Garkilop Mesaj Tahtası Genel Mesajlar

Genel Mesajlar

Görüntülenen : 25 - Toplam : 128
Ensar Demir

Mikelet köyü kaplıcası

Ensar Demir - 22 Haziran 2012 - Genel Mesajlar
Bu yazacağım yazı sadece Zafer Yaşara dır. kaplıcadan bahsederken onun nerede olduğunu ve hangi köy sınırlarında olduğunu yazmamış senetten bahsetmiş koca bir yalan hadı olsa ne olur acaba kendileri gelip oradakı kaplıcaya sahıp çıkabilecek mi doğrusu bilmiyorum şavşata komsu illerin insanlarına sorsanız o kaplıca hangi köye ait olduğunu söylerler size. bu kadar kendinden emin olma. yazdıkların birleştirici değil ayrıştırıcıdır. onun için bir şey hakkında bilgi edinmeden yazma yazdıkların hepsi yalan bilmiyorum acaba neye dayanarak yazdığını.
İkram Aci

Serkan Acı Tanışalım

İkram Aci - 1 Mayıs 2010 - Genel Mesajlar
Serkan acı senle tanışalım mı ben ikram amcan şavşat telden bağlanamıyor selam
Saffet Yaşar

İnegöl Çoraklıspor yarı finalde

Saffet Yaşar - 7 Haziran 2009 - Genel Mesajlar

İnegöl Şavşatlılar derneğinin düzenlediği bu yıl 3.sü yapılan turnuvada dün oynanan turnuvanın en güçlü takımlarından İmerhevin ekibi Kulüp 08 ile karşılaşan Çoraklıspor 3-1 galip gelerek yarı finale yükseldi.

Şükran Yılmazlar

Anlamsız Kavga

TÜM DÜNYA İÇİN SEVGİ, BARIŞ VE KARDEŞLİK İÇİNDE YAŞAMA ÇAĞRISI YAPARKEN BAZI KİŞİLERİN ÇIKIPTA O KÖY BU KÖY KAVGASI YAPMASI ÇOK SAÇMA. KİMSENİN BÖYLE BİR HAKKIDA OLDUĞUNU SANMIYORUM. AMACIMIZ İNSANLIK ADINA BİR ŞEYLER ÜRETMEK OLMALI, BOŞ LAFLARLA GEÇİRİLECEK KADARDA ZAMANIMIZ YOK.
Şükran Yılmazlar

Futbol Turnuvası

Çoraklı köyü futbolcularına pazar günü başlayacak olan turnuvada başarılar diliyorum.
Cemalettin Duman

Yeni Yıl

Cemalettin Duman - 30 Aralık 2007 - Genel Mesajlar

DEĞERLİ ÇORAKLI KÖYÜ VE ŞAVŞATLI DOSTLARIMIN YENİ YILINI KUTLAR BAŞARI DOLU. SAĞLIKLI VE HUZURLU NİCE YILLARA DİLERİM. UMARIM 2008 YILI KÖYÜMÜZE VE DOSTLARIMIZA UĞURLU BEREKETLİ Bİ YIL OLUR.

BÜTÜN HEMŞERİLERİMİZE SAYGI VE SELAMLARIMI SUNUYORUM ALLAHA EMANETOLUN.

CEMALETTİN DUMAN

Nurbay Dede

Köyümüzü Sevenler

Nurbay Dede - 2 Ekim 2007 - Genel Mesajlar
Ele alınan her konu derinlemesine irdelenmesi gerekir. Herşeyin oluşumu ve akışı içerisindeki efsanevi gelişmeler detaylıda olmasa nedenleriyle oluşumların araştırılarak veriler doğrultusunda değerlendirilmesi, yorumlanması ve genellemeye bırakmadan problemlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu felsefe çerçevesi içerisinde İstanbul’da bulunan Çoraklı Köylüler, en azından "Çoraklı Köyündenim" diyebilenler söz bazında da olsa oluşturulan birlikteliğin yaşamasında katkılarını esirgememeleri, en azından engelleyici olmamaları da bir katkı olarak nitelendirilebilmesi açısından olumlu da olmasa hareketlilik bekliyoruz. Bu konuda susuldukça herkes susuyor. Dinlenme ayı olarak adlandırılan Haziran ve temmuz ayları sonu itibariyle tatilden ve izinden dönen değerli kişiler Eylül itibariyle konuyu ele alıp dernek yada Sosyal bütünlüğü oluşturacak bir olguyu belirleyecek sözlerini hiçkimse yerine getirmedi. Sessizlik hiç bozulmadı. Suskunluk iyiye işaret olmayan bir durumdur. Hareket ve ses bekliyoruz. Herkese selam ve sevgiler. Herşey kişilerin gönlünce olsun ama birliktelik ve bütünlüğü bozma istekleri hiçkimsenin gerçekleşmesin. Sağlıkla kalınız. Kalpler hep iyiyi , sevgiyi yansıtsın. Taşkınlıklar kalp sevgi ve Çoraklı Köyü sevgisi taşkınlığı olsun.
Semim Avcı

Slm Tum

Semim Avcı - 7 Eylül 2007 - Genel Mesajlar
slm tüm çoraklı köyü dostlarım. hepinizi saygı ve sevgi ile kucaklıyorum. bu güzelim yeşil yurdumuzu cennet köşesi yapmak için hepinizden özveri istiyorum. gerktiği şekilde yardım ve paylaşma konusunda işbirliği için aşağıdaki msn adresimle sizlerle bir bütün olmak istiyorum. gizliyara3408@hotmail.com
saygılarımla..........
Semim Avcı

Degerli Koylulerim

Semim Avcı - 27 Ağustos 2007 - Genel Mesajlar
Değerli köylülerim aranıza geçte olsa katılma mutluluğu içindeyim ulaşamadığım dot ve arkadaşlarıma burdan ulaşıp birşeyler paylaşmak arzusuyla sizleri selamlıyorum bu sitede emeyi geçen insanlara teşekür ederim çok güzel olmuş
gizliyara0834@hotmail.com
Şükran Yılmazlar

Coraklida Su

Şükran Yılmazlar - 26 Ağustos 2007 - Genel Mesajlar
Çoraklıda Su Sorunu
Köyde yaşayan insanların umutla bekledikleri su Arsiyandan gelmiş gelmesinede köylünün bir çoğu evine akmayan sudan memnun değil.Nasıl olsun ki bazı mahallelerde suyu vatandaş istediği gibi kullanırken diğer mahallelerde yaşayanlar su sıkıntısı çekiyor. Köy halkının büyük çoğunluğunu yaşlı insanlarımız oluşturuyor hakları değilmi geri kalan hayatlarında biraz rahat yaşamak. Mutlaka yapılacak bir şeyler vardır. Köy muhtarı bu konuya sanırım gerekli ilgiyi gösteriyordur.
Saygı ve sevgilerimle.
İsmet Aci

Bu Yilki

İsmet Aci - 24 Ağustos 2007 - Genel Mesajlar
Bu yılki iznimin bir kısmını çoraklı da geçirdim. Hiç abartı yapmadan bir kaç söz söylemek istedim. Bu mesajımı okluyanların da bana katılacağını sanıyorum. Çok yağmurlu bir yaz olması sebebiyle her yer yem yeşil. insanın gözü yeşile doyuyor. Ne varki yaşananlar hiçte bir şeyin değişmediğini gösteriyor. Bir kere insanlarımız bencil bir o kadar da duyarsız. Gurbette görüp alkışladığını yüzler köyde tanınmıyor. Devletin bu içme suyudur diye köye getirdiği suyu tarlasına bir yerden değil üç yerden bağlıyan benim komşum yüzünüz ak olsun. Hala cehaletin en iyi örneğini veren yaşlım yüzün ak olsun. Üçü bir araya gelince komşunun dedikodosunu yapan insanım yüzün ak olsun. bak gidenler bin hasretle dönüyor. Bu hasretimizin biride sana. Kollarınızı açın bize değiştiğinizi gösterin. üzgünüm. Güzellikler yok değil. şavşat ilçe Milli eğitim Şübe müdürlüğüne bakan Nimet Büyük, İlçe tarımda görevli Selim Genç, Çoraklı köyünün muhtarı Atanur Altun’u samimi davranışlarından dolayı kutluyorum. Her şey gönlünüzce olsun.
Anıl Acı

Bende Bu

Anıl Acı - 7 Ağustos 2007 - Genel Mesajlar
Bende bu sitede emeği geçen herkese çok teşekür ediyorum yüreğinıze sağlık diliyorum iyiki varsınız GARKILOPLU olduğum içinde gurur duyuyorum.
SONER ACİ
Şentürk Yılmazlar

ŞAVŞAT ÇORAKLI KÖYÜ

İlçe merkezinden 26.km uzakta olan ÇORAKLI köyü eski ismiyle “GARKULKHEP” olarak bilinir. GARKULKHEP Farscadır. GAR: yapıcı önemli ve yararlı işler yapan yada; yapı ustası anlamına gelir. GARKULKHEP tümü usta ve yararlı işler yapan İSKİT/ SAKA ların KOLK boyu anlamına geldiği ileri sürülmektedir. GARKULKHEP adını bu köye yerleşen İSKİT ler verir. Cunta tepesinde İSKİT/SAKA lara ait temel kalıntılar vardır. 1927 yılında ÇORAKLI Köyü olur. Çoraklı köyünden Şenköy (Şavta), Çermik (Mikelet) ayrılarak ayrı köy olurlar. (1) Çoraklı Köyünün denizden yüksekliği 1470 dir.

Çoraklı köyünde 1932 yılında BABİLVANDA (Cunta tepesinin altındaki düzlük) yapılan okul daha sonra ilk Öğretim olarak köy merkezine taşınmıştır. Öğrencilerin kış aylarında Okula gelmemesinden dolayı Çoraklı Köyüne bağlı KUTLUGÜN (Kediyel) ve GÜNDOĞDU(Gorğiyet) İlk okulları açılarak Öğrenciler eğitimine devam etmislerdir.

Bu iki mahallenin Okulları Öğrenci yetersizliğinden dolayı kapatılmıştır. Çoraklı Köyü İlk Öğretimi Eğitim Öğretimine devam etmektedir.

Çoraklı köyü 1965 yılında Kara yoluyla ulaşıma açılmış 1969 yılında da Köyde Sağlık Ocağı yapılarak Sağlık hizmeti vermeye başlamıştır. 1970 yılında kooperatif yasası ile kurulan Tüketim kooperatifi Şavşat’ın tüm köylerinde kapatılmasına rağmen köyümüzde halen köy halkına ve çevre köylere hizmet vermektedir.1985 yılında köyümüz Elektriğine kavuşmuştur .

Önce tek telefonla görüşmeyi sağlayan Köyümüz 1996 yılında Köyümüzde kurulan santralle tüm köy halkı telefona kavuşmuştur.

Çoraklı köyü yaylası Akdamla Köyü üzerindeki Gürcistan sınırında Sarı Çayır /Katıcuar bölgesindedir.Yaylanın rakım yüksekliği 2200m. (Bagat)

Çoraklı Cami ilçenin eski camilerinden biri olup tamamen ağaç yapımıdır.Medrese üzerindeki ağaç kısmın yapılışına 1327 tarihinde başlanmış (Rumi 1911)ve iki yıl içinde ibadete açılmıştır.Cami içerisi nakış işlemeli olup kullanılan boya eski el yapımı hakiki boyadır.Cami yapımında tüm Çoraklı köyü halkı imece usulu ile ve ustaları Köy halkından (Kadeget mah) Hasan TORUN ve Şen Köylü Kahriman Usta tarafından yapılmıştır. Kutlugün mah. Camiside ibadete açık olup imamı mevcuttur.Gün doğdu mh Camisi ise 1994 yılında çıkan Mahalle yangınında yanmıştır.Mahalle halkı tarafından bir mescit yapılıp ibadete açıktır.

Çoraklı Köyü Gündoğdu mah (Gorğiyet) sınırları içinde bulunan sıcak su kaplıcası ve Maden suyu vardır. Romatizma, deri, cilt, böbrek hastalığı gibi bazı önemli hastalıklara faydalı olduğu bilinmektedir.

NOT:Kaplıcanın gelirleride 1 Haziran 1913 Vakıf Senetli olan Kaplıca Garkulkhep camisine vakıf edilmiştir.

1.Bu tarihi bilgi araştırmacı yazar Mikail BAHÇECİ’nin “Artvin’de Tarihi olgular” kitabından alınmıştır.

Bilgi : Şentürk Yılmazlar
Orhan Altun

HASRETİM SANA

Orhan Altun - 9 Mart 2007 - Genel Mesajlar
SILADAN AYRILIP GURBETTE KALMIŞIZ,
ZAMAN AKTIKAÇA ÖZLEMİNLE YANMIŞIZ,
MEĞER KÖYÜMDE BİZ TEK CANMIŞIZ,
AH GÜZEL KÖYÜM NEÇOK ÖZLEDİM SENİ.......

YAĞMUR YAĞINCA ÇAMURDUR YOLLARIN GÜZÜN,
ÇOK SOĞUK OLUR DIŞARI ÇIKILMAZ KIŞIN,
EN ÇOK SEVDİĞİM ZAMANINDIR BAHARIN,
AH GÜZEL KÖYÜM NEÇOK ÖZLELM SENİ......

EZANLA KALKIP GÜNE ERKEN BAŞLAMAK
KOMŞULARI DOLAŞIP HAL HATIR SORMAK
NE GÜZELDİR BAYAT EKMEKLERİ SUDA HASLAMAK
AH GÜZEL KÖYÜM NEÇOK ÖZLEDİM SENİ .....

BU NASIL MEMLEKET HERAN DEPRESYONDAYIM,
GÜNLER GEÇMİYOR SANKİ BİRTUAF ZAMANDAYIM
SANA SÖZ VERDİM KÖYÜM İLK BAHARA ORDAYIM,
AH GÜZEL KÖYÜM NEÇOK ÖZLEDLM SENİ...

YAZAN: SEDAT - ORHAN ALTUN
Orhan Altun

KÖYÜM

Orhan Altun - 9 Mart 2007 - Genel Mesajlar
BİR YURDUM VAR HERŞEYDEN GÜZEL,
İNSANLARI SAMİMİ DAVRANIŞLARI ÖZEL,
ORASI BİZİM KÖY ORDA HAİNLİK NE GEZER,
BU GÜZEL YERİ BİRDE SEN GÖRMEYE GEL....

BÜTÜN ATALARIMIZ ORDA DOĞMUŞ BÜYÜMÜŞ,
KOMŞULUKLAR VARKİ DOSTLUKLAR NEYMİŞ,
BÜTÜN DERTLERİ BERABERCE ÇÖZERMİŞ,
ESKİLERDE ÇOK SAKİN MÜTEVAZİ KÖY İMİŞ...

HER HAFTA CUMALARI CAMİDE TOPLANMAK,
NE GÜZELDİR KODALARDA GENÇLERLE TOP OYNAMAK,
BİRAZ YAĞMUR YAĞINCA CİCVİ İLE ATEŞ YAKMAK,
ŞİMDİ VARDI KÖYÜMDE HUZURLUCA YASAMAK...

ŞİMDİ BİLİYORUM KÖYDE MEVSİM KIŞ,
TÜM DOSTLAR DİNLENİR YOKKİ YAPILACAK İŞ,
SİZ GENE ATIN BACAYIDA KIRILMASIN KİRİŞ,
UNUTMATIN YOKUŞ OLSADA KÖYÜMDE ÇOKTUR ENİŞ...

YAZAN: SEDAT&ORHAN ALTUN

LÜTFEN ŞİİRİ YAYINLARKEN MISRALARIN SIĞMMAMİŞ OLANLARINI MISRALARA SIĞDIRIN ALTALARA TASMASIN...BİDE ÇORAKLI KÖYÜNÜN TANITIMININ ALTINDAKİ RESMİN ÜZERİNDE YAYNLANIRSANIZ SEVİNİRİM İLGİLERİNİZİ BEKLİYORUMM LÜTFEN ŞİİRİN YAZARI OLARAK YUKARDAKİ İSİM AYNI YAZILSIN...
Mehmet Coşkun

