Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
 
Şavşat.com'a Üye
Değil misiniz ?


Köşkidekiler

AnaSayfa
Kültür ve Sanat
Duvar Gazetesi
Haber/Güncel
Mesaj Tahtası
Foto Galeri
iletişim
Şavşat ve Şavşatlılar Rehberi
Şavşat ve Turizm
Şavşat ve Medya

Bugün
08 Temmuz 2020 01:22

Son 25 Üye

Osman Dündar

ENİS KUMAŞ

TURHAN TÜREMEN

Ramazan Yıldırım

Tekin Acı

Seyfettin Özışık

Yaşar Temur

Nuran Aydın

Kadir Yalciner

Şenol Boz

Erdem Altun

Onur Geçkin

Zeki Ekinci

Selçuk Özgür

Mehmet Çiçek

Şeyma Dede

Naim Gümüş

Özbay Demir

Gizem Yazar

Nurbay Demir

ibrahim Büyük

Gökhan Durmuş

Nurbay Gül

Erkan Yılmaz

Nehir Kübra Avcı

Suloban
  DUVAR YAZILARI ...

  KATEGORİK BAŞLIKLAR ...

AF ET BENİ KÖYÜM

Nizamettin İlhan / 25 Eylül 2011 23:28

Çocukluğumda köyümün öğretmenleri gözümde çok kutsal varlıklardı. Onların köy delikanlılarıyla can ciğer dost oluşları, birlikte şaka şenlik yaşayışları çok hoşuma giderdi. Kış geceleri onların önderliğinde tadına doyulmaz eğlencelere sahne olurdu. Giyimleri kuşamları , konuşmaları , oturup kalkmaları beni çok büyülerdi. O yüzden daha çocukken kafama köy öğretmeni olmayı, köyüme hizmet etmeyi koymuştum.
1979 yılında köyümün ortaokulu müdürlüğüne atandım. Artık hayalimi gerçekleştirme fırsatı bulmuştum. Köyümün her sorunu benimde sorunumdu. Gençlerle genç, yaşlılarla yaşlı oluyordum. Okulda en iyi eğitim yapmaya gayret ediyordum. Evimin bir odasını çocuklara ders vermek için tahsis etmiştim. Akşamdan gelebilen bütün öğrencilere açıktı. Gelebilenlerle ders yapıyorduk.Köyün kooperatifine başkan yaptılar. Onun sorunlarıyla ilgileniyodum. Köyün yaylası, merası, ormanı, su kanalları, yolları vel hasıl bütün sorunları benim sorunum gibi idi. gece gündüz demeden koşuşturuyorduk.
Seksenli yıllar olaylı yıllardı. Sağsol olaylarının yaygın olduğu yıllardı. Bazı kişiler hizmetlerimize kendi gözlüklerinden baktıkları için hep tek taraflı düşünüyorlardı. En iyi yaptığımız işlere bile bir kulp takıyorlardı.
Sonunda büyük bir idealle çalışmaya , hizmet etmeye gayret ettiğim köyümden bir yıl kalamadan sürgün edildim. Bütün ideallerim yarım kaldı. 1981 yılında göçü yükleyip köyümden ayrıldım. Bir iki defa yaşlılarımızı görmeye gittim . Aradan otuz yıl geçti köyüme özlem iyice büyüdü. 2011 Temmuz ayında uzun süreli kalmak amacıyla köyüme gittim.İki ay kaldım.Dönmek zorunda kaldım. Nasip olursa gelecek yıl daha erken gideceğim ,daha uzun süreli kalacağım. Gurbetteki bütün hemşehrilerimize çağrıda bulunuyorum. Yazları Şavşata gidelim. Yurdumuzu şenlendirelim. Her şeyden önce kendi sağlımızı şenlendirelim.
Benim köyüm Şavşatın diğer köyleri gibi doğasıyla, havasıyla, suyu ile doyumsuz bir güzellikte. Ancak hizmetten nasibini alamamış. Evlere dağıtımı yapılan su şebekesi dengesiz. Düzenli köyünden sonra yolu asvaltlanmamış yarım bırakılmış. Dört oy fazla çıktı diye benim köyüm adeta cezalandırılıyor.Herkes iyi duysun Kireçli köyünün yolu özellikle kasıtlı olarak asvaltlanmamıtır.Benim köyüm bunu haketmiyor. Bu ayırımı yapanları kınıyorum.
Bütün gençlere sesleniyorum. Basın ve medyayı harekete geçirelim . Kireçli köyünün yolu asvaltlansın. İki ay içinde arabamın tekerlerini yenilemek zorunda kaldım. Bütün arabalar aynı durumda. Bu bir milli servet kaybıdır.
Sloganımız: "KİREÇLİNİN YOLU YAPILSIN"
Arkasından diğer hizmetler istenecektir. Bizden önceki büyüklerimiz bir gecede sağlık ocağının arsa parasını topladı köyümüze birçok köyden önce sağlık ocağı yapıldı. Yine bizden öncekiler ilk kez mandra projesi uygulayan kooperatif kurdular. Bu yolla birçok işçi yurt dışına gitti. Bizlerde onlardan daha çok hizmet etmeyi hedeflemişken maalesef gizli eller buna engel oldu. Bizler köyümüze hizmet etmeden mahrum edildik. Buna rağmen ben kendimi suçluyorum. Biz gerekeni yapamık. Afet beni köyüm. Sana vefa borcumu ödiyemedim. Yeterince hizmet edemedim.


  LİNKLER ...
  KATEGORİ İÇERİK LİSTESİ ...
Kültür ve Sanat

Horavel - Xoraw ...

Suat Yüksel'in ...

Selam Sana Mavi ...

8 MART DÜNYA KA ...

Hopadan Ardahan ...

AF ET BENİ KÖYÜ ...

Bir Hiciv Ustas ...

Deryami Baba İl ...

Keklik deresi ...

Gitti Köy Kültü ...

Uluslararası Ka ...

"Sonbahar" kend ...

Kara Lastik ...

Direnç Gülü ...

Yasak ve Dans ...

Gelme Salim ...

Son Fotoğraf ...

Dillerin Savaşı ...

Köy Yollarında. ...

Hekiyalar Diyar ...

Yeri Dolmayanla ...

''...Motorumu s ...

Gün’e Sel ...

Güz Yangını ...

''...Yarin saçl ...

Birgün ...

Dostça Bir Yazı ...

Çoban Ömer ...

Morbet ...

Hızır ...

Duvar Yazısı ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

Haberler

Duvar Gazetesi

Mesaj Tahtası

Foto Galeri

Kültür&Sanat

Ticari Rehberi

İçerik ve Yorumlarınızı üye girişi yaparak ekleyebilirsiniz ...

  

SAVSAT.COM un kayıtlı 6780 üyesi bulunmaktadır.

Öneri ve İstekleriniz | Çağrı | Katılım ve Katkı | Kullanım Şartları