Mesaj-Tahtası Nurbay Dede

Tüm Mesajlar

Görüntülenen : 10 - Toplam : 35
Nurbay Dede

Ölümsüz Ölüm

Yaşamak, var olmakla, yok olma arasında bir köprü. Mesafesi çok kısa, tahmin oldukça göreceli. Veliköyünün Çok Değerli Eğitimcileri, Emekli Öğretemler Besim YİĞİT ve Muharrem TORUN’un; beklenmedik bir anda, yaşama veda ettiklerini büyük üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Yiğit ve Torun Ailelerine, sevenlerine, dostlarına ve Veliköylülere başsağlığı dilerim. Nurbay DEDE
Nurbay Dede

Bayram ve Sevinç

Nurbay Dede - 10 Aralık 2008 - Kutlama-Bayram

Bayram, sevgi ve mutlulukların en doruk noktaya vardığı günlerdir. Sevgi ve saygının önde, dargınlık ve nefretlerin yok olduğu günlerdir. Mutluluk özgürce yaşamda gerekli koşulların oluştuğu andır. Bu duygularla, Herkesin Kurban Bayramını kutlar, yaşadıkları her günün mutluluk dolu olmasını dilerim.

Nurbay DEDE

Nurbay Dede

Değerli Çoraklı Köylüler,

Nurbay Dede - 22 Aralık 2007 - Etkinlik-Davet
Bizler ağaç dallarında tomurcuk açan. Sonra yeşeren ve rüzgara tahammül edemeyerek çevreye saçan yapraklar gibi gurbete savrulmuş,  yaşamın öncü duraklarında parçalanmamak için hedefimize varacak fertleriz. Ama hedefe varmada solmaya başlasak da, parçalanmadan bütünlüğümüzü muhafaza etmek durumuyla, çevresiyle el ele, yüz yüze mücadelenin eşiğinde varlığını sürdürenleriz. Bu varlık insanları sevme varlığıdır, yaşamın devamlılığındaki direnmedir.
Şunu çok iyi biliyoruz ki; büyükleri saymak, küçüklerimizi sevmek asli görevlerimizdendir. Bu görevlerin yerine getirilmesi, görev hedefindeki kaynakların tanınması ile oluşacaktır. Bu tanıma, anavatandan ayrılarak, yaşam için geldiğimiz büyük şehirlerin kesif işleyişinde belirli aralıklarla da olsa; bir araya gelmekle mümkün olduğu bilinen bir gerçektir.
Bunun için siz değerli köylülerimiz, sevinç ve mutluluklarımızın paylaşımcıları olarak hepimiz; bayramlarda, düzenlenen özel günlerde, düğünlerde bir araya gelme ihtiyacı hissediyorsanız,  Evet ! Birlikteliğe ihtiyacımız vardır. En azından aynı yörenin havasını teneffüs etmiş, suyunu içmiş, yöre kültürünü taşımış birileri olarak “Bizler birer bütünüz." Diyelim.  Bu bütünlüğümüzü bir arada coşarak, selamlaşarak, tokalaşarak, tebessümle yüzlerle mutlulukları paylaşarak, kahkaha atarak, özlem çığlıkları ile haykırarak kutlayalım.    "Hayır! Buna gerek yok." Diyebiliyorsanız da, düşüncelerinizi belirtmeyi borç bilerek açıklamadan vazgeçmeyiniz.
Gençler, geleceğe örnek teşkil edecek değerlerde bir araya gelelim, tanışalım, özgür düşünceli, paylaşımcı benliklerimizi yapacaklarımızla özdeşleştirelim, daha çok bir arada olmanın yollarını bulalım. Bireyler olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirelim. Sorumluları, gerektiğinde eleştirelim.
21 Aralık 2007 Günü Akdeniz Düğün Salonunda tekrar bir arada olmak hepimizi mutlu ettiğini katılımcıların gözlerinden, yüzlerdeki gülümsemelerden okunduğu bir gerçeği ile, yapılanların eliştirilmesi, yapılacaklardaki hataların azalacağı, daha iyilerin yapılacağı hareketle, düşüncelerimizi de paylaşma dileğiyle;
İyi niyet, sevgi, hoşgörü ve birliktelik özelliklerinizden dolayı bayramlaşma toplantısının düzenlenmesinde emeği geçenlere, katılımcılara, katılmak isteyipde çeşitli nedenlerle aramızda bulunmayan ama gönülleri bizlerle olan Tüm Çoraklı Köylülere,  teşekkür eder, gönlünüzce olması gerekenlerin gerçekleşmesi dileğiyle tekrar bayramınızı  kutlar en derin sevgi ve saygılarımla sağlıklar dilerim. 21.12.2007
Nurbay DEDE
Nurbay Dede