ÇOK ÖZLEDİM BABAM SENİ

GİTTİĞİN GÜN AYLAR OLDU
BAK SAÇIMA AKLAR DOLDU
RÜYALARIM SENLE DOLDU
ÇOK OZLEDIM BABAM SENİ

HASRETİN HASRETE BENZEMEZ
ACIMI KIMSELER BILMEZ
HAYALIN GOZUMDEN HİÇ GITMEZ
ÇOK OZLEDIM BABAM SENI

SANA LAYIK OLAMADAN
DUALARIN ALAMADAN
ANSIZIN GITTIN DÜNYADAN
ÇOK ÖZLEDIM SENI BABAM

AÇTIM SENİNLE GÖZÜMÜ
BİLDİM ATAMI, ÖZÜMÜ
GİTTİN... SOLDURDUN YÜZÜMÜ
ÇOK ÖZLEDİM BABAM SENI

HASRETİN HERGÜN ARTIYOR
DERDİME DERTLER KATIYOR
BAKIŞIN BURNUMDA TÜTÜYOR
ÇOK ÖZLEDİM BABAM SENİ

HAYAT ARTIK BOMBOŞ BANA
DOYAMADAN GITTIN SANA
KALKIP HALİME BAKSANA
ÇOK OZLEDIM BABAM SENI

AFFET OĞLUNU EY..! BABAM
YOK Kİ ŞİMDİ SANA FAYDAM
DUALARIM SENLE HER AN
ÇOK OZLEDIM SENI BABAM

DAĞ’DIN SIRTIMI VERDİĞİM
BAĞ’DIN İÇİNDE GEZDİĞİM
ŞİMDİ BAK;HERŞEY KÖRDÜĞÜM
ÇOK ÖZLEDIM BABAM SENİ

GİTTİNDE BAK ÖKSÜZ BIRAKTIN BENİ
VARMIYDI ACABA SEVMEYEN SENİ
HERGEÇEN GUN DAHA FAZLA ARARIM SENİ
NERDESİN EY BABAM ÖZLEDİM SENİ...ÖZLEDİM SENİ...
Orhan Altun

Degerli Kardesim

Orhan Altun - 1 Mart 2007 - Genel Mesajlar
Degerli kardeşım ZAFER YAŞAR koyumuzle ilgili gondermiş oldugun yazıyı okudum. Teşekür ederim güzel çalışma çıkarmışsın .
Nizam Coşkun

Degerli Kardesim

DEĞERLİ KARDEŞİM ZAFER YAŞAR ÇORAKLI KÖYÜ İLE İLGİLİ YAPMIŞ OLDUĞUN O GÜZEL ARAŞTIRMAN İÇİN SANA TEŞEKKÜRLER EDERİM. İNŞALLAH TÜM GENÇLERİMİZDE SENİN GİBİ KÖYÜNE İNSANLARINA AŞIK OLUR . SELAM VE SEGİLERİMLE. NİZAM COŞKUN
Nizam Coşkun

Su An

Nizam Coşkun - 28 Ocak 2007 - Genel Mesajlar
ŞU AN SAAT 17,21 ÇORAKLI KÖYÜ İLE TELEFONLA GÖRÜŞTÜM KÖYDE 2 METRE KAR OLDUĞUNU VE YOLLARIN AÇILMASI İÇİN ÇALIŞMA OLDUĞUNU ÖĞRENDİM, ÇOK SEVİNDİM AMA HALA ELEKTİRİKLER’DEN ŞİKAYETÇİLER KESİLMELER DEVAM EDİYORMUŞ TABİİ BU BENİ FAZLASI İLE ORADA OLMASAKTA ÜZMÜŞTÜR.YETKİLİLERE SESLENİYORUM LÜTFEN İLGİLENSİNLER. ÇORAKLIDA OTURAN VEYA DIŞARILARDA OLAN TÜM DOSTLARA SELAMLAR.
İsmet Aci

