Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
20 Mart 2019 06:08
Son 25 Üye

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Selçuk Gündüz

Ali Osman Yıldız

Özgür Çelik

Foto Galeri / Turgut Keskin
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

IPTV için geri sayım

Şavşat.Com Web Ekibi / 12 Mart 2008 03:37

Türk Telekom’un, internet üzerinden televizyon yayınının yapılmasına olanak sağlayan IPTV altyapısı için firmalardan teklif aldığı kaydedildi. Halen Türk Telekom tarafından deneme çalışmaları yürütülen ve 2008’in son aylarında başlatılması beklenen IPTV için kurulacak altyapı ile 1 milyon kullanıcının destekleneceği bildirildi. Türk Telekom’un TTnet adlı şirketine abone olacak IPTV kullanıcılarının, televizyon yayınının yanı sıra sesli görüşme, internet erişimi gibi hizmetlerden paket halinde yararlanacağı belirtildi.

KABLO TV’YE RAKİP
Türk Telekom, Internet Protokol Televizyon (IPTV) olarak bilinen ve genişbant internet üzerinden televizyon yayınlarının televizyon aracılığıyla izlenmesine olanak sağlayan teknoloji için çalışmalar yürütüyor. Halen Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi ile Japonya ve ABD'de kullanılan ve kablo TV'ye de rakip olması beklenen IPTV’nin televizyon izleme ve iletişim araçları alışkanlığında da büyük değişime yol açacağı belirtiliyor.

Cisco Systems Türkiye Genel Müdürü Erkan Akdemir, Türk Telekom’un IPTV altyapısının kurulması için şirketlerden teklifleri aldığını ve Cisco’nun da teklif sunduğunu belirterek, Telekom yönetimin karar aşamasına geldiğini bildirdi. Akdemir, 2008 yılı sonuna kadar Türkiye’nin IPTV ile tanışacağını söyledi.

Akdemir, Türk Telekom’un şirketi olan TTNet’e abone olacak IPTV kullanıcıların aylık ücret karşılığında televizyon yayınlarına ulaşacağını belirterek, kullanıcıların “set top box” olarak tabir edilen yeni cihazlar alması gerektiğini kaydetti. Dünyanın çeşitli yerlerinde yürütülen IPTV hizmeti için kurulan altyapıların en fazla 600 bin kullanıcı için tasarlandığını ifade eden Akdemir, Telekom’un kuracağı altyapının ise 1 milyon izleyiciyi hedeflediğini ve bu nedenle alanında en büyük proje unvanını alacağını vurguladı. Telcom, E-kolay ve Superonline'ın da IPTV projeleri ile ilgilendiklerini ve bu yönde çeşitli hazırlıklar yaptıklarını kaydeden Akdemir, telefon görüşmelerinin giderek ucuzladığı tüm dünyada internet, telefon ve televizyon yayıncılığının artık tek pakette toplanmasının sistemin popülerliğini artıracağını vurguladı.

ANKESÖRLÜ TELEFONA İNTERNET
Öte yandan Türk Telekom ile Cisco’nun ankesörlü telefonların üstüne kablosuz internet bağlantısı (Wi-Fi) kurulmasına yönelik ortak bir proje yürüttüğünü ifade eden Akdemir, ilk etapta 2 bin ankesörlü telefonun çevresinde kablosuz internet erişimi sağlanacağını kaydetti. Akdemir, Wi-Fi teknolojisinin kullandığı frekansların lisans gerektirmediğine dikkat çekerek, diğer kablosuz çözümlere göre daha ucuz ve kolay kurulabildiğini ifade etti.

IPTV kullanıcıları aynı anda internet, TV ve telefon kullanma imkânına sahip olacak. İstenilen televizyon yayınları seçilerek sonradan izlemek üzere kaydedilebilecek. Aynı sistem üzerinden telefon konuşması yapabilmek IPTV’nin getirdiği yenilikler arasında yer alacak. Bunların yanı sıra kullanıcılar televizyon kumandasıyla istedikleri film siparişini verip, kanallarının film arşivlerine de ulaşabilecek.


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Bilim - Bilişim

Sahte antivirüs ...

İnsan evriminin ...

İnsan evrimi hı ...

Yaşam ve Su ...

TÜBİTAK Uyarısı ...

Süt ve 9 Bin Yı ...

Katil Tohumlar ...

IPTV için geri ...

İki dahi bilim ...

Gagama Bakın, N ...

Teknoloji tüm g ...

Büyük buluşlard ...

İnternet sazanı ...

Özgür/ Açık kay ...

Microsoft hem y ...

İnternette 14. ...

Biraz "Biyotekn ...

Yaşantımızda İl ...

Fırtınalı Havad ...

Manyetik Deprem ...

Her Şey Kontrol ...

Teknoloji Hız K ...

''Knight Online ...

Geleceğin bilgi ...

Güneş tutulması ...

Uzayda Yalnız D ...

Güneş'te fırtın ...

Gizli İletişim ...

Kutuplardaki b ...

Güneş Tutulması ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları