Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
08 Nisan 2020 15:24

Son 25 Üye

Osman Dündar

ENİS KUMAŞ

TURHAN TÜREMEN

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı


Suloban
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Hukuk yoksa devlet de yok...

Şavşat.Com Web Ekibi / 10 Temmuz 2008 17:28

İbrahim Kabaoğlu

Görüş almak için arayan Habertürk ulaştırdı haberi 1 Temmuz sabahı: sabah operasyonu ile, 22 kişi gözaltına alınmıştı. “İnsan hakları savunucularının korunması: dayanışma nasıl yaratılır?” konulu yuvarlak masa toplantısına girmek üzereydim. Türkiye’nin Pakistan-Tunus hattında yer aldığı, oturumda ortaya konuyordu. Sonraki gün ise, işkencenin giderek yaygınlaştığı... Kısacası, İnsan Hakları Dünya Forumu’nda “Avrupa’daki” Türkiye’nin yeri, daha çok Afrika-Asya ekseninde görülüyordu.

Yoğun insan hakları (İH) tartışmaları, İstanbul’a dönünce, yerini “çete-devlet-hukuk” atışmalarına bırakacaktı. C. Dündar’ın “Ergenekon Savcısının Odasında 2.5 saat” başlıklı yazısını (Milliyet, 05.07.’08) okuyunca, bellek bobini geriye doğru sarıldı: Ankara Savcısı çağırmıştı. 3 Şubat 2005’te, yaklaşık 2 saat içeride kaldığına göre, B. Oran, Savcıya hayli bilgilendirici açıklamalar yapmış olmalıydı. Ben girdiğimde, Av. O. Aydın, “Savcılık hakkınızda re’sen soruşturma açmış” deyince, ifade vermekten vazgeçtim. İHDK Başkanlık görevimi, yasal çerçevede ifade özgürlüğü yoluyla yerine getirdiğimi belirterek, Savcı N. Türkaslan’a bir kitap ve birkaç belge bırakıp, hızlıca odasından ayrıldım.

Aradan 9 ay 10 gün geçtikten sonra, hakkımızda 5’er yıl hapis istemiyle dava açıldı. Fakat, davadan birkaç gün önce Ankara Başsavcısı H. Boyrazoğlu, bir kokteylde, Ekim 2005 için verilen AB ile müzakere sürecine de yollama yaparak, her şeye rağmen Kaboğlu ve Oran hakkında dava açılacağını dillendiriyordu.

Türkiye’de hukuk devletinin kurulabilmesi, çete ve darbeciliğe karşı ortak bir iradenin varlığını gerektirir. Her türlü suç örgütüne ve antidemokratik girişime karşı mutabakat yokluğu, sadece demokrasi üzerindeki oydaşma zayıflığı veya otoriter faşist eğilimlerin yaygınlığı ile açıklanamaz. Gerçi Hükümet’i kuran siyasal çoğunluğa yöneltilen eleştiriler, kimi zaman demokrasi karşıtlığı olarak gösterilir.. Bu saptırma, seçim yoluyla iktidarı elde eden çoğunluğun, demokrasiyi sindirme derecesi ile doğru orantılı.

İfade özgürlüğü, rejime karşı olmakla, hükümet’e karşı olmanın ayırt edici ölçütü. Muhalifler, hükümet’in politikalarını en ağır biçimde eleştirebilir. Demokrasinin özü, budur. Günlük politik kaygıların dışında olan İH savunucuları ise, bir adım ileride yer alır. Onların sorunu, iktidara karşı ya da yandaş olmak değil, kimden gelirse gelsin, İH ihlâlleri.

Muhalifler-taraflar ayırımı ile İH savunucuları arasındaki fark, birincilerin, saflarını mağdur eden-edilen ilişkisine göre belirlemeleri. Örneğin, Ergenekon operasyonlarına hukuk adına karşı çıkanlar, başka ihlâller söz konusu olduğunda seyirci kalıyor veya açık/örtülü biçimde onaylayabiliyor. Ya da, tersi bir duruma tanık olmak mümkün. İH savunucuları ise, böyle bir ayrım yapmaksızın, kaynağı ve hedefi kim olursa olsun, her türlü ihlâle karşı çıkar. Nitekim A. Gül, Aralık 2003’te Irak savaşına karşı beyanatımı yadırgadığını ifade edince, yanıtım açık olmuştu: “Eğer İHDK bir İH meclisi ise, İH’na aykırı eylem ve işlem, ister yürütmeden, ister yasamadan ve ister yargıdan gelmiş olsun, buna karşı çıkmak bizim görevimiz”.

Unutmayalım ki, İH ihlâlinin mağduru masum bir kişi olabileceği gibi, suçlu, hatta terörist de olabilir: sanık hakları. İşte burada, hukuk öne çıkıyor. Eğer hukuku arka plana atarak, sadece “demokrasi” adına ülkeyi darbecilerden temizlemeye çalışırsak, varlık nedeni “insan hakları” olan (Any, m. 14) devletin kendisi, tam tersine çeteleşmeye kayar. Aslında, resmî görevlilerin kişisel sorumluluğuna yönelik Anayasal normların amacı, yetkilerin hukuk çerçevesinde kullanılmasını güvencelemek. Örneğin, hürriyet ve güvenliği ihlâl edilenlerin uğradıkları zarar, “tazminat hukukunun genel prensiplerine göre, Devletçe ödenir” (m. 19). Bu ve benzeri ihlâllerde, “devletin sorumlu olan ilgili görevliye rücu hakkı saklıdır” (m. 40/son). Benzer sorumluluk için bkz. m. 129/5, 137. Amaç, hangi konumda bulunursa bulunsun, devlet adına hareket eden görevlilerin eylem ve işlemlerini belli sınırlar ya da kayıtlara bağlamak. Zira devlet, her şeyden önce hukuk kuralları demek.

Neden çok dikkatli olunmalı? Öncelikle, iktidardaki parti, resmî adından hareketle AKP kısaltmasıyla hitap edenlere bile, kendisine sonradan yakıştırdığı “Ak Parti” demedikleri için kızıyor. Bu halet-i ruhiye, bırakın muhalifleri, İH savunucularını dahi tasfiye sonucunu doğurabiliyor. Öte yandan, 1980 darbecileri dimdik ayakta, ama onlara karşı iddianame hazırlayan Savcı Kayasu’yu, meslekten edebiliyor. Bu nedenle, “darbeci avı”nda politika güdümündeki yol ve yöntem, demokrasiyi kurtarmaz, ama hukuku bitirebilir.


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Politika

Ben Ülke Yöneti ...

Namlu İle Satra ...

Doğan Hamşioğlu ...

Hopa ve İki 12 ...

120 bin sıra ne ...

Sınıfsal Bakış ...

Sayın Faruk KAL ...

Deprem Tehlikes ...

Netekim Evren P ...

CHP Nedir? Ne D ...

Neden DTP Kapat ...

Denge bozulmaya ...

12 Eylül İstati ...

Siyaset Sektörü ...

Eminağaoğlu: Da ...

Nevruz Nedir ? ...

12 Eylül Tanığı ...

Kadınlar Günü v ...

Dünyanın Aynası ...

Küresel Krizler ...

Yeni Dünya Düze ...

Siz Kimi Kandır ...

Deniz Feneri Sö ...

12 Eylül ...

Yeni İki Kutupl ...

Hukuk yoksa dev ...

ABD’nin y ...

1 MAYIS ...

Takkiye Amerika ...

Türkiye’d ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6778 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları