Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
22 Şubat 2019 06:16
Son 25 Üye

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Selçuk Gündüz

Ali Osman Yıldız

Özgür Çelik

Karagöl / Dabascrul
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

BES; Eğitimde Dünya Standartları

Şavşat.Com Web Ekibi / 08 Nisan 2009 18:41

BES; Eğitimde Dünya Standartlarını Yakaladığımız İddiası Gerçekdışı!

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in eğitim sistemini mahvettiğini iddia ederek, “Laf çok, proje çok ama sonuç ve başarı yok. Koşturmaca çok, kadrolaşma çok, yurtiçi-yurt dışı geziler çok ama nitelik ve icraat yok” şeklinde eleştirdi.

7 yıla yakın süredir Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunda oturan Hüseyin Çelik’in her geçen yıl karnesinin daha da kırık olduğunu söyleyen Avcı, ‘Bakan yalnızca hamasi, edebi konuşma konusunda mahir, diğer konularda sınıfta kalmıştır’ dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in şu ana kadar sorunlara ilişkin çözüm ürettiğini görmediklerini belirten Avcı, "Bakan Çelik bugüne kadar ki süreçte eğitimin hiçbir sorununa çözüm üretememiş tam aksine eğitim sistemini daha da içinden çıkılmaz sorunlar yumağı haline getirmiştir. Bakanlık cephesinden kamuoyunu yanıltma amaçlı çözüm noktasında adımlar atıldığı izlenimi verilmeye çalışılıyor. Halen 40'ar, 50'şer kişiden oluşan kalabalık sınıflar, işsiz öğretmenler, 175 bin öğretmen ihtiyacının sürmesi, nitelikli eğitime geçilememiş olması ve öğretim sistemindeki binlerce sorun devam ediyor. Neyin çözüldüğünü çok merak ediyoruz? dedi.

Avcı, Bakan Hüseyin Çelik’in 7 yıllık süreçte çözüm bulmaya çalıştığı sorunlar konusunda ise ücretsiz ders kitaplarının gösterilebileceğini, ancak ondan da sorunların yaşandığını hala okullarda dergi ve kaynak kitaplardan derslerin verilmeye devam ettiğini belirterek, "Bir yandan ücretsiz ders kitabı veriyorsunuz diğer yandan velilerden dergi ve kaynak kitabı parası isteniyor. Bakan Çelik kaşıkla verdiğini kepçeyle geri alıyor" diye konuştu.

MEB'in içinde bulunduğu mevzuat, eğitime ayrılan pay ve eğitimci ücretlerinin düşüklüğü sorun olarak devam ettiğini kaydeden Avcı, eğitim sistemimiz bakan Çelik döneminde iş bilmemenin, iş görmemenin, ölçmeden, biçmeden fütursuzca yapılan uygulamaların ana merkezi olmuş ve sonuçta kaybeden milyonlarca öğrenci ve anne-babası ve yüz binlerce eğitim çalışanı olmuştur, dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim konusunda dünya standartlarının yakalandığını açıklamasına karşın, öğrenci, veli ve öğretmenlerin bu fikri onaylamalarının mümkün olamayacağını kaydeden Avcı, “Eğitim sistemimizin kalitesinin izlenmesi, ölçülmesi ve değerlendirilmesinde kullanılan nesnel olarak geliştirilmiş standartlar bulunmadığı gibi bu konuda bir arpa boyu yol bile alınamamıştır. Millî Eğitim Bakanlığı’nın dünya ve Türkiye`deki pedagojik kuram ve uygulamalardaki son gelişmeleri zamanında saptayıp, öğretmenlerin yararlanmasına sunabilen bir eğitim destek sistemi ve politikası dahi bulunmamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretim programlarının içeriği, öğretim materyalleri ve çalışma yöntemleri temelinde dünyadaki son gelişmelerle uyum bakımından güncel olmadığını hatta dünya liginin en arkalarında yer aldığını herkes biliyor.

Hükümetlere ve bakanlara göre sık sık değişen, yap-boz eğitim sistemimiz topluma yararlı olmaları için öğrencilere gerekli olan şeyleri öğrenmelerinde yardımcı olmadığı gibi öğretmenler eğitim sistemini geliştirmeye yönelik çalışmalarda Bakanlığı kendilerine destek değil köstek olarak karşılarında buluyor. Okullarda görev yapan öğretmenlerin yüzde 95’i AB uzmanlarının yönlendirmesiyle Millî Eğitim Bakanlığı`nın yönlendirdiği eğitim sisteminin içeriğinin, öğretim materyalleri ve çalışma yöntemleri temelinde dünyadaki son gelişmeleri takip edemediğine inanıyor. Bana göre eğitim sistemi öğrencilerin temel gereksinimlerini bile karşılamaktan uzak olurken, Milli Eğitim Bakanlığı`nın danışma, görüş alma, birlikte görüş oluşturma, birlikte karar alma gibi katılımcı süreçlere yer vermemeye devam ediyor. Bu yönüyle itiraf edilmelidir ki böyle giderse Milli Eğitim Sistemimiz yerlerde sürünmeye, başarısızlığa, ezbere ve öykünmeye devam edecektir, dedi.


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Eğitim

Şavşat Bölgesi ...

Karne Günü ...

Demokrasi ve Ok ...

Artvin’de 24 Ka ...

Çağdaş Eğitim ...

Aşk İçin Notlar ...

Gençlerimize Ne ...

BES; Eğitimde D ...

2008–2009 ...

OKS kalktı şimd ...

Eğitimde Katkı ...

Öğretmenim;bana ...

Köy Enstitüleri ...

Öğretmenlik ...

Tatil Biterken ...

Oyunun Çocuğun ...

Herkese Nitelik ...

Eğitimde Anne B ...

Toplumsal Negat ...

Okuldaki Kabada ...

İlköğretim ve t ...

Akıl ve Bilime ...

Karne ve Velile ...

Her Artvinli ...

Eğitim ve Ekono ...

Yeni Bir Eğitim ...

Artvin Tarihi ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6774 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları