun icerisinde bacaklarimin gevseyip acildigini hissettim. Kisacasi kendi ayagimla Yoncali köyüne kadar geldim. O günden sonra agri diye birsey kalmadi bacaklarimda. Hersey harika. Birde bakimi olsa gariban yerin. Rahatsizligi olanlara belki yardimim olur diye yazdim.

Almanya'dan selam ve sevgiler güzel ARTVIN ve SAVSAT"IMA:
TEMEL CAPKUN

20 Yıldır aynı
20 Yıldır aynı
Demirali Aydın
30.01.2007

Ağustos 2006 da Birkaç Arkadaşla Trabzon Dönüşü Mikelet Çermiğine Uğradık Yıllar Önce Cinal'da kivram Meydan Yalanız götürmüştü. 20 Yıldır aynı değişen birşey Yok. Yolu O Kadar Bozuk ki, Arabayla Zor Çıktık. Değerinize Sahip Çıkıp Oranın Yol Ve Tesisini Yapmayı düşünüyor musunuz.

Selam Ve Saygılar

DEMİRALİ AYDIN
EMİNBEY K POSOF

Şavşat Turistik Yerler