Şavşat Duvar Gazetesi Politika

Cennet Vatan

Turgay Kurtuluş

Bu gorduklerim bir ruya degil gercegin ta kendisiydi.Ben ruya olarak nitelendirdim.Birde madalyonun ters yuzu vardı iste hersey orda yaziyordu.Markasi,uretim tarihi falan hepsi oradaydi.Bende bundan korkuyordum zaten...

Yazar Mehmet Akif kim bu cennet vatanin ugruna olmaz ki feda derken ne demek istiyordu.O zaman bu zamandır iste.

Cennet Vatan denilince sadece çiçeklerin açması, çimenlerin yeşermesi kelebeklerin uçmasını hayal edemeyiz.

Ya vataniniz dogdugunuz topraklar elinizden alinmak istense o zaman ne yapardınız.Buyurun bana lazım degil ben burdada mutluyum mu dersiniz?

Yabancılara mülkiyet satışı bir yıldır mümkün... Bazı yabancılar Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bina ve arazi satın alıyorlar.

Çeşitli rakamlardan bahsediliyor, "Arsa veya arazi değil, ülke parçaları satılıyor" diye kaygılar belirtiliyor.

"Suriyeliler Hatay'da çok geniş araziler alıyorlar... İsrailliler GAP arazilerini ele geçiriyorlar" diyerek gizli planlar olduğu söyleniyor.

Öyle ise çok vahim tabii...

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde rakamlar var girip bakabilirler.

Önce söz konusu sitedeki genel rakamlara bakacak olursak. Son bir yıl içinde, altı bin yabancı Türkiye'de beş bin parça taşınmaz mal satın almış. En çok Almanlar: 1376 Alman toplam 2000 dönüm arazi almış; çoğu Alanya'da, turistik bölgelerde.

Bazı yaşlı Almanların, bunaldıkları "sanayi toplumu"dan böyle asude bir bölgede emekliliklerini geçirmek istediklerini, bu yüzden de kilise açılmasına ihtiyaç duyduklarını biliyorduk zaten.

2300 kadar İngiliz daha az alım yapmış. İngilizlerin satın aldığı iki bin küsur parça taşınmazın toplamı yaklaşık 400 dönüm...

Diğerleri çok daha az sayıda ve çok daha düşük yüzölçümlü...

Siyasi ve sosyal bakımdan "stratejik" anlam ifade edecek büyüklükteki "arazi"den ziyade, ikamet ve küçük işletmecilik için yeterli ölçüde taşınmazlar satılmış...

Suriye, Hatay ilimizde arazileri kapatıyor! Suriye'de o kadar sermaye var mıymış?!

Ayrıca, rakamlara da baktım: 6 Suriye vatandaşı Türkiye'de 17 parça taşınmaz almış. Bunların üçü Hatay'dan, aldıkları arazi miktarı da on dönüm!

Hatay'da taşınmaz alan yabancılar şöyle: 53 Alman, 7 Avusturyalı, bir İngiliz...

"İsrail GAP'ı kapatıyor!" 19 İsrailli Türkiye'de 61 parça taşınmaz mal almış, toplam 30 bin dönüm.

Acaba Turkiyeyi parcalamak toprakları almak mı isteniyor.Peki bu nasil oluyorda yabanci sermayenin eline geciyor durup dururken.Devlet mi,halk mı veriyor topragını.

Ya yarın bana topragını ver dediklerinde acaba sen nereye gideceksin?Onun icin bu konularda cok uyanık olmalı uzerimizde oynanan oyunlara dikkat etmeliyiz.

Başka "vahim rakamlar" varsa, yetkililer resmen gerçeği açıklamalı, "vahim rakamlar" doğru ise hep birden ayağa kalkalım, yanlış ise paranoyaya gerek yok, çünkü akıllı olmak gereken bir çağdayız.

Bu İçerik 892 Kez Görüntülendi

Politika Üye Listesi