Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
16 Şubat 2019 14:19
Son 25 Üye

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Selçuk Gündüz

Ali Osman Yıldız

Özgür Çelik

Foto Galeri / Turgut Keskin
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

Maçaheli"nin Adları ve Soyadları

Turgay Kurtuluş / 16 Mart 2006 12:02

Tarih kaynakları Maçahela deresinin eski adı "Miçihiani" olarak geçtiğini belgeliyor. Bu derenin eski bir tarihi vardır. Burada oturan ve yerleşen insanlar öncelikle bu derenin civarında yerleşmişlerdi. Ve bu bölgenin iklim özelliklerine göre çeşitli tarım ürünleri geliştirmişlerdi. Dere kendine göre çok eski tarihi eserlerle dolu olması nedeniyle zenginlik arz etmekte. Burada taş köprüler, asırlardır varolan kaleler, manastırlar, oyma taşlar, dere kıyılarında şarap saklamak için taştan yapılmış küpler varmış. Bu küpler arasında değişik amaca yönelik küpler de bulunuyormuş. Buna göre söyleyebiliriz ki bu bölgede şarap yapmak için çeşit çeşit üzüm bağları vardır. Bu bölgede bundan başka el işleri gelişmişti. Bölgede taş çakmaklı tüfekler ve tabancalar yapılıyor. Bunlara Maçahela adı veriliyordu.Maçahela derenin eski tarihsel bilgiler, orada yaşayan insanların sosyal ve kültürel yönlerini yansıtan bir çok el yazısı bulunuyor. Bunlardan en önemlisi, Tbetis Sulta Matiane dir. Buradaki yazılar XII-XVII asırlara aittir. Bu yazıların Güney-Batı bölgesinin ve başka bölgeleriyle birlikte Maçahela deresindeki en gelişmiş soyadlar ve yerlerin adları, köylerin ve mahallelerin adları içeren belgeler bulunmakta.Bu el yazılar Şavşat Tbeti köyünde 1874 yılında eski Gürcü bilim adamı Giorgi Kazbeg tarafından bulundu. Sonra yazılar, Gürcü tarihçesi Dimitri Bakzadze'ye verildi. D. Bakzadze deki el yazıları Fransız Arkeolog Mazi Brose deşife etti. El yazılar eski el yazısı olduğu için şimdilik Rusya'nın Bilim Akademisi'nde Doğu Fakültesinde bulunuyor. Akademi San Patteburg'da bulunuyor. El yazılar üzerine uzun araştırmalar yapıldı. Bu araştırma sonuçları daha sonra yayınlandı. Araştırmayı yapan Gürcü el yazısı dalında uzman bayan Tina Enukidze yaptı. Tina Enukidze araştırmalarını 1978 yılında bitirdi ve aynı yıl araştırma sonuçlarıyla birlikte Tbilisi'ye döndü.Tbetis Sulta Matiane bir çok bilgiye ulaşıldı. Bu bilgiler arasında soyadlar listesine de ulaşıldı. Bu soyadlar listesindeki soyadlar Tbeti Kilisesine yardım etmiş ve çeşitli yardımda bulunan soyadlardır.Matiane'de Maçahela deresinin beş köyün adları geçiyor. Bunlar: Zedvke, Eprati, Hertvisi (yukarı Maçahela) Çhutuneti Çikuneti (aşağı Maçahela) dır. Bu el yazısındaki eski soyadlar "et" "dze", "şvili", "ur", "ul" gibi eklerle bitiyor. Ama en gelişmiş soyadı "dze" eki ile biten soyadlar çoğunlukta. Daha sonra sırayla "et" ve "şvili" gelmektedir. O dönemde Gürcü bilim adamların yorumu "et" en eski ektir, "dze" ve "şvili" bu ekten önce kullanılmış oldu.
Maçahela deresinde "et" ekle olan soyadlar: Abeslamet Gorgadzet, Guianet, Vasanet, Vasaset, Zarkiet, Tevtiet Kancazet, Keçeret, Meputkret, Çavlaet, Cardenet, Tiboret, Tshdet vs. daha sonra bu soyadlardan yıllar sonra yerlerin adları gelişti. Gorgadzeti, Gvianeti, Kejereta, Tshadieti, Sikaleti (aşağı Maçahela) Kancareti, Vatsieti, Zakieti, Cardeneti vs.
Matiane'de "dze" ekle olan soyadlar:Abeslamidze Basiladze, Gorgadze, Varşanidze, Vatsadze,. Zaridze, Terselidze, Kançaridze, Kirkitadze, Koladze, Malakmadze, Mortuladze, Osanadze, Pirpiladze, Kobuladze, Tsivnaridze, Cardenidze, Caparidze, Ciganidze vs.

"şvili" ekle olan soyadlar:

Malekmaşvili, Kavtaraşvili, vs.Matiani'de "ur" ve "ul" eklerle biten soyadlar bugün Maçahela bölgesinde bulunmuyor. Bunlar: Abeslamuri, Guianuri, Tevtiuri, Kokoluri, Kuabeluri, Poteluri, Hinkilauri, Orgauli, Gabrisiuli, Vezzauli, vs.Matiane'deki soyadların büyük kısmı bugün de aynı şekilde geldiyse bu Maçahela daki insanların soydalarıdır anlamına geliyor.Abeslamidze, Basiladze, Beridze, Guiamdze.Gorgadze, Kirkidadze, Mortuladze, Kokaladze, Çamdze, Hinkiladze, Ciganadze, Gabruşidze, Moprinadze, Pirpiladze, Perselidze, Putkaradze,Kavtaradze, Kobuladze, Kondartdze, Tsimaridze vs. (aşağı Maçahelda) Matiane'da verilen soyadlar Acaranın başka yerlerinde de yaşıyorlar. Bu soyadlar: Baladze, Bedinadze, Gattenadze, Giorgadze, Devitadze, Davladze, Dolidze, Kvirikadze, Kakaladze, Nakaşidze Maharadze, Maçahadze, Mgeladze, Meladze, Mikeladze, Sameulidze, Şamnadze Caparidze, Tsiskazidze, Potelidze, Lastakanidze, Şuşanadze vs.Tbetis Sulta Matiane'deki verilmiş soyadlarının listesi ve yer adları büyük kısmı Maçahela deresini anlatıyor.Eskiden derede yaşayan insanlar Şavşat-Klarcetinin halkıyla sıkı işbirliği içindeymişler. O dönemde Maçahela ve Şavşat üzerinden Karadeniz'e kadar uzanan karayolu da geçiyormuş. Aynı zamanda Maçahel, Şavşat'ın Tbeti köyünün kilisesine bağlıymış.Bugün Maçahela deresi ikiye ayrılmış durumda. Altı köyü Hertvisi, Minndiyeti, Akriya, Kvabitavi, Zedvake ve Eprati Türkiye Cumhuriyeti'nin içinde Artvin vilayetine bağlı. Diğer köyler Zeda Çhutuneti, Kveda Çhutuneti, Çikuneti, Saputkreti, Gogadzeti, Tshemlara, Acarisağmarti, Skurdidi, Sindieti, Kedkedi, Gürcüstan Cumhuriyeti sınırları içinde. İlçe olarak eskiden Batum ilçesine şimdi ise Helvaçaur ilçesine bağlı.Kaynak:Macahel dergisi sayı 3

Derleyen Turgay Kurtulus


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Tarih

Gürcistan Taraf ...

Savaşın Patoloj ...

Çiçek Nene Kimd ...

Kültürünüzü Bes ...

Mesket-Türkleri ...

Nevruz Tarihçes ...

Şavşat Tarihi v ...

Karyatidler ...

Mesk - Kartvel ...

Yöremizde Tarih ...

Eski Çağlarda A ...

Gürcülerin Tari ...

Urum Türkleri ...

Gürcülerin Tari ...

Hazarlar ...

Gürcülerin Tari ...

Neden Resmi Tar ...

Maçaheli"nin Ad ...

Osmanlı Öncesi ...

Artvinin Kurtul ...

Kırk Yıllık Kar ...

Amerika Heyeti ...

Çoruh Havzası A ...

Şavşatlının Suç ...

Osmanlıda Gürcü ...

Cenubi Garbi Ka ...

Sakın ...

Güney Kafkasya ...

Güney Kafkasya ...

Güney Kafkasya ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları