Yazılar Kadın

Şiddete Maruz Kalan Kadın...

Ayşenur Şahan

Kadın; ya annedir, ya eştir, ya kardeştir veya evlattır. Ama araştırmalar gösteriyor ki şiddete maruz kalan hep kadınlar oluyor.Eğer bir yerde bir suç işleniyorsa faili tek değildir!. Namus cinayeti dedikleri insanlık dışı olayda yalnız kadınlar suçlanıyor.Bu melaneti yapan erkek olunca ‘el kiri” kadın olunca ‘hemen öldürün! ”Olmaz böyle bir şey!!!. Kabul edilmesi mümkün değil!!!.Suç varsa ikisi de suçlu, yoksa hiç biri değil.Evet bu sebeple her yıl dünyada kaç kadın can veriyor araştırmalar gözler önüne sermektedir.

Detaya Git

Ayşenur Şahan Kadın

Dünden Bugüne Kadınlar Günü

Cihangir Kalyoncu

Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1800'lü yıllarda bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları için greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamayarak ölmeleriyle gündeme geldi Kadınlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart'ta eşitlik isteklerini daha yüksek sesle dile getiriyorlar.

Detaya Git

Cihangir Kalyoncu Kadın

Ayşenur’u Unutmamak.

Ali Yüksel

Bugün 8 mart değil, Anneler Günü yada Sevgililer Günüde değil. Böyle olması da gerekmiyor zaten. Sadece kadınlara özgü günlerde kadınları anımsamakta doğru değil hepimiz biliyoruz.

Detaya Git

8 Mart 2008 de Kadınlar Günü

Hasan Büyük

Cumhuriyet’le birlikte kadın erkek eşitliğine önem verilmiş,başta seçme ve seçilme hakkı olmak üzere bazı hakları birçok Avrupa ülkesinden önce elde etmişlerdir.Hatta meclise giren kadın milletvekili sayısı bugünkü sayıdan az değildi.Bu da Atatürk’ün kadına verdiği önemin bir göstergesiydi.

Detaya Git

Gününüz Kutlu Gözünüz Açık Olsun

Nurşen Kumaş

GÜNÜNÜZ KUTLU GÖZÜNÜZ AÇIK OLSUN KADINLAR

Detaya Git

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Seyfettin Temur

Bir toplum uygarlaşma düzeyi o toplumda kadına somut olarak gösterilen değerlerle saygıyla sevgiyle fırsat eşitliği ile ölçülür. Çağdaş uygarlık düzeyini yakalama ise;bilim eğitim sanat ve siyaset genel anlamda hayatın her alanında yer almasıyla mümkündür.Bu hedeflere varmak yarı aç yarı tok ve cahil bırakılan insanları, özellikle de kadınları sömürerek varılması mümkün değildir. Onun içindir ki uygarlaşma karşıtı totaliter ideolojiler her yerde ve her daim kadının erkeğin emrine amade etmiş , dört duvar arasına kapatma yoluna gitmiştir.

Detaya Git

Seyfettin Temur Kadın

Kadın Üye Listesi