Kurban Bayramı

Nurbay Dede - 20 Aralık 2007 - Kutlama-Bayram
Değerli Köylülerim, Kurban bayramınızı kutlar, sevgi, saygı, hoşgörülü hice bayramlar, sağlıklı yıllar dilerim.
Nurbay Dede

Bayram Kutlaması

Nurbay Dede - 12 Ekim 2007 - Kutlama-Bayram
Çoraklı Köyünün güzel ve sevecen insanlarının ramazan bayramını kutlar, sevgi ve özlem dolu selamlarımızı iletir, herşeyin gönüllerince olmasını dileriz.
Nurbay Dede

Köyümüzü Sevenler

Nurbay Dede - 2 Ekim 2007 - Genel Mesajlar
Ele alınan her konu derinlemesine irdelenmesi gerekir. Herşeyin oluşumu ve akışı içerisindeki efsanevi gelişmeler detaylıda olmasa nedenleriyle oluşumların araştırılarak veriler doğrultusunda değerlendirilmesi, yorumlanması ve genellemeye bırakmadan problemlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu felsefe çerçevesi içerisinde İstanbul’da bulunan Çoraklı Köylüler, en azından "Çoraklı Köyündenim" diyebilenler söz bazında da olsa oluşturulan birlikteliğin yaşamasında katkılarını esirgememeleri, en azından engelleyici olmamaları da bir katkı olarak nitelendirilebilmesi açısından olumlu da olmasa hareketlilik bekliyoruz. Bu konuda susuldukça herkes susuyor. Dinlenme ayı olarak adlandırılan Haziran ve temmuz ayları sonu itibariyle tatilden ve izinden dönen değerli kişiler Eylül itibariyle konuyu ele alıp dernek yada Sosyal bütünlüğü oluşturacak bir olguyu belirleyecek sözlerini hiçkimse yerine getirmedi. Sessizlik hiç bozulmadı. Suskunluk iyiye işaret olmayan bir durumdur. Hareket ve ses bekliyoruz. Herkese selam ve sevgiler. Herşey kişilerin gönlünce olsun ama birliktelik ve bütünlüğü bozma istekleri hiçkimsenin gerçekleşmesin. Sağlıkla kalınız. Kalpler hep iyiyi , sevgiyi yansıtsın. Taşkınlıklar kalp sevgi ve Çoraklı Köyü sevgisi taşkınlığı olsun.
Nurbay Dede

İlimdar Dede

Karadenizin amansız hastalığı kanser, çirkin şamarını hep güleryüzlü, sevecen, iyiliğini esirgemeyen İlimdar DEDE’ye vurdu.

İlimdar DEDE, bir yıldır mucadele ettiği bu hastalığa yenik düşerek, 14 Mayıs 2007 günü hakkın rahmetine kavuşmuştu. Kendisine Allahtan rahmet, ailesine, çocuklarına, sevenlerine sabırlar ve başsağlığı dileriz.

Nurbay DEDE ve Ailesi
Nurbay Dede

Insanlari Seven

İnsanları Seven Değerli Eğitimci, yıllarını hakların yerine getirilmesinde mücadele veren Enver KARAGÖZ sevenlerine veda etti. Ölmedi, çünkü kalplerde düşünceleriyle yaşayacaktır. Düşünceleri, örnek kişiliği insanlar var oldukça sürecektir.

Evet! Çoraklı Köyünün bağrından vatan, millet, insanlık, sevgi, eşitlik, özgürlük ışıltılarıyla koparılan değerli insan, halktan yana, eğitimci Enver KARAGÖZ Devrim ve demokrası yönündeki mücadelesinde Düşüncelerine atılan şamarın etkilerine karşı direndi. Ama beden olarak yenik düştü.

Değerli insan Enver KARAGÖZ’ün ölümü hepimizi mateme boğdu. Kendisine rahmet, eşine, çocuklarına, kardeşlerine ve KARAGÖZ Ailesine, sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Nurbay DEDE
Nurbay Dede

Pato Nine

Şavşat’ın Çoraklı Köyünde 1909 Yılında doğan Fatma TORUN (Pato Nine), asırlık yaşam için mücadele ederken sağlam çınar anı kalp yetmezliğinden Kırklareli İlçesi Çerkezköy’de 27.01.2007 akşamı yaşamını yitirmiştir. 28.01.2007 Günü Çerkezköy’de Merkez Camiinde kılınan öğle namazına müteakip toprağa verilmiştir. Yakınlarına başsağlığı. Kendisine Allahtan rahmet dileriz. Yaşamın zorluklarının günden çıkmazı sergilediği söylenmekte, çaresizliklerle ilişkilendirilmektedir. Ancak, şu bir gerçektir ki; mutluluğun olduğu yerde sevgi, sevgi ile birlikte de bir şeye bağlanma, varlığını kabullenme, gelecekle umutlanma vardır. Gerçekten, Çoraklı Köylüler, Şavşatlılar, Artvinliler birbirlerini seven insanlar. Paylaşmada fedakâr hareket eden insanlar. Özgürlüğün yaşamasında ve yaşatılmasında yargılamazlar.

Şair Bülent ECEVİT’İN dediği;
"Tekerleği dönüyordu çağların,"
"Yaklaşıyordu bize doğru,"
"Bir yaratılmamış yarın."
"Ne ölmek gelir gönlümüzden"
"Ne yaratmak gelir elimizden."
Bütün bunlar gibi herşeyin belirsizlik içerisinde başı ve sonu upuzun bir sonsuza uzanmaktadır.

Sadece yakın olduğumuz hissi ile,
Mevlana’nın dediği gibi;
"Sevelim sevilelim"

İnsanlar bizim insanlarımız, herkesi sevelim, ölüm arkamızdan da gelse, birlik olalım. Herkesin duygusal yönlerinin düşünce ve sevecenliklerinde daha ağır olması temennisiyle!
Nurbay Dede

Sevgili Çoraklı Köylüler

Nurbay Dede - 30 Aralık 2006 - Kutlama-Bayram
Bayramlar o kadar büyülüdür ki, geleceği zaman bir yıl olarak beklenmektedir. Bu bekleyiş yeni yıl içinde aynı süreyi kapsamaktadır. Bir yıllık bekleyiş hem kurban bayramını, hemde yeni yılı birlikte getirerek yaşamımızdaki mutluluk gülücüklerini bir arada taddırdı. Kışın soğuğu karşısında sıcacık karşılamaya vesile olacak kursban bayramı ile 2007 yeni yılın tüm insanlara, Çoraklı Köylülerine sevinç, sağlık ve bereket getirmesini diler, herkesin kurban bayramını ve yeni yılını kutlar, herşeyin gönüllerince olmasını dilerim.
Özellikle İstanbul’da oturmakta olan Çoraklı Köyünün değerli insanları arasında dayanışmanın çok sıkı olduğuna inandığımız, ama içten girerek birlik ve baeraberliği yok ederek bu birliğin halkalarını zayıflatmadaki çabalarında başarılı olanları da özellikle kutlarım. Her yıl alışkanlık haleni gelen bayramlaşmalar, " belkide olmayacaktır" diye düşünenler olabilir. Ama şunu bilelim ki; Çoraklı köylüler, sevecen sevgi dolu, dayanışmalarda öncü, zorlukları kucaklayan, sabırlı ve dürüst hareket ektmesini bilen azimkar insanlardır. 31 Aralık 2006 Kurban bayramını bir arada kutlamak amacıyla bu yıl bir araya gelememenin belirli nedenleri var. Şartlar bunu gerektiriyor. Ama inanıyorumki bir sonraki bayramlarda ve pikniklerde yine beraberiz Herşey gönlünüzce olsun.
Çoraklı Köyünün değerli insanlarını canı görnülden selamlıyor, saygılar sunuyorum.

Nurbay DEDE
Görüntülenen : 10 - Toplam : 35