şöyle sessizce şavşatın köylerini, gezdim

İsmet Aci - 6 Ocak 2007 - Genel Mesajlar
Bu gün Cumartesi.oturdum şöyle sessizce şavşatın köylerini, gezdim.mesajlarına baktım. resimlerine baktım. İnsan ister istemez biraz kendinden uzaklaşınca hemen geri dönme ihtiyacı duyuyor. Bende öyle yapıp tekrara Çoraklı köyüne dönüyor tanıdığım isimleri görünce rahat ediyorum.
Çoraklı köyünün yaşımın elverdiği her anını hatırlıyorum. O yüzdende bu gün geldiğimiz noktada geçmişteki büyüklerimize yakışmadığımızı düşünüyorum.
Çoraklıda yada şavşatın tüm köylerinde hayatın her alanında eşe dosta bağlılık var, yardımlaşma var. Şöyle düşündüm. Diyelim ki mevsim kış Bundan otuz sene önce Çoraklı köyü insanı nerde olur. Kışlık ilerinin başında yanlız mı hayır. Üç beş komşu bir arada. Diyelim ki Mevsim yaz. Çoraklı köyünün insanı nerde olur Yazlık işlerinin başında Yanlız mı hayır. Yine bir birine yakın komşular bir arada yani paylaşımcı, yani yardımlaşmayı seven bir insan yapısı mevcut.
Yıllar akıyor, biz büyüyoruz, yaşlanıyoruz. Gurbet çekiyoruz her birimizi. Çok çeşitli umutlarla terk ediyoruz köyümüzü ilçemizi, İlimizi. Gayet doğal görünüyor. Çünkü doyamıyoruz kendi toprağımızda. Bunların tartışlır ıolması elbette benim şu nadaki işim değil.
Başka illerde başka insanlarla tanışıyoruz. Kültütümüz melezlenme yolunua gidiyor. Artık o yılllar öncesinin paylaşımcı yardımlaşmacı gene Çoraklının o güzelim insanları gidiyor, yerine bencil olmuş, sadece kendini düşünen bir insan grubu ortaya çıkyor. Kendimiz bir birine sıkı sıkıya bağlı bir zincir halkasına benzetirsek, halkalar kopyor. Halka koptukça zincirin o dayanılmaz gücü zayıflıyor. Sonra çırpınıyoruz yeniden halkaları bir araya getirmeye. Öz veri adına kendini bu işe adamış dostlarımız inciniyor yok yere.
Bu Cumartesi yolcuğum sürerken öylesine bir iki laf etmek istedim. Yeniden adı olmasada olan bir beraberlik bir eskiye dönmüşlük örneği yaratılması gerekir diye düşünüyorum.
Bu sadece bizim sorunumuzda değil. Bu göçe mecbur olmuş her yöreninde sorunu. Giderek bencilleşme. Surçi lisan ettimse af derim. Mesaj niyetine yazmadığımdan uzun oldu hoş görülür inşallah.
Orhan Altun

Slm Degerli

Orhan Altun - 28 Aralık 2006 - Genel Mesajlar
slm degerli büyuklerim ve değerli site sakinleri elimde çoraklı köyu ve çevre koylerle ilgili birçok doğa harikası resimler var istiyene istediği yerin resmini gonderebilirim. Saygılarımla ORHAN ALTUN
Şakir Yazar

Eline Saglik

Şakir Yazar - 18 Aralık 2006 - Genel Mesajlar
ELİNE SAĞLIK KARDEŞ. orhan ALTUN RESİMLERİN BİR HARİKA KENDİMİ KÖYDE HİSSEDİYORUM SAĞOL OLA SAĞOL.msn yada email adresin warsa yaz.limandaki_deli@hotmail.com sevgiyle kal.
Şakir Yazar

Emica Baba

Şakir Yazar - 9 Aralık 2006 - Genel Mesajlar
Emica baba dostu GÜZEL İNSAN bak o günde yanında yoktum gene beceremedim. BU GÜNDE gene yanında olamadım. Kendimi affetmeyeceğim.
nur içinde yat.ÇOŞKUN AİLESİNİN tüm acılarını yüreğimde paylaşıyorum.
ŞAKİR, BELGÜZAR, ALİŞAN DENİZ YAZAR
Görüntülenen : 25 - Toplam : 128

Garkilop Üye Listesi

A

B

C

D

E

F

G

H

İ

K

O

Ö

S

T

U

V

Y

Z

Şavşat ve Köyleri