Şavşat Duvar Gazetesi Tarih

Cenubi Garbi Kafkasya Halkına

Zafer Şenol

Cenubi Garbi Kafkasya Halkına Kucak Dolusu Selam ve Saygılar

21. 12 . 2005 Tarihi akşamı ATV den Ali Kırca’ nın sunmuş olduğu Haberler Programında 1915 yılı SARI KAMIŞ FELAKETİ’ nin yayınlanmasıyla tarihteki gerçek kesintileri o acı günleri bir kere daha hatırlamış olduk.

Vatan uğruna Anadolu’nun dört bir yanından gelen genç civan delikanlılar burada affedilmeyen bir hata yüzünden telef oldular. Bölgemiz tarihinden gerçek bir kesinti olarak bir bilgi daha eklemek istiyorum.

Hamşizade Kör Hüseyin Paşa’nın Torunu olan Hüseyin Bey’le Enver Paşa’nın arasındaki tartışmanın sonucunda olmuş olan bir gerçektir.

22 Aralık 1914 de Sarıkamış’a taarruz için hazırlıklarını tamamlamış harekete geçmek için Oltu’nun Karnovas köyünde Askerleriyle konaklar. Enver Paşa Hamşizade Kör Hüseyin Paşanın torunu Hüseyin Beyin konağında misafirdir. Enver Paşa kurma heyeti ile birlikte masa üzerinde düşünürlerken konak sahibi Hüseyin Bey bu taarruz konuşmalarına katılma ihtiyacı duyar. Enver Paşa Hüseyin Bey’den iaşe vs. destek ister. Hamşizade Hüseyin Bey ben size hiçbir anlamda destek veremem der. Her şeyi çok iyi hesaplamışsınız yanlız en önemli şeyi unutmuşsunuz o da soğuk mevsim müsait değil der.

Ben bu bölgenin insanıyım bu bölgenin görmüş geçirmiş hava şartlarını çok iyi bilirim sözünü bitiremeden Enver Paşa sen böyle konuşmakla benim tekmil kurmay Heyetimin ve Askerlerimin maneviyatını kırıyorsun. Eğer konağında misafir olmasaydım senin kelleni almıştım der.

Bunun sinirlenmesine karşılık Hamşizade Hüseyin Bey, Benden maddi ve manevi hiçbir destek alamazsınız, benim boynum kıldan ince bin kelle gideceğine varsın bir kelle gitsin. Keşke Askeriniz kırılmasında ben ölüme hazırım der.

Çünkü bu günler sayılı günlerdir. Gün dönümü fırtınası zamanıdır. Sarıkamış dağından değil insan, kuş bile uçmaz demesi üzerine, Enver Paşa kurmay heyet alarak tavsiyeye uymadan konağı terk etmiştir. Ne yazık ki Hamşizade Hüseyin Beyin söyledikleri gerçekleşmiş Allahuekber dağlarında 90 bin kişi soğuktan asker kırılmıştır.

Saygı ve Hürmetlerimle ;

Bu İçerik 127 Kez Görüntülendi

Tarih Üye Listesi