Şavşat Mesaj-Tahtası

Tüm Mesajlar

Görüntülenen : 25 - Toplam : 1702
Şavşat.com

Erden Aydın

Erden Aydin

Erden Aydin

Erden Aydin

Erden Aydin

Kenan duydun mu?
Erden geliyor!
Birbirinizi iyi ağırlayın kardeşler.
Birlikte Suloban göğüne doyuncaya dek bakın
Eskileri yenileri tüketinceye kadar konuşun
Metin'ide alın yanınıza
Uzun adımlarla Taşlı yaylaya Cin Dağına gidin
Neney ne ediyer
Tırmanıp Gülgüliperte, Xixaya
Pusun içinde Kapılıkaya iki adım
Balık gölünde nefeslenin
İzo Emiy görmeden dönmeyin
Geldiğimizde sil baştan başlamak şartıyla
O taraftakiler çok olmaya başladılar
Orda kısa bir süre sonra belki
anlatacaklarımızı da tüketeceğiz.
Şavşat.com

Aysel Yucak

Aysel Yucak

1959-2022

1959 yılında başlayan büyük mücadelesi 22 Şubat 2022 tarihinde sona erdi.

Unutmayacağız.

Şavşat.com

Doğan Akhanlı

Doğan Akhanlı

1957-2021
Doğan Akhanlı, 1957 yılında Şavşat-Artvin'de doğdu. Mayıs 1985 ile Eylül 1987 arasında Metris Askeri Cezaevi'nde siyasi nedenlerle tutuklu olan Akhanlı, 1991 yılı sonunda Almanya'ya göç etti. İnsan haklarının savunulmasına yönelik ve ırkçılık karşıtı çeşitli kuruluşlarda görevler üstlendi. Almancadan Türkçeye çeviriler, radyolara programlar, edebiyat söyleşileri, okumalar yaptı ve edebiyat dergilerine yazılar yazdı.
Recherche International adlı kuruluşta araştırmacı ve yazar olarak çalışan Akhanlı’nın tarih ve hatırlama kültürü üzerine yaptığı projeler, birçok ödüle layık görüldü. 1992’den beri Köln’de yaşayan Doğan Akhanlı’ya 2013 yılında "Pfarrer-Georg-Fritze" İnsan Hakları Ödülü, 2019 yılında ise Goethe Madalyası verildi.
Cihangir Kalyoncu

Doğan Akhanlı’yı Kaybettik

Doğan Akhanlı

Şavşatımızın yetiştirdiği yazar Doğan Akhanlı'yı illet bir hastalık yüzünden Almanya'da kaybettik. Abim demekten onur duyduğum insanlardan biri Doğan Akhanlı sende görünmeyenlere karıştın.Her ölüm erken ölümdür ama bu gerçekten erken oldu, köyüne, memleketine hasret gittin abim. 70 li yılların çalışkan, yiğit devrimcilerinden biri olarak yaşayacaksın. Yazdıklarınla bizlere yol göstermeye devam edeceksin. Güle güle abim

Cihangir Kalyoncu

Sezai Turan’ı Kaybettik

Yaklaşık iki aydır hayata tutunma mücadelesi veren Sezai Turan İstanbul' da Başkent hastanesinde yaşam mücadelesini kaybetti.

Eşi Hicran Atabey, çocukları Ceren, Su ve Can, ablaları Engin, Neriman ve Nevin öğretmenlerimize baş sağlığı diliyorum. 

Başımız sağolsun.

Cihangir Kalyoncu

Geçmiş Olsun

Cihangir Kalyoncu - 21 Tem 2021 -

Sezai Turan

Yaklaşık bir ay önce geçirmiş olduğu kalp krizi sonucunda İstanbul Başkent hastanesinde yoğun bakımda yatmakta olan Sezai Turan'a acil şifalar diliyorum

Şavşat.com

Halit Güven’i Kaybettik

Halit Güven

Şavşat'ın mütevazi insanlarından Halit Güven bu sabaha karşı yaşamını yitirdi.

70'li yıllarda Şavşat merkezde birlikte gençlik ve ilk gençlik dönemini geçiren ve 12 Eylül'le birlikte darmadağın edilen o kuşağın belirgin karakterlerinden birisiydi. Samimi, içten, sakin, mütevazi ve güvenilir gibi sıfatları kişiliğinde yan yana getirmiş özel bir insandı. Kitaplar, bilimsel şüpheciliği ve sürekli sorgulayıcı eleştirel bakışı yaşam ve karakterinin önemli bir yanıydı. Bilimsel eleştiriye dayalı toplumsal demokrasi düşüncesi kişiliğiyle harmanlanmıştı.

Babası İhsan Güven, Amcası Ayhan Güven (Qaro Ayhan), Abiyi Özhan Güven, Amca kızları Ayşe ve Çiğdem hep aynı biçimde hayata veda ettiler. Sadece amca oğlu Ali trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Halit Güven - Atilla Öner

Atilla Öner, Nedret Ural (Nedo), Uğur Hamşioğlu, Doğan Hamşioğlu, Adnan Keskin, Zeki Ciner (Quda) ve Ali Güven (Kuş) gibi yakın arkadaşlarımızın kaybı yaşamımızdan çok şeyleri alıp götürmüştü. Her giden arkadaşımızla yaşamımızın bir parçası da gidiyor. O kuşağın temel karakteristikleri o on yılda biçim aldı ve tüm yaşamları doğrudan o on yılın damgasını taşıdı. Tabi ki bir insan öncelikle içinde yaşadığı zamanla, yaşadıkları ve birlikte olduğu çevresiyle kendini anlamlandırır. Yaşamımızın ve bilincimizin bir parçası daha Atilla, Nedret, Uğur, Doğan, Adnan, Zeki ve Ali'nin kayıplarında olduğu gibi Halit Güven'le birlikte kopup gitti. Çok üzgünüz.

Ailesi, yakınları ve hepimizin başısağolsun...

Yarin (1 Haziran) Çamlica Mezarliğinda saat 12 de toprağa verilecektir.

Şavşat.com

savsat.com üyelerine...

Sitemiz tam bir güncellenme sürecinden geçiyor. Server, veri, kodlama altyapısı gibi web ara yüzü de değişti. Halen daha bu değişim sürüyor. Üyelik yapısında değişimler gerçekleşti. Üyelik bilgilerini güncellemek isteyen üyelerimiz ve bu dönemde sitemize yeni üye olmak isteyenler info@savsat.com  üzerinden bize mail atın.

Yeni üyelik sistemi eski verileri kullansa da üyelik altyapısı için veri güncellemesi gerekiyor. Üyelik sistemimizi kullanmak istiyorsanız info@savsat.com mailinden bize ulaşın.

Sema Özeren

Bu Site Issız Kalmasın

Sema Özeren - 25 Şub 2016 - Genel Mesajlar

Merhabalar,

Değerli Site Yöneticileri ve Değerli Üyeler;

Kıymetli paylaşımlarıyla takip ettiğim ve önemsediğim ilk gözağrısı bu sitenin bu kadar sessiz ve ıssız oluşu üzücü. Artvin gündeminin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde burası niye bu kadar ıssız. Sosyal paylaşım ağlarına ağırlık verildiğinden heralde diye ancak, geçmişten geleceğe ve güncel haberleriyle, duyurularıyla etkinliğini sürdürmeli bu güzel site diye düşünüyorum.

Site yöneticilerinden bir de rica; İlk zamanlarda bu siteyi açtığımızda fonda bir müzik olurdu. "Sigarami Yandurdum" lütfen aynı müziği tekrar koyarmısınız.

Nusret Erişti

Ölüm İlanı

Cenazemizi 29 Mart Pazar gunu Ankara Karsıyaka mezarlığında 5. kapı içerisindeki camide kılınacak oglen namazına muteakip defnediyoruz.

Bahçelievler'deki evimizin onunden sabah 11’de ücretsiz otobuslerimiz kalkacak ve defin sonrası mezarlıktan geriye tekrar servis sağlanacaktır.

Katılmak isteyenler için Bahçelievler 81. Sok. No.:6 4. Cadde (Kazakistan Cad.)önünden saat 11 de otobüs kalkacaktır. (T.Halk Bankası önü.)

isa Gül

Başsağlığı

Artvin İli Şavşat ilçesi Meydancık Nahiyesi Oba Köyünden Ali Durmuş un vefatı ile köyümüzden bir eski çınarın daha yok olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Rahmetlinin mekanı cennet olsun Ailesine Mevla’m sabır ihsan etsin sağlıklı üzün ömür nasip etsin.

İsa Gül

Şavşat.com

Azim Keskin

Sen de çıkar
göğsünün kafesinden yüreğini;
şu güneşten
düşen
ateşe fırlat;
yüreğini yüreklerimizin yanına at!

Şavşat.com

Azim Keskin’i kaybettik

Azim Keskin’i kaybettik. Ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Yarın (20 Haziran) sevenleri tarafından uğurlanacak.

Battığımız dalgalardan
Yükselecek olan sizler
Zaaflarımızdan söz ederken
Unutmayın
Karanlık çağı da
Sizlerin kurtulmuş olduğu.

Yürüdük ya, pabuçlardan çok ülke değiştirerek
Sınıf savaşlarının ortasında, çaresiz
Haksızlığın olup öfkenin olmadığı yerde.

Biliyoruz halbuki:
Aşağılıklara duyulan nefret de
Bozar şeklini yüzün.
Kısar sesi haksızlık karşısındaki
Öfke de. Ah, güleryüzlülüğe
Ortam hazırlamak istemiş bizler
Güleryüzlü olamadık kendimiz.

Sizler fakat, geldiğinde vakit
İnsan insanın yardımcısı olduğu Zaman.
Hatırlayın
Hoşgörüyle bizi.

Barış Küçük

Savsat.com

Sevgili Savsat.com yöneticileri;

Türkiye ve bölgemizin gündemi bu kadar hareketli ve yoğun ilen neden yıllardır bu site güncellenmiyor ?

En kısa sürede eski hereketliliğine dönmesi dileğimle...

Şavşat.com

Şevket Aydını Kaybettik...

Dişçi Şevket Aydın’ı kaybettik. Ailesi, tüm dost ve yakınlarına başşağlığı diliyoruz.

Erden Aydın, Cihangir Kalyoncu, Fehamettin Aksakal, Nedret Ural, Bülent Karasomanoğlu, İsmet Kara, Zeynep Karaosmanoğlu, Emin Karaosmanoğlu, Gülcan Karaosmanoğlu, İbrahim Karaosmanoğlu, Hafız Karaosmanoğlu

Cihangir Kalyoncu

Adnan Keskin

Adnan Keskin

Hayatın acı gerçekleri gelir bir gün vurur ummadığımız bir anda. Bugünde onlardan biri oldu benim için.

ADNAN KESKİN’ in ölüm haberini almak beni çok üzdü.

Yıllarca dostluk ve komşuluk içinde yaşadığımız KESKİN, AYDIN, ALTUN ailelerine başsağlığı dilerken acınızı yürekten paylaşıyorum.


Cihangir Kalyoncu

Bülent Karaosmanoğlu

Acımız Büyük...

Erkan’dan Ensar’a, Nurhan’dan Hasan’a, Özbil’den Taner’e, İbrahim’den Kenan’a tüm arkadaşlarımızın acıları ve inançlarımızla başbaşa-yapayalanızız. Kardeşimiz Adnan Keskin’i kaybettik. Bir kaç yıl sonra gelecekti, bekliyorduk. Erken bir geliş bu. Uzun yıllar sonra bir kez soluyamadan havasını çok sevdiği topraklarda sonsuz sessizliği ile buluşacak.

Muzo’lu kelebek uçuyor fırtınada:
bütün gündönümünün ağı,
zümrütlerin donmuş sürüsü,
her şey uçuyor bu şimşek parıltısında,
havanın son sonuçları sürülüyor öteye
ve yığılıyor yeşil etaminlerin yağmuru,

zümrüdün ürkütülmüş çiçek tozu:
uyuşturan kokudan yapılma büyük kadife yaprağı
düşüyor fırtınanın mavi sahiline,
birleşiyor düşmüş, topraksı mayalarla,
geri dönüyor evine yaprakların memleketine.

Arkadaşları adına B.Karasomanoğlu

Polat Aydin

Şavşatım

Polat Aydin - 4 Ekim 2013 - Etkinlik-Davet

Şavşatım hasret ve özlemle doluyum. Sana kavuşmak ne zor bir olaymış. Sanki pıranga vurdularda kıpırdayamaz olduk. Çok istediğim halde sensizim işte. Özlemlerimle seni selamlıyorum Yeşil Şavşat.

Polat Aydın

İbrahim Altunal

Sel baskınları

Değerli Şavşatlı hemşehrilerim.4 yıl önce 5 vatandaşımızı kaybettiğimiz ayni derede tekrar sel baskını olduğunu öğrendim çok şükürki bu sefer her hangi bir can kaybımız olmamış.Bu sele maruz kalan hemşehrilerimize çok geçmiş lsun diyorum.

Değerli şavşatlı hemşehrilerimiz 4 yıl önceki sel baskınının hemen ertesi o derenin ıslahı için çok karşı çıktığımız HES lerden tamamen güvenlik amaçlı yapılmak istendi ancak ilçemizdeki bazı hemşehrilerimizin İSTEMEZUK çu tavırları yüzünden engellenmek istendiğini biliyormuydunuz.Yapılan her şey kötüdür eğer karşı fikirli yöteciler yapıyorlarsa.Bu böyle olmamalı. bu günlerde ilçemizde çevre yolu yapıldığını öğrendim ne kadar güzel bir yatırım

yıllardır tek cadeden hem transit geçit yolu hemde ilçemiz halkının geçiş güzergahı oluyordu özellikle yaz mevsiminde ilçemizin nufusu 3-4 katına çıkıyor trafik keşmekeşi oluyordu belediye başkanımızı kutluyorum çok güzel bir karar almışlar .Bütün hemşehrilerimizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum allaha emanet olunuz

Emrah Uzun

REGAİP KADİLİ

Emrah Uzun - 16 May 2013 - Kutlama-Bayram

SEVGİLİ HEMŞERİLERİM VE SİTE EMEKÇİLERİM HERKESİM REGAİP KANDİLİNİ KUTLAR SAĞLİK MUTLULUK HUZURDOLU NİCE KANDİLER GEÇİRMENİZİ YÜCE RABİMDEN NİYAZ EDER SAYGILAR SUNARIM. EMRAH UZUN

Naci Demir

Küplüceliler Taş Ocağı İstemiyor

Naci Demir - 10 May 2013 - Etkinlik-Davet

Köyümüzde yapılması planlanan Küplüce Kalker ve Taş Ocağı ile ilgili Yürütmeyİ Durdurma istemli Davamız Rize İdare Mahkemesi,nin GÖREVSİZLİK kararına binaen Trabzon Bölge İdare Mahkemesine aynı istemle DAVA açtık.Şavşat ın Doğasına Çevresine , Tüm Hayvan ve İnsan yaşamına olumsuz etkileri olacak.Bu FAALİYETİN DURDURULMASI için Hukuki ve Toplumsal mücadelemiz devam edecektir.Tüm Dostlarımızın bu anlamlı Mücadelemize DESTEK vermelerini İSTİYORUZ.

iSTANBUL da ve SİNKOT’ ta Etkinliklerimiz devam edecektir.

19.MAYIS 2013 Pazar 08:00-19:00 SAATLERİ ARASINDA GELENEKSEL PİKNİK ŞENLİĞİMİZDE KAYABAŞI 2.KAPI-A-3 BÖLGESİNDE BİRARADA OLACAĞIZ.TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR.

Derneğimizin Sefaköy deki Merkezinden sabah 07:30 da Otobüslerimiz hareket edecektir.

Şavşat Küplüce Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu

İLETİŞİM.05495622941 - 05073960197


Görüntülenen : 25 - Toplam : 1702