Mesaj-Tahtası Turgut Gümüş

Tüm Mesajlar

Turgut Gümüş

Alot

Turgut Gümüş - 12 Aralık 2005 - Genel Mesajlar

Eskiden çamaşır deterjanının olmadığı hatta sabunun olmadığı Türkiye’nin savaşlardan yeni çıkmış dönemlerinde Otluca köyünün çok ayrı bir yeri vardı. Kil yani köyde ona ‘‘alot ‘‘ derler, çamaşırları yıkayıp temizlemenin en iyi yollarından bir tanesi imiş. O yıllarda komşu köylerden insanlar öküzarabası ile gelip ‘alot’ çıkarmak için konaklar sepetlerini dolduruncada köyü terk ederlermiş. O yıllar çok gerilerde kaldı. Şimdi çeşidi çok olan çamaşır yıkama deterjanları , çamaşır suları piyasad bol miktarda bulunuyor dolayısıyla hiçkimse Satapliya’ya ‘alot’ çıkarmaya gelmiyor. Köyden geçen derelerde yıkanan çamaşırlar, çamaşır yıkamak için kurulan kazanlar, hazırlanan yemekler birer güzel anı olarak tarihteki sayfaları süslüyor. Günümüz insanı artık modern çamaşır makinalarını kullanıyor. Köy yeri deyip geçmeyin şehirde olan bütün elektronik eşyalar aynen artık köylerdede var. Buda eskiden yamalı elbise giyen insanlarımızın hayat standardını gösteriyor.

Turgut Gümüş

Mahmut GÜMÜŞ’ü kaybettik

Satapliya köyünden Mahmut GÜMÜŞ’ü 03.10.2005 tarihinde Trabzon Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesinde yaşama döndüremedik ve kaybettik.

Toprağı bol mekanı cennet olsun.

Turgut Gümüş

TEŞEKKÜR

Satapliya (Otluca) köyünde ikamet eden babam Mahmut GÜMÜŞ 1 Aralık 2004 tarihinde ağır bir şekilde hastalanmış ve komaya girmiş köylerde 112 Acil Sağlık Ekibi olmadığı için : Muammer KAYA tarafından Şavşat Devlet Hastanesi’ne oradanda Artvin Devlet Hastanesi’ne götürülmüştür. 19 gün Hastane’de yatan babam 20.12.2004 tarihinde taburcu olmuş ve sağ salim köyüne dönmüştür. Emeği geçen Muammer KAYA’ya , Şavşat Devlet Hastanesi Acil çalışanlarına ve Artvin Devlet Hastanesi Acil çalışanları ve Dahiliye Servisi çalışanları özellikle Doktor Yasin Beye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.